عفونت دندان عقل (پری کرونیت) یا التهاب لثه به علت نهفته بودن دندان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

پری‌ کرونیت یا عفونت دندان عقل می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و باعث التهاب لثه‌های نزدیک به دندان عقل شود. کسانی که این مشکل را دارند ممکن است درد، مزه‌های نامطلوب در دهان، تورم غدد لنفاوی و حتی در موارد شدیدتر تورم فک، لپ و گردن را تجربه کنند. معمولا تمام التهاب‌ها ناشی از باکتری‌های موجود در پلاک یا جرم دندان است. از آنجایی که دندان عقل در حال بیرون آمدن از لثه است، لثه بسیار حساس شده و در معرض عفونت قرار می‌گیرد. اگر بهداشت دهان و دندان به‌ خوبی رعایت نشود، بافت لثه به مرور زمان ورم کرده و دچار عفونت می‌شود. پری‌ کرونیت یک مشکل بسیار رایج است و زمانی اتفاق میفتد که دندان عقل از لثه بیرون نمی‌آید، اما حفره‌ای در لثه ایجاد کرده که آن را مستعد عفونت باکتریایی می‌کند.

دندان عقل عاشق آزار دادن است. در بعضی از افراد، به درستی از لثه خارج می‌شوند، در حالیکه برای بعضی افراد دندان‌ها هیچ‌گاه از لثه بیرون نمی‌آیند و حتی بعضی از آنها نهفته باقی می‌مانند. دندان عقل که به آن دندان آسیای سوم نیز می‌گویند معمولا در اواخر دوره نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی می‌روید. دندان‌های عقل معمولا باعث ایجاد مشکلاتی می‌شوند زیرا تمیز کردن آنها دشوار است و در اولین جایی که رشد می‌کند می‌تواند به سادگی باعث ایجاد دردسر شود. این‌ها بعضی از دلایل رایج بودن کشیدن دندان عقل در جوانان است. هرچند بعضی از افراد هیچ‌گاه دندان عقل خود را نمی‌کشند، بخصوص آنهایی که دندان عقلشان طبیعی است و مشکلی برایشان ایجاد نکرده. متاسفانه مشکل دیگری که این دندان‌ها ایجاد می‌کنند پری‌ کرونیت یا عفونت لثه نزدیک به دندان عقل است. 

 چرا دندان عقل دچار عفونت می‌شود؟


دندان عقل اصولا به علت موقعیتی که در دهان دارد ممکن است عفونی شود، زیرا به سختی می‌توان آن را مسواک زد یا نخ دندان کشید. بنابراین، این دندان‌ها یا فراموش می‌شوند یا به خوبی تمیز نمی‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود غذا، پلاک (جرم) و دیگر مواد ریز در بین دندان‌ها انباشته شوند و زمینه را برای رشد باکتری‌ها فراهم کنند. بعضی وقت‌ها دندان عقل کامل رشد نمی‌کند. وقتی چنین اتفاقی میفتد بخشی از دندان با بافت لثه پوشیده می‌شود که می‌تواند باعث جمع شدن غذا، جرم و باکتری در آن قسمت شود. درنتیجه در چنین شرایطی دندان عقل دچار عفونت خواهد شد.

نشانه‌های عفونت دندان عقل


نشانه‌های عفونت دندان عقلرایج‌ترین نشانه عفونت دندان عقل، درد در آن ناحیه است. در بعضی موارد، عفونت دندان عقل می‌تواند باعث درد در کل فک، گردن، گلو و همچنین سردرد شود. همچنین ممکن است گلو درد و تورم غدد لنفاوی زیر فک نیز همراه با این دردها رخ دهد. تورم صورت و فک، آبسه و احساس بو و مزه بد در دهان از دیگر علائم رایج پری‌ کرونیت هستند. حتی گاهی ممکن است جویدن یا خوردن نیز برایتان سخت شود. اگر فک می‌کنید شما نیز دچار عفونت دندان عقل شده‌اید، باید هرچه سریع‌تر به یک دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک عفونت دندان عقلتان را تشخیص می‌دهد، یا اگر مشکل دندانی دیگری نیز داشته باشید به شما می‌گوید و درمان را آغاز می‌کند.

فاکتورهای خطر پری‌ کرونیت چیست؟


پری‌ کرونیت بیشتر جوانانی را که در اواسط دهه ۲۰ سالگی هستند و دندان عقلشان (آسیای سوم) به طور کامل رشد نکرده درگیر می‌کند. پری‌کرونیت در واقع عفونت دندان عقل است. فاکتور خطر پری‌کرونیت رشد بافت اضافی لثه (اوپرکولوم) روی دندان عقل است که دسترسی به دندان عقل را برای تمیز کردن دشوار می‌کند.

دندانپزشک چگونه پری‌ کرونیت را تشخیص می‌دهد؟


دندانپزشک چگونه پری‌ کرونیت را تشخیص می‌دهد؟تشخیص پری‌ کرونیت بر اساس نشانه‌ها و علائم موجود طی معاینه توسط یک پزشک متخصص مثل دندانپزشک یا جراح دهان و دندان انجام می‌شود. برای ارزیابی کل دندان‌ها بررسی دلایل احتمالی درد مثل پوسیدگی دندان از اشعه ایکس استفاده می‌کنند. پزشک پس از جمع‌آوری تمام اطلاعات از بیمار و عکس‌ها و معاینه، می‌تواند مشکل را تشخیص دهد.

درمان پری‌ کرونیت


از آنجایی که پری‌ کرونیت در نتیجه التهاب بافت‌های پری‌کرونال ناشی از رشد ناقص دندان عقل ایجاد می‌شود، ابتدا برای کنترل درد از ژل‌های حاوی ماده بی‌حس کننده لیگنوکائین در دهان استفاده می‌کنند. درمان قطعی این مشکل فقط از طریق از بین بردن منبع التهاب میسر می‌شود، که این کار یا با بهبود بهداشت دهان و دندان یا با از بین بردن منشا ایجاد جرم از طریق کشیدن دندان یا برش لثه انجام می‌شود.

پری‌ کرونیت حاد

در صورت امکان برای درمان پری‌ کرونیت حاد درمان اورژانسی (جراحی) توصیه می‌شود. زیرا جراحی می‌تواند عفونت و درد را با دوره بهبودی خیلی کوتاه از بین ببرد. همچنین با استفاده از روش جراحی از مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک نیز جلوگیری می‌شود. اما گاهی اوقات به دلایل زیر، روش جراحی را برای درمان پری‌ کرونیت حاد به تعویق می‌اندازند و درد و عفونت را با کمک مسکن و آنتی‌بیوتیک کنترل می‌کنند.

 • کاهش خطر ابتلا به عفونت در محل جراحی با عقب انداختن درمان (مثل التهاب موضعی استخوان یا التهاب بافت همبند)
 • جلوگیری کاهش اثر بی‌حسی موضعی ناشی از اسیدی شدن محیط اطراف بافت عفونی
 • برطرف شدن محدودیت باز کردن دهان و آسان‌تر شدن جراحی
 • بیماران وقتی درد ندارند بهتر با درمان‌های دهان و دندان مواجه می‌شوند.
 • داشتن برنامه‌ریزی و اختصاص دادن زمان مناسب برای درمان

ابتدا ناحیه زیر اوپرکلوم به آرامی شست‌ و شو داده می‌شود تا مواد اضافی و تحریک کننده از آن خارج شود. شست‌ و شو ممکن است همراه با دبریدمان (از بین بردن جرم، رسوب‌ها و مواد غذایی در دندان) بوسیله ابزارهای دندانپزشکی انجام شود. شست‌وشو به تنهایی می‌تواند برای کاهش آبسه دندان کافی باشد، در غیر این صورت با ایجاد یک برش کوچک آن را تخلیه می‌کنند. صاف کردن دندانی که در مقابل دندان آسیب‌ دیده قرار دارد و آن را فشار می‌دهد می‌تواند به برطرف کردن منشا زخم کمک کند. اگر بعد از درمان علائم و نشانه‌هایی از قبیل تورم صورت یا گردن، ورم غدد لنفاوی گردن، تب و کسالت وجود داشته باشد، یک دوره آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌های رایجی که در این مواقع استفاده می‌شود از گروه بتالاکتام هستند، مانند کلیندامایسین و مترونیدازول.  اگر بیمار دچار دشواری در بلع و تنفس شود، به معنی عفونت مزمن است و بهتر است به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید تا از داروهای وریدی و محلول‌های تزریقی استفاده کنند و وضعیت تنفس او را بررسی کنند. گاهی اوقات ممکن است از جراحی‌های نیمه اورژانسی برای کاهش تورمی که تنفس فرد را مختل کرده استفاده شود.

درمان قطعی

اگر رویش دندان عقل کامل نشود، از درمان قطعی که شامل اصلاح بهداشت دهان و دندان یا خارج کردن دندان عقل ناقص یا اپرکلوم است استفاده میشود. آخرین گزینه‌های جراحی معمولا در مواردی انتخاب می‌شوند که دندان نهفته باشد و توانایی خارج شدن در آینده را نیز نداشته باشد، یا در مواردی که علی‌رغم رعایت بهداشت دهان و دندان باز هم بیمار به طور مکرر دچار پری‌ کرونیت شود.

بهداشت دهان و دندان

در بعضی موارد کشیدن دندان عقل ضروری نیست و می‌توان با رعایت خیلی دقیق بهداشت دهان و دندان از ایجاد پلاک و جرم در اطراف دندان عقل جلوگیری کرد. نگه‌داری طولانی مدت از دندان عقل نیازمند تمیز نگه داشتن اپرکلوم برای جلوگیری از التهاب‌های احتمالی است. روش‌های مختلفی برای بهداشت دهان و دندان وجود دارد تا بوسیله آنها نقاطی از دهان را که دسترسی به آن‌ها دشوار است به راحتی تمیز کنید. مثل مسواک‌های با سری کوچک، مسواک بین‌دندانی (اینتردنتال)، شست‌وشو دهنده برقی و نخ دندان.

اپرکولکتومی

اپرکولکتومی یک جراحی کوچک است که در آن بافت نرم لثه را که اطراف دندان را فرا گرفته برمی‌دارند. این کار باعث می‌شود تمیز کردن دندان راحت‌تر شود و از ایجاد پلاک و التهاب ناشی از آن نیز جلوگیری شود. اما گاهی اوقات این روش موثر واقع نمی‌شود. به طور معمول، اپرکولکتومی بوسیله یک اسکالپل (چاقوی کوچک جراحی)، کاتر الکتریکی، لیزر، یا با یک ماده اسیدی (تری کلرواستیک اسید) انجام می‌شود.

خارج کردن دندان

خارج کردن دندانخارج کردن دندان مربوطه باعث می‌شود تا مکان ثابت تجمع  پلاک از بین برود و بنابراین از ایجاد پری‌ کرونیت نیز جلوگیری می‌شود. خارج کردن دندان زمانی انجام می‌شود که دندان به علت نهفته بودن یا انکیلوز (جوش خوردن دندان به استخوان فک) قادر به رشد کردن نباشد، اگر کار زیادی برای ترمیم آسیب‌های ساختاری لازم باشد، برای بهتر شدن بهداشت دهان و دندان. بعضی وقت‌ها اگر به دندان مقابل نیز دیگر احتیاجی نبود، آن را خارج میکنند. خارج کردن دندانی که درگیر پری‌ کرونیت بوده به احتمال خیلی زیاد باعث ایجاد حفره خشک می‌شود. حفره خشک یک عارضه دردناک است که در نتیجه به تاخیر انداختن درمان ایجاد می‌شود.

درمان‌های خانگی


درمان های خانگی عفونت دندان عقلاگر نمی‌توانید به سرعت به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید، یکسری درمان‌های خانگی می‌تواند به عنوان راه‌حلی برای کاهش علائم و احتمال وخیم‌تر شدن مشکل عمل کنند.

[/vc_column_text][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”ضدعفونی کردن دهان با محلول آب نمک” tab_id=”1534143756488-b252baa1-3b1d”][vc_column_text]محلول قدیمی آب و نمک نقش موثری در کاهش التهاب دارد. این محلول همچنین می‌تواند رشد باکتری‌ها را متوقف کرده و دهان شما را ضدعفونی کند. یک قاشق چای خوری نمک سفره را در یک لیوان آب جوشیده حل کنید و حدود ۳۰ ثانیه محلول را در دهانتان بچرخانید و سپس بیرون بریزید[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”استفاده از یخ برای کاهش درد و التهاب” tab_id=”1534143768154-af4b9707-3fab”][vc_column_text]

یخ می‌تواند التهاب لثه را کاهش دهد. یخ را درون یک کیسه قرار دهید و یک حوله تمیز و نازک دور آن بپیچید و ۳ تا ۴ بار روی قسمت موردنظر به مدت ۱۵ دقیقه نگه دارید.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”استفاده از دهانشویه گواوا برای از بین بردن باکتری‌ها” tab_id=”1534143756679-9d65ce9e-b3ed”][vc_column_text]

برگ‌های گواوا خاصیت ضدالتهابی دارند و ویژگی‌های ضدباکتریایی نیز در مقابل باکتری‌های پاتوژن دهانی مثل استرپتوکوکوس موتانس از خود نشان داده‌اند. خاصیت ضدباکتریایی این ماده به دلیل وجود فلاوونوئیدهایی مثل گوایجاورین و کوئرستین است.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”شست‌وشو با دهانشویه ضدالتهاب گیاه بشنیزه” tab_id=”1534143846908-ec7acb6c-b858″][vc_column_text]

گیاه بشنیزه خاصیت ضد التهابی و ضدباکتریایی دارد و خونریزی لثه و درد دندان را درمان می‌کند. خواص ضدالتهابی این گیاه ناشی از اجزای تشکیل‌دهنده آن است.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”روغن کشی دندان با استفاده از روغن نارگیل” tab_id=”1534143874949-72d53b1b-c95f”][vc_column_text]

روغن کشی روشی توصیه شده برای سلامت دندان در طب هند باستان است. این روش در واقع چرخاندن روغن در دهان و بیرون ریختن آن بعد از چند ثانیه است. لوریک اسید موجود در روغن نارگیل خاصیت ضدالتهابی و ضد میکروبی دارد. مطالعات نشان می‌دهد که روغن نارگیل می‌تواند باعث تسکین التهاب لثه و کاهش جرم دندان‌ها شود.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_column_text]

جلوگیری از عفونت لثه


جلوگیری از عفونت لثهروش خارج کردن دندان عقل با توجه به محل قرارگیری دندان با یکدیگر متفاوت هستند. دندان عقلی را که کاملا روییده باشد می‌توان مانند سایر دندان‌ها کشید. دندان‌های نهفته (دندان‌هایی با دندان‌های دیگر احاطه شده و گیر کرده‌اند و دندان‌هایی که هیچ فضایی برای خارج شدن ندارند) و دندان‌هایی که اصلا بیرون نزده‌اند با جراحی خارج می‌شوند. دندان‌ عقل نهفته می‌تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری نیز بشود زیرا معمولا جاهای خالی دهان با دندان عقل پر نمی‌شود و تمیز کردن آن نواحی دشوار خواهد بود. در نتیجه حدود ۸۵ درصد بزرگسالان دندان عقل خود را به دلایل مختلفی می‌کشند. با اینکه جراحی دندان ساده نخواهد بود اما انتخاب درست یک جراح دهان و دندان می‌تواند کمک کند که جراحی راحتی داشته باشید. انتخاب یک جراح ماهر بسیار مهم است زیرا می‌تواند باعث شود در حین جراحی احساس راحتی بیشتری بکنید. با اینکه جلوگیری از تمام التهاب‌های لثه ممکن نیست، اما یک راه برای جلوگیری از پری‌کرونیت وجود دارد و آن کشیدن دندان عقل است. با انجام این کار، ذرات غذایی، جرم‌ها و باکتری‌ها نمی‌توانند مدت زمان زیادی در این نقطه از دهان که دسترسی به ان دشوار است جمع شوند. کشیدن دندان عقل یک روش بسیار رایج است و پزشکان فارغ از اینکه دچار پری‌ کرونیت شده باشید یا خیر، معمولا این کار را توصیه می‌کنند.

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

تغییر رنگ لثه به سفید یا سیاه به چه علت است و چگونه درمان می شود؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

رنگ لثه

 

رنگ لثه در اشخاص مختلف متفاوت است. سیاه شدن و سایر تغییرات در رنگ لثه می‌توانند به دلیل بیماری، مصرف داروها، کشیدن سیگار یا سبک زندگی فرد ایجاد شوند. لثه‌ بافت محکمی است که دندانها را احاطه کرده و آنها را در محل خود نگه می‌دارد. رنگ لثه‌ها می‌تواند از قرمز یا صورتی تا قهوه‌ای یا سیاه متغیر باشد. سلامت دهان و دندان برای حفظ سلامت عمومی بدن ضروری است. تغییر در رنگ لثه می‌تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد بنابراین فرد باید برای تعیین علت بیماری به پزشک مراجعه کند.

با مراجعه به مطب دکتر هاشمی، ایشان پس از معاینه دقیق لثه های شما و بررسی علت تغییر رنگ آنها می تواند بهترین درمان را به شما ارائه دهد. جهت ارتباط با ایشان و یا رزرو نوبت از راه های ارتباطی زیر اقدام کنید.

چنانچه در تهران سکونت ندارید و یا خارج از کشور زندگی میکنید در خصوص کاهش تعداد
جلسات از طریق تلفن

۰۲۱-۲۲۲۲۵۲۵۱

۰۲۱-۲۲۲۷۶۶۹۲

تلگرام و یا تماس واتس آپ یا اسکایپ

۰۹۱۲-۲۵-۸۵-۳۶۶

و یا ایمیل
drhashemi.com@gmail.com
با پذیرش هماهنگ نمایید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

لثه های سالم 

لثه های سالم

بافت سالم لثه مشخصه‌های خاص خود را دارد. رنگ طبیعی بافت لثه متغیر است اما معمولا صورتی یا یک رنگ تیره‌تر در همین رنگ بندی است. بافت لثه سالم ملتهب نیست و معمولا هرمی شکل و به صورت یک خط منحنی اطراف دندان دیده می‌شود. بافت طبیعی لثه معمولا یک بافت مستحکم دارد و ممکن است قسمت بیرونی آن مانند پوسته پرتقال نقطه نقطه دیده شود. در آخر اینکه لثه‌های سالم خودبخود دچار خونریزی نمی‌شوند. در ادامه به دو تغییر رنگ عمده در لثه ها همراه با علت ها روش های درمانی می پردازیم:

لثه‌های سیاه

 

لثه‌های سیاهچندین وضعیت وجود دارد که ممکن است باعث تیره شدن لثه‌ها شوند و شامل موارد زیر هستند:

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_accordion c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”کشیدن سیگار ” tab_id=”1533370628441-d48b3f33-b20e”][vc_column_text]

کشیدن سیگار می‌تواند باعث تغییر رنگ لثه‌ها شود. به این وضعیت ملانوز سیگاری‌ها گفته می‌شود. سلول‌های خاصی در بدن موسوم به ملانوسیت‌ها ملانین تولید می‌کنند. نیکوتین موجود در تنباکو می‌تواند باعث شود ملانوسیت‌ها بیش از حد معمول ملانین تولید کنند که نتیجه آن قهوه‌ای یا سیاه شدن لثه‌ها است. تغییر در رنگ لثه می‌تواند به صورت لکه باشد یا همه قسمت‌های داخلی دهان را درگیر کند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”داروها ” tab_id=”1533370628482-5f0b3a16-210c”][vc_column_text]

مینوسایکلین برای درمان آکنه و برخی عفونت‌ها مانند کلامیدیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک اثر جانبی این دارو که چندان هم رایج نیست تغییر رنگ در دهان است. فرد باید با پزشک خود راجع به هر نوع تغییر رنگ ناشی از مصرف دارو صحبت کند چرا که ممکن است بتوان داروی مصرفی را با داروی مشابه دیگری که چنین عوارضی نداشته باشد جایگزین کرد.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آمالگام تاتو ” tab_id=”1533370692710-584937ae-9d1d”][vc_column_text]

یک آمالگام تاتو می‌تواند هرجایی در دهان ظاهر شود اما معمولا در مجاورت پرکردگی  ظاهر می‌شود.آمالگام تاتو شبیه یک لکه سیاه، خاکستری یا آبی رنگ در داخل دهان است. آمالگام ترکیبی از فلزات است که برای پر کردن و روکش دادن دندانها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه ذرات این ماده از محل خود خارج شوند زیر پوست لثه قابل مشاهده هستند. این مسئله معمولا نیاز به درمان ندارد چرا که هیچ مشکلی از لحاظ سلامتی ایجاد نمی‌کند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”ژنژیویت اولسراتیو نکروزان حاد ” tab_id=”1533371319148-20ce4203-269d”][vc_column_text]

ژنژیویت :  اولسراتیو نکروزان حاد نوعی عفونت لثه است که به عنوان دهان خندقی نیز شناخته می‌شود. از علائم آن می‌توان به تب، درد در لثه‌ها و بوی بد دهان اشاره کرد. اگر یک لایه بافت مرده روی لثه‌ها ایجاد شود عفونت می‌تواند باعث سیاه یا خاکستری شدن لثه‌ها شود. دهان خندقی از رشد سریع باکتری‌ها در دهان و معمولا به دلیل ژنژیویت یا التهاب لثه ایجاد می‌شود.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”بیماری آدیسون ” tab_id=”1533371573124-ce9ecab3-a58e”][vc_column_text]

در بیماری آدیسون غدد آدرنال که در تولید انواع متنوعی از هورمون‌ها نقش دارند دچار مشکل می‌شوند. در این اختلال غده آدرنال قادر به تولید هورمون به اندازه کافی نیست. علائم اولیه شامل موارد زیر هستند:

 • خستگی
 • احساس عطش و تشنگی بیش از حد معمول
 • کاهش وزن
 • بی‌اشتهایی
 • ضعف عضلات

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

درمان


درمان لثه‌های تیره به علت زمینه‌ای بستگی دارد. وضعیت‌هایی همچون عفونت‌های لثه یا بیماری آدیسون معمولا باید با دارو درمان شوند. تغییر در رنگ لثه‌ها به دلیل کشیدن سیگار را می‌توان رفع کرد. پزشک توصیه‌های لازم را درباره ترک سیگار به فرد خواهد کرد.

بلیچینگ لثه 

بلیچینگ لثه

در به‌روزترین تکنولوژی برای بلیچینگ لثه از لیزر برای از بین بردن رنگ تیره روی لثه‌ها استفاده می‌شود. اگرچه تعداد بسیاری از دندانپزشکان ممکن است از روش‌های جراحی استفاده کنند. روش جدیدی که دندانپزشکان استفاده می‌کنند استفاده از لیزر Waterlase MD است. این لیزر با حداقل تهاجم بدون استفاده از سوزن بدون درد و هیچگونه عارضه‌ای تغییر رنگ لثه را رفع می‌کند. استفاده از لیزر Waterlase MD برای درمان بیماری‌های لثه تنها یک مورد از کاربردهای متعدد این لیزر است.

انتخاب خمیر دندان مناسب

انتخاب خمیر دندان مناسب

در انتخاب خمیردندان مناسب دقت کافی را داشته باشید خمیردندانی را انتخاب کنید که به طور اختصاصی برای بهبود وضعیت لثه‌ها فرموله و طراحی شده است. ممکن است مجبور شوید هزینه بیشتری بابت خمیردندان بپردازید اما در عوض نتیجه دلخواه خود را می‌گیرید.

از نخ دندان استفاده کنید

از نخ دندان استفاده کنید

انواع مختلفی از نخ‌دندان از نایلونی گرفته تا جنس میکروفیلامنت و از بدون طعم گرفته تا طعم نعنایی در داروخانه‌ها موجود هستند. هر کدام را که تمایل دارید انتخاب کنید چرا که استفاده منظم از نخ دندان از نوع آن بسیار مهم‌تر است.

 • حتما یک مرتبه در روز از نخ دندان استفاده کنید
 • گاهی اوقات کشیدن نخ دندان اثر بیشتری نسبت به مسواک زدن دارد.
 • مسواک زدن بیش از حد می‌تواند مشکل‌ساز باشد اما کشیدن نخ دندان بیش از حد خیر.
 • مهم نیست کی ولی حتما روزی یک مرتبه نخ دندان بکشید
 • در افرادی که به تازگی کشیدن نخ دندان را شروع کرده‌اند ممکن است خونریزی لثه بروز کنید. از ادامه کار منصرف نشوید این وضعیت خیلی زود متوقف می‌شود.

از دهانشویه استفاده کنید

از دهانشویه استفاده کنیداستفاده از دهانشویه مهم است زیرا نه تنها دندانها که همه دهان را تمیز می‌کند، بوی بد دهان را کاهش می‌دهد و زبان را تمیز نگه می‌دارد. از محصولی استفاده کنید که مورد تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا باشد. در موقع خرید مطمئن شوید که محصول حاوی ترکیبات لازم برای سلامت لثه‌ها باشد نه اینکه فقط باعث تازگی نفس و از بین بردن بوی بد دهان شود. از مصرف دهانشویه‌های حاوی الکل نیز اجتناب کنید چرا که باعث خشکی دهان می‌شوند. بلافاصله پس از مسواک زدن از استفاده از دهانشویه خودداری کنید. این کار باعث کم شدن اثرات مثبت مسواک زدن می‌شود. از دهانشویه قبل از مسواک زدن یا یک ساعت پس از مسواک زدن استفاده کنید.

پیشگیری


پیشگیری

افراد می‌توانند با مسواک زدن به صورت منظم، کشیدن نخ دندان یک بار در روز و کاهش مصرف شکر سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنند. این کارها می‌توانند به صورت همزمان انجام شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک به علاوه انجام کارهایی که در بالا اشاره شد بهترین راه برای حفظ سلامت دندانها و لثه‌ها است.

دورنما


علل به وجودآورنده سیاهی لثه قابل رفع هستند. بیماری‌های ژنتیکی اغلب طیفی از علائم را نشان می‌دهند که می‌توانند به پزشک یا دندانپزشک کمک کنند تا بیماری را تشخیص دهند. توجه به تغییرات رنگ لثه‌ها می‌تواند در تشخیص و درمان مشکلات جسمی در همان مراحل اولیه موثر باشد.

تغییر رنگ لثه به سفید


تغییر رنگ لثه به سفید

وقتی لثه‌ها سفید می‌شوند نشان دهنده این است که مشکلی برای سلامت دندانها پیش آمده است. چندین بیماری می‌توانند باعث سفید شدن لثه‌ها شوند. از جمله این موارد می‌توان به آفت‌های دهانی و بیماری‌های التهابی طولانی مدت اشاره کرد. در موارد نادر، لثه‌های سفید می‌تواند نشان دهنده سرطان دهان باشد بنابراین برای تشخیص صحیح ضروری است که فرد در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.

تغییر رنگ لثه به سفید

بیماری‌ها و وضعیت‌های زیر می‌توانند باعث سفیدی لثه‌ها شوند:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_accordion c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”لوکوپلاکیا” tab_id=”1533372544596-84bf3067-370f”][vc_column_text]

لوکوپلاکیا یک بیماری دهانی است که می‌تواند باعث سفید شدن بخش‌هایی از لثه‌ها شود. این بیماری باعث می‌شود لکه‌های سفیدرنگی در دهان ظاهر شود که با استفاده از مسواک از بین نمی‌روند. در بیشتر موارد لوکوپلاکیا بیخطر است اما برخی موارد این لکه‌ها می‌توانند پیش سرطانی باشند. بنا به نظر پزشکان لکه‌هایی که درکنار ضایعه‌های قرمز ایجاد می‌شوند احتمال بیشتری دارد سرطانی یا پیش سرطانی باشند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آنمی” tab_id=”1533372544661-de370286-5832″][vc_column_text]

آنمی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن فاقد گلبول‌های قرمز خونی سالم باشد. این سلول‌ها برای حمل اکسیژن به نقاط مختلف بدن نیاز هستند. آنمی با توجه به علت زمینه‌ای آن چندین شکل مختلف دارد. علل رایج آن کمبود آهن و ویتامین B12، بیماری کرون و بیماری سلیاک است. علائم آنمی شامل موارد زیر است:

 • خستگی
 • سرگیجه
 • ضعف
 • ضربان قلب نامنظم
 • کوتاهی تنفس
 • سردرد
 • دست و پای سرد

پوست رنگ پریده. پوست روی لثه‌های فرد دچار آنمی نیز رنگ پریده است.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آفت‌های دهانی ” tab_id=”1533372681053-03cdf3fa-67b6″][vc_column_text]

آفت‌های دهانی زخم‌هایی هستند که در دهان و روی لثه‌ها ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها می‌توانند موقع صحبت کردن، غذا خوردن یا نوشیدن بسیار دردناک باشند. زخم‌ها معمولا دایره یا بیضوی شکل هستند و قسمت مرکزی آن سفید و حاشیه آن قرمز رنگ است. آفت‌های دهانی که روی لثه‌ها ظاهر می‌شوند باعث می‌شوند برخی نواحی روی خط لثه سفید به نظر برسند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”ژنژیویت یا التهاب لثه ” tab_id=”1533372732159-645d75f4-2371″][vc_column_text]

ژنژیویت یک شکل خفیف بیماری لثه(پریودنتال) است. تقریبا نیمی از بزرگسالان آمریکایی از این مشکل رنج می‌برند. عدم مراقبت کافی و رعایت بهداشت دهان و دندان شایع‌ترین دلیل ژینژیویت است. ممکن است در مبتلایان به لثه اطراف پایه دندانها قرمز، متورم و دچار سوزش شود. ممکن است موقع مسواک زدن و کشیدن نخ دندان دندانها شل شده یا دچار خونریزی شوند. با گذشت زمان، این مشکل می‌تواند باعث سفیدی یا پس‌رفتگی لثه‌ها نیز شود.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”برفک دهانی ” tab_id=”1533372771771-65f1c656-0faf”][vc_column_text]

به برفک دهانی کاندیدیازیس نیز گفته می‌شود. این بیماری نوعی عفونت قارچی است که باعث می‌شود تعدادی زخم سفید-کرم رنگ در دهان ایجاد شود. زخم‌ها در دهان و در قسمت داخلی گونه‌ها زبان یا لثه‌ها ایجاد می‌شوند. نوزادان، افراد مسن و مبتلایان به دیابت در معرض خطر بالاتر ابتلا به برفک دهانی قرار دارند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”کشیدن دندان” tab_id=”1533372801260-3eac8214-9356″][vc_column_text]

ترومای ناشی از کشیدن دندان ممکن است باعث شود لثه‌های اطراف محل دندان کشیده شده سفید رنگ شوند. لثه‌ها معمولا در عرض چند روز به وضعیت طبیعی خود برمی‌گردند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”سرطان دهان” tab_id=”1533372836164-980ee5cc-f60b”][vc_column_text]

لثه‌های سفید نشان دهنده سرطان دهان است. این وضعیت می‌تواند به سرعت منتشر شود بنابراین ضروری است که علائم و نشانه‌های آن را بدانیم. این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • زخم‌های دهانی که خوب نمی‌شوند و ترمیم آنها کند است
 • خونریزی از دهان
 • رشد توده
 • ضخیم شدن پوست داخل دهان
 • افتادن دندان
 • درد فک یا زبان
 • مشکل در جویدن یا بلعیدن
 • گلودرد

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

علائم


علائم

علائمی که ممکن است همراه با سفیدی لثه‌ها اتفاق بیافتد به علت زمینه‌ای تغییر رنگ بستگی دارد. گاهی اوقات فرد ممکن است علائم دیگری نداشته باشد. در موارد دیگر علاوه بر سفیدی لثه‌ها علائم دیگری نیز وجود دارد:

 • درد
 • ورم
 • خونریزی
 • زخم‌ها و جراحت‌ها
 • شل شدن دندان
 • قرمزی
 • خستگی، سرگیجه یا ضعف
 • سردرد
 • دست و پاهای سرد
ردیابی سایر علائم می‌تواند به پزشک یا دندانپزشک کمک ‌کند تا علت زمینه‌ای سفید شدن لثه را تشخیص دهد.

 

 

درمان

 

درمان سفیدی لثه‌ها بر اساس علت زمینه‌ای انجام می‌شود.

درمان تغییر رنگ لثه به دلیل کم خونی

تغییر در رژیم غذایی، مکمل‌های ویتامینی و کنترل و مدیریت هر نوع بیماری مزمن جسمی می‌تواند به درمان آنمی کمک کند.

آفت‌های دهانی

آفت‌های دهانی کوچک معمولا بدون هیچ درمانی در عرض دو هفته درمان می‌شوند. درمان آفت‌های بزرگ ۶ هفته طول می‌کشد و بهتر است بوسیله یک پزشک یا دندانپزشک مورد بررسی قرار گیرد. درمان آفت‌های مقاوم شامل موارد زیر هستند:

 • داروی مسکن
 • شستشوی دهان با آب و نمک
 • پماد و ژل‌های دهانی
 • استروئیدهای خوراکی
 • در موارد شدید سوزاندن یا بستن زخم

ژنژیویت

درمان ژنژیویت با بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان ساده است. برای پیشگیری و درمان التهاب لثه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان دو بار در روز و مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه توصیه می‌شود. برای درمان موارد شدیدتر باید از روش‌های  تمیزکردن با لیزر و جرمگیری استفاده کرد.

لوکوپلاکیا

لکه‌های لوکوپلاکیا می‌توانند فریز شده یا با استفاده از اسکالپل یا لیزر برداشته شوند. افراد مبتلا باید از کشیدن سیگار یا جویدن تنباکو اجتناب کنند. اگر سیستم ایمنی فرد نیز ضعیف شده باشد پزشک ممکن است داروهای ضدویروسی را برای درمان تجویز کند.

برفک دهانی

برفک دهان معمولا با مصرف داروهای ضدقارچی درمان می‌شود. پزشک ممکن است دارو را به شکل قرص یا دهانشویه تجویز کند.

سرطان دهان

بیش از ۵۰ درصد موارد سرطان‌های دهان تا زمانی که سرطان به سایر نواحی بدن مانند غدد لنفی منتشر نشود تشخیص داده نمی‌شوند بنابراین ضروری است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. گزینه‌های درمانی شامل شیمی‌درمانی و جراحی برای حذف نواحی درگیر هستند.

درمانهای خانگی

درمانهای خانگیبرای تسکین علائم مرتبط سفیدی لثه می‌توان از درمان‌های خانگی نیز استفاده کرد. اگرچه این نوع درمانها ضرورتا علت زمینه‌ای را از بین نمی‌برند. برای کنترل بیماری‌های لثه در منزل موارد زیر را رعایت کنید:

 • دو بار در روز مسواک بزنید
 • یک بار در روز نخ دندان بکشید
 • حداقل یک بار در روز با استفاده از دهانشویه فاقد الکل دهان خود را شستشو دهید
 • برای از بین بردن باکتریها و ذرات مواد غذایی زبان را با یک تمیزکننده زبان تمیز کنید.
 • از مصرف محصولات خوراکی حاوی سدیم لوریل سولفات(SLS) اجتناب کنید چرا که ممکن است باعث سوزش و تحریک بافت‌های حساس دهان شود.
 • در صورت لزوم از داروهایی که بدون نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند استفاده کنید.
 • برای کاهش درد و التهاب دهان را با آب نمک شستشو دهید.
 • برای اجتناب از تحریک و سوزش لثه‌ها از یک مسواک نرم یا مدیوم استفاده کنید.
 • از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید.
 • مصرف الکل یا شکر را کاهش دهید.
 • سیگار و قلیان را ترک کنید.
 • حداقل دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • با دنبال کردن توصیه‌های پزشک و برنامه درمانی متناسب مشکلات جسمی مزمن خود را کنترل کنید.

 

توصیه های بعد از کشیدن دندان عقل برای کاهش درد، تورم و خونریزی

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1532420900645{background-color: #ffffff !important;}”]من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

ایمپلنت در بارداری: تاثیر استرس و داروی بی حسی بر مادر و جنین

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ایمپلنت‌های دندانی

بسیاری از زنان سوال می‌کنند که آیا گذاشتن ایمپلنت‌های دندانی در حین بارداری خطر دارد یا خیر. در حالی که عمل جراحی ایمپلنت دندانی یک روش نسبتا ایمن است، تقریبا تمام دندانپزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار، تا زایمان خود منتظر بمانند و سپس کارهای دندانپزشکی مانند ایمپلنت دندان را انجام دهند. در اینجا دلایل اینکه چرا باید صبر کنید و زمانی که نمی‌توان صبر کرد چه باید کرد، مطرح شده است. یکی از دلایل اصلی منع ایمپلنت‌های دندانی برای زنان باردار این است که جنین در حال رشد مواد زیادی از بدن مادر می‌کشد. به ویژه، در صورتی که مادران در رژیم غذایی خود کلسیم کافی مصرف نکنند، نوزادان کلسیم را برای رشد خودشان از استخوان مادر می‌گیرند. زوجی که با تاثیر منفی نوسان هورمون‌ها مواجه می‌شوند می‌توانند تاثیر آن بر سلامت دهان و دندان را نیز ببینند و ممکن است دهان مادر باردار برای ادغام ایمپلنت دندانی با استخوان فک مشکل داشته باشد. یکی دیگر از مشکلات مهم این است که دندانپزشک معمولا در طی فرآیند ایمپلنت، تعدادی اشعه لیکس از دهان می‌گیرد تا سلامت استخوان فک را تعیین کند و پیشرفت ایمپلنت دندانی را کنترل نماید. قرار گرفتن در معرض پرتوهای اشعه ایکس می‌تواند تاثیر منفی بر رشد کودک شما، به ویژه در سه ماهه اول بارداری داشته باشد، یعنی زمانی که استخوان‌ها و اندام‌های کودک شکل می‌گیرد. اگرچه اشعه ایکس از دهان شما (در نزدیکی اندام‌های تولید مثل شما نیست)، به طور کلی بهتر است که هیچ خطری غیر ضروری را به جان نخرید.

در صورت ضرورت می‌توان در دوران بارداری اقدام به کاشت ایمپلنت دندان کرد؟
موارد اورژانسی اتفاق می‌افتد و ممکن است به یک یا چند دلیل در موقعیتی قرار بگیرید که مجبور به جایگزین کردن یک دندان شوید. چند مورد وجود دارد که می‌توانید برای محافظت از خود و جنین تان انجام دهید. تا حد امکان، در انجام کارهای دندانپزشکی تا بعد از سه ماهه اول بارداری تاخیر بیاندازید. این دوره، زمان رشد سریع کودک شما است. هر نوع دارویی که شما در طول این مدت مصرف کنید یا فرآیند اشعه ایکسی که انجام دهید، ممکن است تأثیر منفی بر رشد کودک داشته باشد. این فرآیند را در سه ماهه دوم انجام دهید و مطمئن شوید که یک لباس محافظ در برابر اشعه ایکس بپوشید. با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که مصرف هر دارو یا داروهای ضد درد که تجویز شده است، در حین بارداری بی خطر است. به جای گذاشتن ایمپلنت، در مورد راه حل‌های موقتی با دندانپزشک صحبت کنید. به عنوان مثال، دندانپزشک ممکن است قادر باشد دندانی که نیاز به جایگزینی دارد را با روکش موقت بپوشاند و فرآیند ایمپلنت را پس از زایمان انجام دهد.

بارداری و مراجعه به دندانپزشک


بارداری

تعداد زیادی از بزرگسالان به دلیل یک ترس عمیق از دوران کودکی یا نوجوانی از دندانپزشکی اجتناب می‌کنند. این بیماران اغلب سال‌ها، گاهی چندین دهه به دندانپزشک مراجعه نمی‌کنند. نتایج می‌تواند فاجعه آمیز باشد. من بیست سال به عنوان متخصص بهداشت دهان و دندان کار کرده ام و به بسیاری از این بیماران نزدیک شده ام. من معتقدم که دندانپزشکان و مطب‌های دندانپزشکی واقعا می‌توانند به این بیماران دچار ترس خدات ارائه دهند، به شرطی که خودشان تمایل به مراجعه به آن‌ها داشته باشند. روش‌های مختلفی از آروماتراپی گرفته تا دندانپزشکی بی حسی تا حیوان درمانی، برای داشتن یک مراجعه بدون دلهره دندانپزشکی وجود دارد. امیدوارم به جامعه دندانپزشکی برسیم که مطب‌های دندانپزشکی بیشتری آماده ارائه خدمات به بیمارانی باشند که نیازمند کمی مراقبت بیشتر هستند.

درمان دندانپزشکی در طول بارداری


درمان

به طور کلی، روش‌های معمول دندانپزشکی در دوران بارداری کاملا ایمن هستند. روش‌های جراحی و درمان‌های پیچیده تر نیز با درجه بالایی از ایمنی امکان پذیر هستند. در بعضی موارد، باید تغییراتی در پروتکل‌ها انجام شود. به عنوان مثال، از معاینه اشعه ایکس، داروهای خوراکی و تزریقات (که آن‌ها هم دارو به حساب می‌آیند) تا حد ممکن اجتناب شود.

  اگر مشکل دندانی مانند آبسه دندان دارید، معمولا بهتر است که این مشکل به درستی درمان شود (به عنوان مثال با درمان ریشه)، به جای اینکه از درمان دندانپزشکی اجتناب کنید و داروهای خوراکی مصرف نمایید. داروهای خوراکی هنگامی که هضم می‌شوند، از طریق جریان خون در تمام بدن شما پخش می‌شوند و قطعا به نوزاد شما می‌رسند. روش‌های دندانپزشکی مانند پر کردن و حتی درمان ریشه (عصب کشی) معمولا به دهان شما محدود هستند و شامل موادی می‌باشند که خنثی و غیر سمی هستند، بنابراین احتمال خطر کمتر است.

ایمپلنت دندانی چیست؟


ایمپلنت

طبق آکادمی دندانپزشکی عمومی، ایمپلنت یک “ریشه” دندان مصنوعی است که به صورت جراحی در دهان قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌ها از مواد فلزی (تیتانیوم) و مواد سرامیکی استخوان مانند ساخته شده اند که با فک شما سازگار است، و در نتیجه با استخوان شما ادغام می‌شود تا از روکش، پل یا دندان مصنوعی کامل محافظت کند. دو نوع ایمپلنت وجود دارد: ایمپلنت اندوستیال شایع ترین نوع است و در استخوان قرار می گیرد، در حالی که ایمپلنت ساب پریوستیال روی استخوان قرار می‌گیرد و برای بیمارانی است که ارتفاع استخوان کافی ندارند و یا نمی‌توانند از دندان‌های مصنوعی معمول استفاده کنند.

مزایای ایمپلنت


مزایای

به این دلایل است که بسیار محبوب هستند:

 • ایمپلنت‌ها سر نمی‌خورند و جا به جا نمی‌شوند و همان ثبات و ایمنی دندان‌های طبیعی شما را ارائه می‌دهند
 • ایمپلنت‌ها به همان شیوه دندان‌های طبیعی شما تمیز می‌شوند، بنابراین نیازی نیست که برای تمیز کردن یا خیساندن، شب‌ها آن‌ها را بیرون بیاورید.
 • ایمپلنت‌ها برای نگه داری به دندان‌های مجاور متکی نیستند؛ بنابراین، ساختار هیچ دندانی از بین نمی‌رود، در حالی که برای ساخت بریج، این تغییر ساختار لازم است.
 • ایمپلنت‌ها از جا به جا شدن دندان‌های مجاور جلوگیری می‌کنند، استخوان فک و شکل صورت شما را حفظ می‌نمایند.
 • ایمپلنت‌ها یک روش زیبایی ایده آل برای دندان‌های از دست رفته هستند که به شما اجازه می‌دهد به راحتی بجوید و صحبت کنید.

آیا متقاضی مناسبی برای ایمپلنت هستید؟


متقاضی

اگر لثه‌های شما سالم هستند، برای حفظ ایمپلنت به اندازه کافی استخوان دارید و در بهداشت عمومی خوبی هستید، AAP  شما را به عنوان متقاضی ایده آل برای ایمپلنت دندانی در نظر می گیرد. با این وجود، اگر استخوان شما برای حمایت از ایمپلنت کافی نباشد، استخوان فک قبل از عمل ایمپلنت دندانی ساخته می‌شود. به خاطر داشته باشید که بیماری‌های مزمن مانند دیابت و لوسمی می‌توانند روند بهبودی ایمپلنت را تحت تاثیر قرار دهند و بر اساس یک مطالعه، سیگار کشیدن می‌تواند خطر از دست دادن ایمپلنت را دو برابر کند.

ایمپلنت دندان و بارداری


ایمپلنت دندان و بارداری

ایمپلنت‌های دندانی یک روش ایمن و موثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته برای تقریبا هر بیماری هستند که به اندازه کافی سالم است تا بتواند تحت این فرآیند قرار بگیرد. برای حفظ یک لبخند سالم و جلوگیری از از دست دادن استخوان و سایر مشکلات بهداشت دهان، دندان‌های از دست رفته باید در اسرع وقت جایگزین شوند. اما اگر باردار باشید چه باید کرد؟ آیا هنوز هم گذاشتن ایمپلنت بی خطر است؟ توصیه می‌شود زنان باردار مراقبت‌های پیشگیرانه سلامت دهان و دندان، از جمله تمیز کردن و معاینه را به طور منظم انجام دهند. روش‌های انتخابی مانند ایمپلنت‌های دندانی را می‌توان بعد از سه ماهه اول انجام داد. با این حال، بیشتر جراحان دهان و دندان ترجیح می‌دهند تا زمانی که بیمار دیگر باردار نیست صبر کنند و سپس جراحی ایمپلنت را انجام دهند.

چرا جراحی برای ایمپلنت دندانی باید به تاخیر بیفتد


تاخیر

به طور معمول پس از سه ماهه اول، به بیماران باردار چراغ سبزی برای درمان‌های معمول دندانپزشکی مانند روکش، پر کردن و عصب کشی داده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که بیهوشی موضعی در طول بارداری کاملا بی خطر است. با این حال، ایمپلنت دندانی اغلب نیاز به بیهوشی قوی دارد، که می‌تواند برای مادر باردار یا جنین او خطرناک باشد. بسیاری از روش‌ها نیاز به اشعه ایکس نیز دارند، خطر دیگری که ADA در طول سه ماهه اول آن را منع می‌کند. به مادران باردار برای جلوگیری از استرس در دوران بارداری هشدار داده می‌شود، زیرا اضطراب می‌تواند به مشکلاتی نظیر فشار خون بالا منجر شود. استرس همچنین می‌تواند احتمال زایمان زودرس و کم وزنی نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد. هر گونه جراحی ممکن است موجب افزایش احساس نگرانی و ترس شود، بنابراین برای جلوگیری از استرس اضافی، اغلب توصیه می‌کنیم که مادران تا زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید صبر کنند و سپس جراحی ایمپلنت انجام شود. زنان باردار مستعد سطوح بالایی از اضطراب در شرایط خاصی از جمله گذاشتن ایمپلنت‌های دندانی هستند. و این استرس می‌تواند بر رشد جنین نیز تاثیر بگذارد.

 • اشعه‌های ایکس از دندان به طور کلی ایمن هستند و تنها بر داخل دهان شما تمرکز می‌کنند. با این حال، قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس همچنان ممکن است برای جنین شما خطرناک باشد.
 • در حالی که بیهوشی موضعی بی خطر در نظر گرفته می‌شود، بیماران باید از بیهوشی عمومی اجتناب کنند. بنابراین، منطقی تر است که دریافت ایمپلنت دندانی را تا زمانی که بیمار با خیالت راحت فرزند خود را به دنیا آورد، به تعویق بیفتد. در زیر فهرستی از موثرترین نکات بهداشت دهان و دندان آورده شده است که می‌تواند به کنترل مشکلات دندانپزشکی کمک کند.
 • یک رژیم غذایی متعادل و شامل شکر کم داشته باشید.
 • تهوع و استفراغ در طول بارداری علائم شایعی هستند. دهان خود را با یک محلول جوش شیرین و آب بشویید تا از پوسیده شدن دندان‌ها در اثر اسید جلوگیری شود.
 • قبل از مراجعه به دندانپزشک، برخی از درمان‌های خانگی مفید را امتحان کنید.
 • و در نهایت، یک روال منظم و مناسب دندانی را دنبال کنید که شامل نخ دندان کشیدن هر روزه، دو بار در روز مسواک زدن دندان‌ها و شستشوی دهان با دهانشویه است.

شروع با ایمپلنت‌های دندانی


متاسفانه، جراحی ایمپلنت احتمالا باید تا بعد از پایان بارداری به تعویق بیفتد. با این حال، این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید برای آن اقدام کنید و آماده شوید تا پس از زایمان، عمل را انجام دهید. هنگامی که به سه ماهه دوم رسیدید، می‌توانید یک قرار مشاوره ایمپلنت را برنامه ریزی کنید. در این مرحله از بارداری، اشعه ایکس بی خطر خواهد بود، بنابراین جراح دهان شما قادر به ارزیابی سلامت استخوان فک شما خواهد بود و قبل از قرار دادن ایمپلنت تعیین می‌کند که آیا پیوند استخوان لازم است یا خیر. مراجعه برای قرار دادن ایمپلنت دندان نیز می‌تواند در این زمان برنامه ریزی شود.

آمادگی برای گذاشتن ایمپلنت پس از زایمان


آمادگی

حفظ سلامت دهان و دندان در حین بارداری بهترین راه برای آمادگی جهت جراحی ایمپلنت است. تغییرات هورمونی که در دوران بارداری اتفاق می افتد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش دهد. همچنین زنان باردار مستعد پوسیدگی دندان هستند. در نتیجه، حفظ عادات بهداشت دهان و دندان، از جمله مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، بسیار مهم است. مراجعه برای بررسی‌های دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه ای دندان‌ها نیز توصیه می‌شود، زیرا به دندانپزشک شما اجازه می‌دهد به طور منظم سلامت دهان و دندان را نظارت کند و از بروز مشکلات پیشگیری نماید.

​​کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مراقبت لازم بعداز بلیچینگ (سفید کردن) دندان جهت افزایش دوام نتیجه

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

دندان‌های هر فرد دارای لایه محافظی به نام ” پلیکل اکتسابی” است. این لایه حاوی لکه‌های دندانی سطحی است و در طول تمیز کردن معمولی دندان‌ها و فرآیند سفید سازی حذف می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد کامل دوباره آن، دوازده تا بیست و چهار ساعت طول می‌کشد. در طول این دوره ما از شما می‌خواهیم که از موارد ذکر شده در زیر اجتناب کنید. پس از درمان سفید کردن دندان‌ها ، شما احتمالاً به هر سطح بازتابنده ای – مانند آینه، پنجره، عینک آفتابی دیگران و …- برای تحسین عاشقانه‌ی دندان‌های سفید خود، لبخند می‌زنید. اما در برخی موارد، شاید وقتی که در حال گرفتن عکس سلفی موقع خواب هستید، ممکن است با این احساس ترس و اضطراب مواجه شوید: که چگونه می‌توانم این سفیدی دندان‌هایم را ادامه دهم؟ در ادامه به پاسخ این سؤال می‌پردازیم.

[/vc_column_text][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”بخش ۱″ tab_id=”1532540281539-13ef2477-c57d”][vc_column_text]

جهت انجام مشاوره و رزرو نوبت برای بلیچینگ و سفید کردن دندان در مطب دکتر هاشمی می‌توانید با ما تماس گرفته و همچنین توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم پس از انجام بلیچینگ را در جهت افزایش دوام و ماندگاری آن را از ایشان دریافت کنید.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_column_text]

چه انتظاراتی باید از بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها داشت؟


این بستگی به وضعیت کنونی دندان‌های شما دارد. اگر آنها زرد هستند، احتمالاً عامل‌هایی مانند قهوه و سیگار کشیدن را باید تقصیر کار دانست و لکه‌ها باید به راحتی از بین بروند. سفید کردن می‌تواند دندان‌های زرد را به رنگی که در زمان رشد داشته‌اند، تبدیل کند. اگر شما یک فرد مسن‌تر با دندان‌های متمایل به خاکستری هستید، احتمالاً این رنگ به دلیل آنتی بیوتیک تتراسایکلین است که امروزه کمتر به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. حذف این رنگ خاکستری سخت است، اما می‌توان آن را انجام داد. مورد بعدی، خونریزی‌های خفیفی است که مدت‌ها قبل به علت کتک کاری با مشت اتفاق افتاده‌اند. شما احتمالاً مجبور شده‌اید با این لکه‌ها زندگی کنید. آخر از همه اما نه بی اهمیت‌ترین مورد این است که، اگر شما قصد دارید که کار دندانپزشکی مانند روکش یا تاج روی دندان انجام دهید، مطمئن شوید که دندان‌هایتان قبل از انجام عمل جراحی سفید شده باشند. به این ترتیب، دندانپزشک شما می‌تواند کار را با درخشان ترین دندان‌های شما منطبق سازد. مشتریانی که قبلاً روکش یا تاج داشته‌اند، می‌توانند حذف لکه‌ها را انتظار داشته باشند تا آنها را به رنگ تولید شده‌ی اصلی خود بازگرداند.

مراقبت‌های بعد از سفید کردن دندان چه هستند؟


دندان‌هایتان را دوبار در روز بشویید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید. بسیاری از مشتریان توصیه‌هایی در مورد خمیر دندان سفید کننده می‌پرسند، اما او به آنها توصیه می‌کند که رویکرد اساسی تری را بیابند. آنچه در حال فروش است، بخرید. این یک شگرد بازاریابی است. جزء تشکیل دهنده فعال در خمیر دندان های سفید کننده،[اغلب] پراکسید هیدروژن است. ممکن است بهتر باشد که مستقیم به منشاء لکه بروید. همچنین سعی کنید بلافاصله پس از غذا مسواک بزنید تا از ایجاد لکه‌ها جلوگیری شود. همیشه یک مسواک قابل حمل و یک خمیر دندان در کیف خود داشته باشید، و یا یک نوع مسواک یک بار مصرف، که هر دو محصول را در یک وسیله ارائه می‌دهد (مسواک و خمیر دندان با هم) را انتخاب کنید.

آیا می‌توانید هر چه می‌خواهید بخورید و بنوشید؟


جواب این سؤال، بستگی به شیوه زندگی شما دارد. ابتدا باید از زندگی خود لذت ببرید، سپس دندان‌هایتان را سفید کنید. اگر فکر می‌کنید چیزی می‌تواند تی شرت تان را لک کند، پس خوردن آن دندان‌هایتان را نیز لکه دار می‌کند. این چیز می‌تواند سالسا، کچاپ، خردل، سس سویا، سس مارینارا، یا هر چیزی دیگری که خوشمزه است، باشد. بنابراین شما می‌توانید به خوردن کراکر و خربزه و غلات و بوقلمون بپردازید. لکه‌ها ممکن است از طریق نوشیدن با نی یا شستشو با آب کاهش یابند، اما بعداً دندان‌هایتان را با مسواک تمیز کنید.

برای ۲۴ ساعت آینده از موارد زیر اجتناب کنید

قهوه نوشیدنی‌های گازدار تیره سس‌های قرمز
خردل یا سس گوجه فرنگی سس سویا هر چیزی که یک پیراهن سفید را لک کند

غذاهای سفید و روشن که می‌توانید برای ۲۴ ساعت آینده مصرف کنید

 • شیر، آب، نوشابه بی رنگ
 • موز، سیب (بدون پوست)
 • نان سفید، شیرینی‌های آردی
 • بلغور جو دوسر، خامه‌ی گندم
 • ماست ساده، پنیر سفید، خامه ترش، پنیر خامه‌ای
 • برنج سفید، سیب زمینی پخته شده
 • پاستای ساده و سس سفید

چه زمانی باید دوباره برای سفید کردن دندان، اقدام کنیم؟


به طور کلی، اگر شما بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که حدوداً ۱۲ ماه نیاز به یک فرآیند سفید کردن دیگر خواهید داشت. هرچند ممکن است افراد شدیداً سیگاری پس از شش ماه نیاز به سفید کردن دندان داشته باشند. هیچ برنامه زمانی مشخصی وجود ندارد. هیچ کس نمی‌تواند به شما بگوید که چند وقت یک بار باید موهای خود را کوتاه کنید، زیرا شما یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوید، و می‌گوئید: “من باید موهایم را کوتاه کنم”. سفید کردن دندان نیز مانند همین است. شما یک روز صبح از خواب بیدار خواهید شد و خواهید گفت: “اووف، وقت آن است که یک دستکاری روی دندان‌هایم داشته باشم!”

سؤالات متداول


[/vc_column_text][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”آیا احساس درد یا حساسیت خواهم کرد؟ ” tab_id=”1532540421211-974a6aae-21b1″][vc_column_text]

نه، در فرآیند سفیدکاری از یک ژل سفید کننده جدید استفاده می‌کنیم که حاوی هیچ پراکسید هیدروژن یا سفید کننده نیست. این امر ما را قادر می‌سازد تا نتایج بهتری را بدون تجربه حساسیت، در طی یا پس از روش سفید کردن به دست آوریم.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”درمان چه مدت طول می‌کشد؟ ” tab_id=”1532540421262-098ece13-b42e”][vc_column_text]

مدت باقی ماندن سفیدی دندان‌ها بسته به شیوه زندگی شما دارد، اما به طور متوسط قبل از اینکه دندان‌های شما به رنگ اصلی خود برگردند، حدود ۱ سال باقی می‌مانند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آیا این روند برای دندان‌ها مضر است؟ ” tab_id=”1532540469892-5c4d7881-c4b6″][vc_column_text]

نه، ‌تأثیر این روش روی دندان با ‌تأثیر غذاهای مصرفی معمولی و یا روش‌های دندانپزشکی معمول، هیچ تفاوتی ندارد. ثابت شده است که سیستم سفید کردن دندان حرفه‌ای به روش ما، هیچ ‌تأثیر منفی کوتاه و یا بلند مدت بر مینای دندان، عاج دندان یا لثه‌ها ندارد. در حقیقت، این روش به ویژه برای بهبود کلی سلامت دهان، و در عین حال سفید کردن دندان، طراحی شده است.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آیا این روش درمان عاج، روکش یا دندان مصنوعی را نیز سفید می‌کند؟ ” tab_id=”1532540489508-bfc47f66-b3d2″][vc_column_text]

این درمان برای سفید کردن روکش، تاج یا دندان مصنوعی طراحی نشده است، اما دندان‌های مصنوعی را تمیز کرده و به رنگ اصلی آنها بازمی‌گرداند و تمام لکه‌ها و پلاک‌هایی که ممکن است بر روی آنها ایجاد شده باشند را حذف می‌کند و دندان‌های طبیعی به صورت طبیعی سفید می‌شوند. با گذشت زمان، دندان‌های مصنوعی یا تاج به اندازه دندان‌های طبیعی تمایل به تغییر رنگ نخواهند داشت. اگر تاج‌ها به مدت ۴ سال یا بیشتر در دهان شما قرار دارند، احتمالاً تفاوت رنگ را خواهید دید و هنگامی که درمان انجام می‌شود، دندان‌ها به رنگی بازگردانده می‌شوند که زمانی که تاج‌ها قرار داده می‌شدند، به آن رنگ بودند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آیا قبل از اینکه دندان من سفید شود، نیاز به جرم گیری دندان دارم؟ ” tab_id=”1532540538905-ac928805-f949″][vc_column_text]

لازم نیست جرم گیری خاصی قبل از اینکه دندان‌هایتان را سفید کنید، انجام دهید. البته، توصیه می‌کنیم ویزیت‌های منظم خود را با دندانپزشک انجام دهید، به طوری که هر زمان که ویزیت دارید، برای سفید کردن هم بروید. هر نوع پلاک یا لکه‌هایی که روی دندان ساخته شده اند و همچنین لکه‌هایی که به طور عمیق درون دندان‌ها ساخته شده اند، در طول درمان سفید کردن به کلی حذف خواهند شد، اما این کار جایگزینی برای جرم گیری دندان‌ها نیست، زیرا تنها حدود ۱۸ دندان جلویی که در لبخند طبیعی قرار دارند، سفید می‌شوند. اگر در خارج از دندان‌ها رسوب قابل ملاحظه ای دارید، لازم است قبل از اینکه دندان‌هایتان را سفید کنید، جرم گیری داشته باشید. به غیر از آن، قبل از رفتن برای سفید کردن دندان، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

لومینرز (روکش زیبایی نازک): روش رفع عیوب ظاهری دندان ها ولبخند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

وقتی درباره لبخندتان فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهن‌تان می‌آید؟ آیا با اعتماد به نفس لبخند می‌زنید و شادی خود را بدون دغدغه با دیگران تقسیم می‌کنید؟ یا این که از دیده شدن دندان‌هایتان خجالت می‌کشید و فکر لبخند زدن عصبی‌تان می‌کند؟ در هر دو حال باید بدانید که تنها نیستید. هرچند اکثر نقص‌های دندانی جزئی هستند، همین نقص‌های کوچک هنگام لبخند زدن به شدت جلب توجه می‌کند. خوشبختانه با بهره‌گیری از درمان لومینرز می‌توانید این نقص‌ها را اصلاح کنید و با آسودگی خاطر لبخند بزنید. لومینرز می‌تواند لبخند را به شما برگرداند.

[/vc_column_text][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”لومینرز درمانی دائمی ” tab_id=”1532538932611-e46d0db1-b74f”][vc_column_text]

دیگر لازم نیست که لبخندتان را پنهان کنید. روش سریع و ساده‌ای برای داشتن دندان‌هایی ردیف و مرتب وجود دارد. ارتودنسی‌های طولانی را فراموش کنید و از لومینرز کمک بگیرید. با انجام یک درمان سریع و راحت می‌توانید برای همیشه از داشتن یک لبخند زیبا و درخشان لذت ببرید. لومینرز درمان سریع و آسانی است که بدون نیاز به تراش دادن ساختار دندان یا با حداقل کاهش ساختار دندان، شما را به نتیجه دلخواه می‌رساند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”ارتباط با ما” tab_id=”1532538932652-f978edff-ebb3″][vc_column_text]

جهت انجام مشاوره و رزرو نوبت از دکتر هاشمی با ما تماس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_column_text]

لومینرز چیست؟


رفت‌های باورنکردنی در زمینه تکنولوژی مدرن دندانپزشکی لبخند ایده‌آل را به روشی آسان‌تر از همیشه برای همه به ارمغان آورده است. مدت‌ها است که ونیرهای پرسلینی قدیمی برای خلق لبخندهای جذاب هالیوودی در فقط دو جلسه به کار برده می‌شوند. این ونیرهای قدیمی ضخیم‌تر از پوسته‌های پرسلینی هستند و برای چسباندن آنها روی دندان باید بخشی از دندان سالم تراش داده شود تا پس از چسبانده شدن ونیر روی دندان، دندان‌ها حجیم و غیرعادی نشود. راه‌حل‌های ارتودنسی اصلاح طرح لبخند، مانند بریس و ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کنند، اما وقت‌گیر هستند. به علاوه ارتودنسی به تنهایی نمی‌تواند ترک خوردگی یا لب‌پر شدن یا بدشکلی دندان‌ها را اصلاح کند. در مقابل تکنولوژی منحصر به فرد لومینرز اجازه می‌دهد که پوسته‌های بسیار نازک پرسلینی را مستقیماً، بدون تراش دادن ساختار دندان روی آن چسباند. به این ترتیب می‌توان نقص‌های لبخند را بدون نیاز به تزریق آمپول بی‌حسی یا دریل اصلاح کرد. دندان‌ها در لحظه صاف، درخشان، زیبا و بدون ترک می‌شود. سرامیک انحصاری مورد استفاده برای خلق این روکش‌های زیبایی نازک به گونه‌ای طراحی شده است که نور را به روشی نیمه شفاف مشابه دندان‌های طبیعی منعکس کند و با مینای بقیه دندان‌ها تفاوتی نداشته باشد تا لبخندی زیبا و طبیعی به دست بیاید.

لومینرز را می‌توان برای اصلاح انواع نقص‌های لبخند، از ترک‌های ریز تا اصلاح کلی طرح لبخند به کار برد. لومینرز روشی بدون درد، فوری و برگشت‌پذیر برای لذت بردن از لبخندی رویایی است.

لومینرز سرامیکی


لومینرز از ورقه‎های بسیار نازک پرسلینی تشکیل می‌شود. دندانپزشک این ورقه‌های سرامیکی نازک را با سیمان جلوی دندان‌های بیمار می‌چسباند تا نقص‌های دندان را بپوشاند. روکش زیبایی لومینرز بسیار نازک است و نور را دقیقاً مانند مینای دندان منعکس می‌کند. به همین دلیل لومینرز ظاهری کاملاً طبیعی به دندان می‌دهد. نیمه شفاف بودن لومینرز آن را به انتخابی ایده‌آل برای افرادی تبدیل کرده است که می‌خواهند دندان‌هایی سفید و درخشان داشته باشند.

مزایای لومینرز


لومینرز در مقایسه با درمان‌های مشابه از مزایای مختلفی برخوردار است. مهم‌ترین مزیت لومینرز برای بیمارانی که از دندانپزشکی می‌ترسند، این است که برای چسباندن لومینرز نیازی به تراش دادن دردناک دندان‌ها و تزریق بی‌حسی نیست. روکش لومینرز آن‌قدر نازک است که به ندرت تاثیری بر شیوه صحبت کردن و غذا خوردن افراد می‌گذارد.

از دیگر مزایای لومینرز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتایجی با ماندگاری طولانی بیشتر از ۲۰ سال
 • عدم نیاز به تزریق بی‌حسی یا تراش دادن دردناک دندان‌ها
 • بدون درد و برگشت‌پذیر
 • قابل انجام در فقط دو جلسه
 • امکان لومینرز کردن همزمان چند دندان
 • نازک بودن لومینرز و طبیعی بودن نتیجه
 • امکان انتخاب از میان درجات مختلف شفافیت و ماتی
 • چون لومینرز به حداقل آمادگی نیاز دارد، نتیجه سریع‌تر به دست می‌آید.

مراحل لومینرز


کل درمان لومینرز فقط دو جلسه طول می‌کشد و بیمار حین درمان کاملاً راحت است. دندانپزشک در جلسه اول از بیمار می‌خواهد که لبخند رویایی خود را توصیف کند تا با انتظارات وی آشنا شود، سپس تعداد لومینرزهای مورد نیاز را تعیین می‌کند. پس از آن نوبت به قالب‌گیری از دندان‌ها می‌رسد تا لومینرز به صورت سفارشی در لابراتوار تخصصی آماده شود. چون برای چسباندن لومینرز نیازی به برداشتن ساختار سالم دندان نیست، برای این درمان زیبایی نیازی به تحمل کردن تراش دادن یا فرز کردن دندان‌ها نیست و بیمار جلسه اول را بدون نیاز به جایگذاری ونیرهای موقتی ناراحت کننده ترک می‌کند. جلسه دوم یک تا سه هفته بعد برگزار می‌شود. دندانپزشک ابتدا لومینرزهای ساخته شده را امتحان می‌کند تا مطمئن شود که این روکش‌های نازک کاملاً اندازه و لبخند طبیعی است. در این مرحله دندان‌ها به حداقل آمادگی نیاز دارد، محلول اچینگ ملایم روی دندان زده می‌شود و دندانپزشک مجرب لومینرز را در نهایت دقت روی دندان می‌چسباند. سپس دندانپزشک بایت بیمار را بررسی می‌کند و از قرارگیری صحیح لومینرز مطمئن می‌شود. و به این ترتیب اصلاح طرح لبخند با لومینرز به همین سادگی به پایان می‌رسد. چون لومینرز بسیار بادوام و در مقابل لکه و ترک مقاوم است، می‌توانید از خوراکی‌های محبوب خود بدون نگرانی از آسیب دیدن یا لک شدن لومینرز لذت ببرید. دوام و استحکام لومینرز در آزمایش‌های بالینی ثابت شده است و ماندگاری ۲۰ سال یا بیشتر برای آن به دست آمده است.

انواع کاربردهای لومینرز


لومینرز برای اصلاح انواع نقص دندانی کاربرد دارد. چون لومینرز سطح جلویی دندان‌ها را می‌پوشاند، کاربردهای گوناگونی برای لومینرز وجود دارد. لومینرز نقص‌های زیبایی متعددی را اصلاح می‌کند تا بیمار از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرد. رایج‌ترین کاربردهای لومینرز را در ادامه توضیح می‌دهیم.

[/vc_column_text][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”دندان ترک خورده، لب‌پر شده یا شکسته ” tab_id=”1532539145405-d826fa48-db78″][vc_column_text]

لومینرز روشی فوق‌العاده برای ترمیم شکستگی، لب‌پر شدن یا ترک خوردن دندان‌ها است. اگر دندان‌های جلو شکسته یا لب‌پر شده است، در انتخاب لومینرز تردید نکنید، چون این روکش زیبایی نازک روی سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شود. به این ترتیب نقص دندانی پوشانده می‌شود و دیگران فقط سطح سفید درخشان لومینرز را می‌بینند. به همین نحو، دندان شکسته یا ترک خورده غالباً آسیب‌ می‌بیند و بدشکل می‌شود. لومینرز این امکان را به دندانپزشک می‌دهد تا دندان را با توجه به نظر بیمار به شکل دلخواه دربیاورد. بنابراین لومینرز روشی مناسب برای اصلاح بدشکلی دندان‌ها نیز به شمار می‌آید.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”دندان‌های فاصله‌دار ” tab_id=”1532539152300-461cd871-b318″][vc_column_text]

نقص جزئی دیگری که لومینرز معمولاً برای اصلاح آن به کار برده می‌شود، دندان‌های فاصله‌دار است. هرچند فاصله بین دندانی پی‌آمد سانحه و آسیب دیدن دندان نیست، بااین حال این فاصله ناخوشایند اعتماد به نفس بیمار را کاهش می‌دهد و او را وادار می‌کند که لبخند خود را فروبخورد. چون لومینرز روی سطح دندان‌ها گذاشته می‌شود، فاصله بین دندان‌ها پوشانده می‌شود. به این ترتیب بیمار می‌تواند با اعتماد به نفس لبخند بزند و ضمناً دندان‌های خود را راحت‌تر مسواک بزند و تمیز کند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”تغییر رنگ و بدرنگی دندان” tab_id=”1532539145449-5ebc89c8-e62a”][vc_column_text]

تغییر رنگ و زرد شدن دندان‌ها به مرور زمان طبیعی است. حتی لکه‌هایی روی بعضی دندان‌ها ایجاد می‌شود. در هر دو حالت لومینرز روشی فوق‌العاده برای سفید کردن دندان‌ها است. سفید و درخشان کردن دندان‌هایی که در اثر گذر زمان لکه‌دار و بدرنگ شده‌اند، کار آسانی است. لومینرز لبخندی زیبا و درخشان را با دندان‌هایی مرواریدگون به ارمغان می‌آورد.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”کجی دندان‌ها ” tab_id=”1532539405594-384b6c06-a823″][vc_column_text]

کجی و نامرتبی شدید دندان‌ها غالباً مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها را دشوار می‌کند و زیبایی و ملاحت لبخند را خدشه‌دار می‌سازد. برخی فکر می‌کنند که ارتودنسی تنها روش برای رفع کجی و نامرتبی دندان‌ها است. بااین حال لومینرز غالباً نوعی ارتودنسی سریع برای اصلاح بعضی موارد نامرتبی دندان‌ها است. بیماران پس از لومینرز راحت‌تر می‌توانند دندان‌ها را مسواک بزنند و نخ بکشند و با دندان‌های صاف و درخشان مطمئن‌تر لبخند بزنند

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_column_text]

مقایسه لومینرز و ونیر


احتمالاً تا الان این سوال برایتان پیش آمده است که لومینرز چه تفاوتی با ونیر دارد. لومینرز از نظر تخصصی نوع خاصی از ونیر است، البته این دو تفاوت‌های کلیدی با هم دارند. اولین تفاوت این است که لومینرز حتی نازک‌تر از ونیرهای معمول دندانپزشکی است. دندانپزشکان برای قرار دادن ونیر روی دندان مجبور بودند که بخش کمی از دندان را بردارند. اما چون لومینرز نازک‌تر است، نیازی به تراش دادن دندان نیست یا این که مقدار بسیار ناچیزی از دندان برداشته می‌شود. به علاوه ونیر لمینیت مانند لومینرز نیمه شفاف نیست. اما نقطه ضعف لومینرز این است که این روکش‌های زیبایی نازک فقط برای اصلاح تغییرات جزئی مناسب هستند. لومینرز به دلیل ساختار فوق‌العاده نازک نمی‌تواند مانند ونیر معمولی تغییرات چشمگیری را در لبخند ایجاد کند.

جایگزین‌های لومینرز


لومینرز تنها نوع ونیر موجود نیست که نقص‌های دندان‌ها را با حداقل نیاز به آماده‌سازی دندان‌ها اصلاح می‌کند. بااین حال لومینرز پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین برند ونیر برای اصلاح بدرنگی، کجی، ترک خوردگی، لب پر شدن، بدشکلی یا نامرتبی دندان‌ها است. اما لومینرز برای درمان تمام مشکلات دندانی مانند نامرتبی شدید دندان‌ها مناسب نیست. لومینرز درمان جذابی است، چون لبخند را به سرعت زیبا و بدون نقص می‌کند، بااین حال ممکن است دندانپزشک درمان‌های ارتودنسی دیگری مانند سیم‌کشی دندان‌ها یا ارتودنسی نامرئی را توصیه کند. اگر لب پر شدن یا ترک‌های کوچکی روی یک دندان وجود داشته باشد، باندینگ کامپوزیت می‌تواند یکی از جایگزین‌های لومینرز باشد. هزینه باندینگ کامپوزیت کمتر است و سریع‌تر لبخندی زیبا را خلق می‌کند.

[/vc_column_text][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”تصمیم گیری نهایی ” tab_id=”1532539676711-04ac089c-e890″][vc_column_text]

دندانپزشک زیبایی دندان‌ها را معاینه می‌کند تا از مناسب بودن انجام لومینرز مطمئن شود و بهترین روش درمان اصلاح طرح لبخند را با توجه به وضعیت خاص هر بیمار و بودجه وی توصیه کند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_column_text]

پرسش‌های متداول


در ادامه می توانید پاسخ سوالات خود را درباره لومینرزها بیابید:

[/vc_column_text][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”آیا لومینرز نیز مانند ونیر دردناک است؟ ” tab_id=”1532539481806-254015d6-e446″][vc_column_text]

در اکثر درمان‌های ونیر لازم است که بخشی از ساختار دندان تراش داده شود، این تراش دادن طبعاً با درد و ناراحتی همراه است. لومینرز کاملاً با ونیر تفاوت دارد و در اکثر موارد هیچ نیازی به بریدن، تراش دادن یا فرز کردن دندان ندارد. به علاوه لومینرز به بی‌حسی یا تزریق آمپول نیز نیازی ندارد. بیماران پس از چسباندن لومینرز دچار حساسیت یا ناراحتی نمی‌شوند و از همان ابتدا می‌توانند کلینیک را با رضایت، بدون درد و با لبخندی طبیعی به پهنای صورت ترک کنند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”فکر می‌کنم نیاز به ارتودنسی دارم، اما اصلاً نمی‌خواهم مراحل ناراحت کننده و وقت‌گیر ارتودنسی با آن سیم‌ها و پلاک‌های زشت را تحمل کنم، آیا می‌توانم لومینرز را به جای ارتودنسی انجام دهم؟ ” tab_id=”1532539487814-402377e6-0510″][vc_column_text]

بله، لومینرز شکل و نظم دندان‌ها را تغییر می‌دهد و آنها را صاف‌تر و یکدست‌تر می‌کند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”دوام لومینرز چقدر است؟ ” tab_id=”1532539481850-c5957960-b2d2″][vc_column_text]

آزمایش‌های بالینی نشان داده است که ماندگاری نتایج لومینرز بالا و بیشتر از ۲۰ سال است و در این مدت لومینرز ظاهری طبیعی و زیبا خواهد داشت.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آیا پس از لومینرز دندان‌ها باید از خمیردندان مخصوصی استفاده کنم یا روش نخ کشیدن دندان‌ها را تغییر دهم؟ ” tab_id=”1532539551786-bce15508-cfab”][vc_column_text]

می‌توانید دندان‌ها را با خمیردندان همیشگی خود مسواک بزنید و دندان‌ها را مانند قبل از لومینرز نخ بکشید. برای لومینرز نیز باید مانند دندان‌های طبیعی از خمیردندانی با قدرت سایش کم استفاده کنید تا پلاک، لکه و جرم با ملایمت، و در عین حال به نحو موثر از روی دندان‌ها پاک شود.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”آیا پس از لومینرز باز هم می‌توانم آدامس بجوم و غذاهای چسبناک مورد علاقه‌ام مثل آب نبات یا ذرت را بخورم؟ ” tab_id=”1532539576507-303ef598-0db3″][vc_column_text]

بله، لومینرز به محکم‌ترین روش ممکن روی دندان طبیعی چسبانده می‌شود. البته هر چند وقت یکبار باید برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 [/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]

اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت (کاشت دندان) در روند بهبودی و سلامت آن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت (کاشت دندان) در روند بهبودی و سلامت آن

داشتن یک رژیم غذائی متعادل برای جذب انرژی و درمان فوری درد ناشی از ایمپلنت، ضروری است. اگر برای دندان های مصنوعی بالائی یا پائینی خود به طور کامل، ایمپلنت های متعددی را انجام داده اید، رژیم غذائی شما باید تا چند روز حاوی مایعات کافی و غذاهای پوره باشد و سپس به حالت عادی بازگردد. اگر تنها یک ایمپلنت انجام داده اید، رژیم غذائی شما باید شامل غذاهای نرمی باشد که نیاز به جویدن نداشته و این رژیم غذائی نباید بیشتر از ۵ روز به طور بیانجامد. آب زیاد بنوشید. تا ۲۴ ساعت از خوردنی های شیرین پرهیز کنید.

بعد از جراحی دندان، چه غذائی بخورم؟ این سوال، سوالی رایج است که بیماران زیادی آن را می‌پرسند. جراحی دندان ممکن است ترسناک باشد، اما بدون آگاهی از رژیم غذائی بعد از جراحی،  فرآیند ریکاوری، می‌تواند بسیار پر استرس باشد. در این مرحله استراحت بسیار مهم است، غذا خوردن نباید برای بیمار دردآور باشد، بنابراین انتخاب غذای مناسب برای افراد مختلف، تغییر می‌کند اما دستورات کلی باید رعایت شوند. بیمارانی که در حال ریکاوری هستند نباید تا زمانی که حس زبان برنگشته است، غذای جویدنی بخورند و نیز از خوردن غذاهائی مانند، پاپ کورن، برنج، تخمه های آفتاب گردان، آجیل و … که ممکن است در محل جراحی باقی بمانند، پرهیز نمایند.

اهمیت ایمپلنت دندان

اهمیت ایمپلنت دندان

فرآیند جراحی دهان و ایمپلت دندان به ما کمک می‌کند تا بتوانیم جایگزینی دائمی برای دندان و ریشه ی از بین رفته بیابیم. ایمپلنت، با دندان های مصنوعی و روش های پر کردن جای خالی دندان نظیر پل دندانی، فرق دارد. ایمپلنت بادوام ترین روشی است که هنگام از بین رفتن دندان ها می‌توانید از آن استفاده کنید.همچنین، هر بار که ایمپلنت جای گذاری می‌شود، از استخوان فک محافظت می‌کند و قدرت آن را بالا می‌برد، که موجب تحریک بیشتر می‌شود. به همین دلیل و دلایل زیاد دیگر، ایمپلنت بهترین راه حل برای پر کردن جای خالی دندان به حساب می‌آید. از آنجائی که در فرآیند ایمپلنت باید یک قطعه ی تیتانیومی را زیر لثه قرار دهیم، این عمل باید با بیهوشی انجام شود، بنابراین شما چیزی حس نمی‌کنید و جراحی را به خاطر نخواهید آورد. با توجه به اینکه لثه ها باز هستند، یک زمان ریکاوری طبیعی وجود دارد که طی آن شما باید مراقب خوراکی و میزان فعالیت کلی خود باشید. این زمان ریکاوری برای هر شخص متفاوت است و تحت تاثیر سلامت کلی، سن و نحوه ی جایگذاری ایمپلنت می‌باشد. ما پیش از انجام این عمل، توصیه های لازم را به شما ارائه خواهیم کرد.

اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی دهان و دندان


اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی دهان و دندان

پس از جرائی ایمپلنت، باید با استفاده از مواد غذائی مفید زمان ریکاوری را به سرعت طی کنید. بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که پس از جراحی ایمپلنت نباید چیزی بخورند یا خیلی کم غذا بخورند. اگر مواد غذائی ضروری به بدن شما نرسد، فرآیند ریکاوری به تاخیر می‌افتد.

 • اولین نکته ای که باید در نظر گرفته شود، اهمیت به وعده های غذائی و جذب مواد مغذی است تا بدن انرژی بگیرد و سریع تر بهبود یابد. اگر رژیم غذائی خاصی مربوط به وضعیت داروئی خود دارید، برای مثال رژیمی که برای افراد دیابتی است، باید این رژیم غذایی را ادامه دهید یا طبق نسخه ای که به شما داده شده است عمل کنید.
 • بهترین کار شروع با خوراکی های نرم و مایعات و سپس استفاده از غذاهای دیگر بعد از گذشت چند روز است. استفاده از مرکبات بسیار مهم است. با اینکه برخی پزشکان توصیه می‌کنند که فقط از مایعات یا غذاهای پوره مثل بستنی، سوپ، دسر، شیر و بستنی در روزهای اول استفاده کنید، این موارد الزامی نیستند.
 • در روز جراحی، نوشیدن مایعات فراوان (تا ۲ پیمانه در روز) و پرهیز از خوردن مایعات و غذاهای داغ توصیه می‌شود، چرا که باعث خونریزی و متورم شدن می‌شود.
 • از غذاهای داغ باید پرهیز شود و بیماران نباید در روزهای ابتدائی پس از جراحی شیرینی جات بخورند.
 • از استعمال دخانیات بپرهیزید.

پیشنهادی برای صبحانه بعد از جراحی ایمپلنت


پیشنهادی برای صبحانه بعد از جراحی ایمپلنت

بسیاری از افراد با وجود اهمیت وعده ی صبحانه، حتی پیش از عمل جراحی نیز از آن چشم پوشی می‌کنند. یکی از راه های دریافت مواد مغذی، ترکیب میوه، سبزیجات، ماست و پودر پروتئین است. می‌توانید در راه آن را بخورید و اگر نسبت به این فرآیند احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که بدون جویدن غذا، وعده ای سالم را میل می‌کنید. شما می‌توانید این ترکیب غذایی را چند بار در  روز میل کنید. یک گزینه ی دیگر، خوردن تخم مرغ آب پز یا املت برای صبحانه است. این مواد حاوی پروتئین فراوان هستند و برای بسیاری از بیماران مناسب می‌باشند. برای راحتی کار می‌توانید تخم مرغ ها را با همزن به خوبی هم بزنید.

پیشنهادی برای وعده ناهار


پیشنهادی برای وعده ناهار

نخود پخته و نان نرم بخورید. نخود پخته، مغذی و بسیار نرم است. حتی اگر دوست داشته باشید می‌توانید آن را به تنهایی میل کنید. یک قاشق غذا خوری ماست سرد و یا یک سیب زمینی را برای متعادل کردن وعده ی غذائی خود میل کنید.

پیشنهادی برای شام بعد از جراحی ایمپلنت


پیشنهادی برای شام بعد از جراحی ایمپلنت

می‌دانید که این وعده ی غذائی به ساختی قابل جبران است. به جای خوردن گوشت هایی که حویدن آن ها سخت است، مانند بیف، مرغ یا گوشت خوک، ماهی های فلسی را بخورید که چندان نیازی به جویدن ندارند. همچنین می‌تواند سوپ سبزیجات یا سیب زمینی میل کنید. بسیاری از سوپ ها را می‌توان با مخلوط کردن، راحت تر خورد.

مواد غذایی که روند بهبودی شما را تسریع می‌بخشند


مواد غذایی که روند بهبودی شما را تسریع می بخشند

 • ماکارونی و پنیر، نان نرم، سیب زمینی نرم و پخته شده.
 • املت، پنیر دلمه شده، پوره ی سیب
 • گوشت چرخ کرده، ماهی آب پز شده، مرغ پخته یا آب پز شده (به خوبی ریز شده باشد).
 • غلات پخته شده مثل جو دو سر یا گندم، ماست.
 • شربت، آب، شیر، قهوه، چای.
 • دسر، کیک، شیر و شربت، بستنی
 • سوپ و آبگوشت های خانگی

تا چه مدت باید به استفاده از غذاهای نرم ادامه داد؟


به طور کلی، هر چه بیشتر صبر کنید و حین ریکاوری تماس کمتری با محل ایمپلنت داشته باشید، استحکام ایمپلنت بیشتر خواهد بود، چرا که دور ایمپلنت استخوان تشکیل می‌شود. بنابراین به خاطر داشته باشید که:

 • اگر ایمپلنت دندان، زیر بافت لثه پوشانده شود، جای نگرانی وجود نخواهد داشت. حدودا دو هفته رژیم غذائی نرم پیش از بازگشت به رژیم غذائی قبلی، کافیست.
 • اگر اطراف ایمپلنت را لثه بپوشاند یا جراحی شما تک مرحله ای بوده باشد و یک سرپوش موقت روی آن قرار گرفته شده باشد، باید بیشتر مراقب باشید و حداقل تا ۶ هفته از خوردن مواد غذائی سفت (سیب، آجیل و …) بپرهیزید. علاوه بر این، باید مراقب باشید که تا ۳ الی ۴ ماه پس از زمان ایمپلنت با دندان های سمت ایمپلنت غذا نجوید.

غذاهائی که پس از ایمپلنت یا جراحی دندان باید از آنها پرهیز کرد


غذاهائی که پس از ایمپلنت یا جراحی دندان باید از آنها پرهیز کرد

 • گوجه فرنگی یا سس گوجه فرنگی: اسیدی بوده و می‌تواند موجب سوزش یا ایجاد درد لحظه ای پس از عمل جراحی شود.
 • شربت پرتقال: از شربت هائی که خاصیت اسیدی دارند، بپرهیزید. اگر پس از جراحی دندان بنوشید، ممکن است دچار سوزش یا درد شوید.
 • تخمه: تخمه می‌تواند محل جراحی شده را دچار درد کند و یا دچار عفونت شود.
 • فلفل خرد شده: مانند تخمه است و می‌تواند منجر به درد شود.
 • پاپ کرن: پوست غلات می‌تواند در محل جراحی باقی بماند.
 • غذاهای فلفلی: می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود.
 • غذاهای سفتی که جویدن آنها مشکل است: این مواد غذائی می‌توانند منجر به لخته شدن خون شود.
 • استفاده از ضدعفونی کننده های دهان: خاصیت غذائی ندارد اما بیماران معمولا پس از جراحی از آن استفاده می‌کنند که موجب التیام درد می‌شود و بنابراین قابل توجه است.

مصرف غذاهای سخت با ایمپلنت دندان بعد از دوران بهبودی مجاز است؟


بسیاری از بیماران موافق هستند که استفاده از ایمپلنت در مقایسه با دندان‌های مصنوعی، مشابهت زیادی به دندان اصلی دارد. این به این دلیل است که ایمپلنت‌ها در استخوان فک قرار می‌گیرند و بنابراین در دهان حرکت نمی‌کنند. پس از این که ایمپلنت‌ها مستحکم شدند، بیمار می‌تواند بدون محدودیت از هر رژیم غذائی دلخواه استفاده کند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

شکست ایمپلنت در چه موارد و به چه علت‌هایی رخ می‌دهد؟

 

 

ایمپلنت‌ایمپلنت‌های دندان در چند دهه اخیر مسیر طولانی را طی کرده است، و اکنون سالم‌ترین، باکیفیت‌ترین، و واقعی‌ترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا تخریب شده می‌باشد. برخی ایمپلنت‌های دندان اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت شود، حتی تا آخر عمر هم باقی خواهند ماند. البته موفقیت یا شکست ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که بسیاری از این عوامل خارج از کنترل شما هستند. شکست ایمپلنت دندن بسیار نادر است اما ممکن است اتفاق بیافتد. چگونه می‌توان از شکست ایمپلنت دندان‌ جلوگیری کرد؟

شکست ایمپلنت: پری ایمپلنتایتیس
در بیشتر موارد شکست ایمپلنت‌های اخیر، ایمپلنت شکننده بوده است اما اشعه ایکس آثار بیماری مربوط به ایمپلنت به نام پری ایمپلنتایتیس را نشان می‌دهد که در آن باکتری‌ها رشد کرده و باعث تخریب استخوان اطراف ایمپلنت می‌شوند. پری ایمپلنتایتیس به یک نگرانی جدی برای دندانپزشک‌ها و بیماران تبدیل شده است چون نشان دهنده عفونتی فعال در ایمپلنت دندان است. این عفونت گاهی با درد، آبسه یا بوی بد دهان ظاهر می‌شود. متوقف کردن این بیماری نیاز به بررسی‌‌های جدی دارد. متاسفانه در بسیاری از موارد برای جلوگیری از پخش شدن درد، عفونت و تخریب بیشتر استخوان می‌بایست ایمپلنت برداشته شود.

ایمپلنت دندان


ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مزایای متعددی دارد، مزایایی شامل:

 • بهبود در ظاهر و صحبت کردن‌
 • احساس راحتی بیشتر
 • افزایش توانایی در جویدن و لذت بردن بیشتر از غذا
 • محافظت از دندان و فک
 • افزایش سلامت کلی دهان
 • به صرفه بودن به نسبت میزان هزینه‌ها چون ایمپلنت‌های دندان یک عمر ماندگاری خواهند داشت

تمامی افراد برای کاشت ایمپلنت دندان مناسب نیستند و این مساله به سلامت دهان کنونی شما بستگی دارد. اگر تمایل به کاشت ایمپلنت دندان دارید ابتدا آن را با دندانپزشک‌تان مطرح کنید تا مطمئن شوید کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید.

دلایل شکست ایمپلنت دندان


اگر ایمپلنت دندان ‌شما با شکست مواجه شود، برای بهبود یا بازیابی وضعیت دندان‌های‌تان چه راه‌حلی دارید؟ حرف زدن در مورد بهترین راه‌حل‌ها بدون یک چکاپ تخصصی بسیار مشکل است. دندانپزشک قبل از ارائه بهترین راه‌حل، می‌بایست ابتدا دلایل شکست ایمپلنت را بررسی کند. دلایل مشخصی برای شکست ایمپلنت وجود دارد، اما شایع‌ترین دلیل، مشکل در یکپارچگی استخوانی است، که ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش نمی‌خورد. نشانه‌ای واضح از اینکه ایمپلنت شما ممکن است ناموفق باشد، بروز التهاب روی استخوان اطراف ایمپلنت است. در صورت مواجهه با شکست ایمپلنت می‌‌توانید از انجام موارد زیر بهره گیرید.

شکستگی در ایمپلنت

اگر دلیل عدم موفقیت ایمپلنت بروز شکستگی در ایمپلنت بوده ولی استخوان فک آسیبی ندیده باشد در این صورت انجام عملیات چندانی لازم نخواهد بود. ولی هر چه زودتر به دندانپزشک‌تان اطلاع دهید تا از آسیب‌های بعدی پیشگیری شود. دندانپزشک می‌تواند سریعا ایمپلنت آسیب‌دیده را برداشته و آن را با ایمپلنت جدیدی جایگزین کند. پس از اینکه به طور کامل دلیل از بین رفتن ایمپلنت قبلی مشخص نشد، ایمپلنت جدید جایگزین می‌شود، این کار باعث افزایش ماندگاری ایمپلنت جدید می‌شود.

مشکلات یکپارچگی استخوانی یا عفونت ایمپلنت

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم مشکل در یکپارچگی استخوانی یکی دیگر از دلایل شایع شکست ایمپلنت است. دندانپزشک از دو راه می‌تواند این مشکل دندانی را حل کند، اما همه چیز به میزان شدت عفونت یا تخریب استخوان بستگی دارد.

 • تخریب استخوان ملایم: دندانپزشک عامل عفونتی که باعث تخریب استخوان می‌شود را بررسی خواهد کرد. سپس پزشک ایمپلنت خراب شده را برمی‌دارد و قبل از کاشت ایمپلنت جدید صبر می‌کند تا محل آسیب دیده بهبود یابد. دوره بهبودی ممکن است چند ماهی طول بکشد.
 • تخریب استخوان شدید: در این مورد، دندانپزشک قبل از جایگزین کردن ایمپلنت معمولا می‌بایست فرایند گرافت استخوان را انجام دهد. گرافت استخوان فرایندی است که طی آن استخوان جدیدی رشد می‌کند.

علائم شکست ایمپلنت


علائم

با اینکه دلایل احتمالی مختلفی برای شکست ایمپلنت وجود دارد، اما علائم آن‌ها مشابه است. اگر در ایمپلنت دندانی یا اطراف آن دردی شدید یا احساس ناراحتی داشته باشید، اگر لثه‌هایتان دچار تورم و التهاب شدند و یا ایمپلنت‌های کاشت شده شل شدند، ایمپلنت شما دچار مشکل شده است.

درد تابشی و مشکل در دندان

با اینکه انتظار می‌رود در طول فرایند بهبودی دردهایی تابشی داشته باشید، اما این درد ممکن است نشانه‌ای از مشکلی در حال پیشرفت نیز باشد. برای تشخیص دلیل این دردها باید به یاد داشته باشید دردی که بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت ایجاد می‌شود دردی طبیعی و عادی است. این درد بخشی از فرایند بهبودی است و تا چند روز ادامه پیدا می‌کند. اما اگر درد مدتی طولانی پس از فرایند بدون اینکه اتفاقی افتاده باشد رخ دهد، در این صورت ممکن است نشانه‌ای از شکست ایمپلنت باشد. بهتر است هر چه زودتر به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید. حتی اگر مشخص شود که مشکلی وجود نداشته است باز هم پیشگیری بهتر از درمان است. اگر مشکلی در ایمپلنت ایجاد شده باشد، اقدام به موقع باعث ایجاد نتیجه بهتری می‌شود تا اینکه آن را رها کرده و مشکلات بزرگتری ایجاد کند.

التهاب لثه‌ها

اگرچه ورم‌هایی جزئی پس از فرایند کاشت ایمپلنت، مساله‌ای طبیعی هستند اما اگر تداوم داشته و منجر به التهاب شود لازم است مورد بررسی قرار گیرد. قرمزی و التهاب لثه نشانه‌ای واضح از وجود عفونت است. عفونت اگر بدون درمان رها شود می‌تواند به دیگر بخش‌های دهان و در برخی موارد حتی به داخل خون هم سرایت کرده و مشکلات بسیار خطرناکی را ایجاد کند. بهتر است به محض مشاهده التهاب به دندانپزشک اطلاع دهید تا در همان مراحل اولیه مورد درمان قرار گیرد. وقتی عفونتی به اوج خود برسد درمان آن سخت‌تر می‌شود و دردهای مزمنی را ایجاد می‌کند. دندانپزشک به احتمال زیاد برای جلوگیری از گسترش عفونت، آنتی‌‎بیوتیک و دهان‌شویه‌هایی آنتی‌باکتریال تجویز می‌کند که باید در روز سه بار مصرف شود. معمولا وضعیت هر فردی با دیگری متفاوت است اما این نشانه‌ای است که نباید از آن غفلت کرد.

ایمپلنت‌هایی که محکم و مطمئن نیستند

وقتی ایمپلنتی به درستی در جای خود قرار گرفته باشد می‌بایست همچون دندان‌های خودتان به نظر آید. در واقع اگر کاشت ایمپلنت به خوبی انجام شده باشد نباید احساس کنید که کاشت ایمپلنت انجام داده اید. نباید احساس وجود جسمی خارجی در دهانتان را داشته باشید. ایمپلنت‌ها می‌بایست همچون دندان‌های طبیعی‌تان باشند و حتی یک ذره لقی یا شل بودن هم نباید در آن‌ها وجود داشته باشد. شل بودن ایمپلنت یکی از واضح‌ترین علائم است چون به راحتی قابل تشخیص است. شل بودن ایمپلنت می‌تواند به دهان‌‌تان آسیب برساند و چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن صرف نظر کرد. باید به یاد داشته باشید در هیچ شرایطی این مساله نشانه‌ای طبیعی از فرایند کاشت ایمپلنت نیست. در موارد شدیدتر برای جلوگیری از آسیب بیشتر می‌بایست ایمپلنت کاشت شده خارج شود. به همین خاطر است که مراجعه به پزشک‌ به محض مشاهده مشکل، کلید اصلاح و رفع مشکل است. اگر بدون درمان رها شود ممکن است باعث آسیب‌های جدی به فک و لثه‌ها شود و حتی ظاهر لبخندتان را دچار تغییر کرده و زندگی روزانه‌‌تان را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکل در جویدن غذا یا گاز زدن

اگر هنگام جویدن غذا یا گاز زدن چیزی احساس ناراحتی و درد دارید می‌تواند نشانه‌ای از بروز شکست قریب الوقوع ایمپلنت باشد. همان طور که قبلا هم گفته شد در هیچ زمانی نباید ایمپلنت حسی متفاوت با دندان‌های طبیعی ایجاد کند. ایمپلنت‌ها احساس، ظاهر و عملکردی شبیه به دندان‌های طبیعی دارند بنابراین اگر هنگام جویدن غذا احساس درد دارید نشانه‌ای از شکست ایمپلنت است. همان طور که درد در دندان طبیعی نشانه‌ای وجود مشکلی در دندان است، درد در ایمپلنت هم نشانه خوبی نیست. می‌بایست بلافاصله به دندانپزشک‌ مراجعه کنید چون این مشکل خود به خود حل نمی‌شود و اگر رها شود بدتر می‌شود.

گروه افرادی با ریسک بالاتری از احتمال شکست ایمپلنت دندان


احتمال شکست ایمپلنت دندان از نظر آماری در برخی بیماران بالاتر است. گروه‌هایی همچون:

 • بیماران سنین پایین‌تر که استخوان فک‌شان کاملا رشد نکرده است
 • بیماران با تخریب شدید در استخوان فک یا تراکم کم استخوان
 • افرادی که زیاد سیگار می‌کشند، الکل یا روان‌گردان مصرف می‌کنند
 • بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمنی همچون دیابت، هموفیلی، یا اختلالات مربوط به سیستم ایمنی بدن
 • بیمارانی که در ناحیه سر/گردن رادیوتراپی انجام داده‌اند
 • افراد دارای مشکلاتی مربوط به دندان‌قروچه

درمان


درمان

درمان شکست ایمپلنت به عامل شکست آن بستگی دارد. در مواردی که عفونت لثه باعث شکست ایمپلنت شده باشد (به آن پری ایمپلنتایتیس می‌گویند) درمان شامل تمیز کردن ایمپلنت و تمرکز روی حفظ بهداشت دهانی بیشتر در آینده است. اگر زود متوجه آن شوید و مورد درمان قرار گیرد، پری ایمپلنتایتس پیش‌آگهی بسیار مثبتی دارد. در مواردی که آسیب یا فشار به استخوان اطراف ایمپلنت وارد شده باشد، ممکن است نیاز به گرافت استخوان باشد. ایمپلنت‌های دندانی را تنها در نقاطی از استخوان فک می‌توان قرار داد که تراکم استخوان کافی داشته باشند. اگر تحلیل استخوان فک یا تخریب استخوان باعث شکست ایمپلنت شده باشد، درمان آن نیاز به گرافت استخوان خواهد داشت.

چگونه از شکست ایمپلنت جلوگیری کنیم


فکر کردن به شکست ایمپلنت، نگران کننده است. خبر خوب این است که راه‌های پیشگیری از شکست ایمپلنت بسیار ساده هستند. بهترین راه برای سالم نگه داشتن ایمپلنت داشتن بهداشت دهان مناسب است. دو بار در روز دندان‌هایتان را مسواک زده و نخ دندان بکشید، و از دهان‌شویه‌ای آنتی‌باکتریال بدون الکل استفاده کنید. برخی تغییرات در رژیم غذایی‌تان هم می‌تواند مفید باشد. از خوردن آبنبات‌ها و دیگر غذاهای سفت و سخت خودداری کنید. معمولا شکست ایمپلنت ناشی از عفونت و التهاب است تا به خاطر اشتباهات فردی باشد. لازم است بدانید که عوامل دیگری هم می‌توانند احتمال عفونت را افزایش دهند، عواملی همچون دیابت، سیگار کشیدن زیاد، یا دیگر عادات و بیماری‌هایی که سیستم ایمنی را در برابر عفونت تضعیف کنند. همیشه بهتر است قبل از تصمیم گرفتن برای کاشت ایمپلنت ابتدا توسط پزشک عمومی یک چکاپ کامل داشته باشید، در این صورت اگر مشکلی باشد که روی موفقیت ایمپلنت تاثیر بگذارد، متوجه آن خواهید شد.

احتمال شکست ایمپلنت دندانی با توجه به ناحیه کاشت


شکست

بخش‌های مختلف دهان به خاطر ویژگی‌های به خصوص‌شان میزان احتمال شکست ایمپلنت متفاوتی دارند. کاشت ایمپلنت در بخش‌های پیشین فک پایینی بیشترین نرخ موفقیت یعنی ۹۸ تا ۱۰۰ درصد را داشته است. معمولا نرخ شکست ایمپلنت در هر قسمتی از فک پایینی کمتر از همان قسمت در فک پالایی است. ایمپلنت‌های قسمت‌های پیشین فک بالایی، نرخ شکست ۵ تا ۱۰ درصد را نشان می‌دهند. قسمت‌هایی که نرخ بیشتری از شکست ایمپلنت را دارند مربوط به دندان‌های آسیا به ویژه در فک بالا هستند که نرخ شکست ۵ تا ۱۵ درصد را دارند. جایگزینی دندان‌‌های آسیا با ایمپلنت به فرایند مشکل‌تری نیاز دارد و میزان مهارت و تجربه دندانپزشک را به چالش می‌کشد. به علاوه دندان‌های آسیا به هنگام جویدن غذا می‌بایست فشار بیشتری را تحمل کنند که می‌تواند تاثیراتی منفی روی اتصال ایمپلنت به استخوان فک بگذارد.

 

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.