چرادست دندان؟چراپلاک متحرک    اصولا مهم ترین مشکلات پلاک های متحرک بجز نیاز به خارج کردن پس از هر بار تغذیه و کاهش اعتماد به نفس بیمار ، لقی ، گیر غذایی ، افزایش مقدار میکرب های دهان ، ایجاد بوی بد دهان ، ایجاد پوسیدگی در دندانهای مجاور و از همه مهم تر تحلیل لثه و آب کردن استخوان فک  می باشد  در حالیکه نصب ایمپلنت موجب وارد شدن نیروی تغذیه ای مثل دندان طبیعی به خود استخوان فک و موجب حفظ ضخامت و تراکم استخوان فک می شود .   

در تاکید به نکشیدن دندان ها اولین دلیل زیبایی شماست. دلیل دوم فضای خالی دندانهای از دست رفته است که باعث وارد شدن فشار بیشتری به دندانهای کنار می شود. بعلاوه (دلیل سوم) دندانهای کناری و مقابل  به سمت این فضای خالی حرکت می کنند و نظم دندانی به هم میخورد. دلیل چهارم، تجمع باقیمانده ی مواد غذاییی، در فضای خالی ست که باعث پوسیدگی و بیماری لثه میشود.
•  افرادی که دندان مصنوعی ناکامل دارند، باید بعد از هر وعده غذایی آن را از دهان خارج کرده، ابتدا دندان های باقیمانده را با مسواک و نخ دندان تمیز کرده و سپس دندان مصنوعی را با مسواک مخصوص تمیز کنند. توجه داشته باشید که مسواک تمیز کردن دست دندان با مسواک تمیز کردن باقی دندان ها متفاوت باشد.
اولین مزیت سلامتی و زیبایی بیشتر است وقتی که دندان‌ها از دست می‌روند استخوان اطراف دندان شروع به تحلیل می‌کند. این تحلیل استخوان می‌تواند منجر به عقب رفتن فک گردد. بکار بردن ایمپلنت‌های دندانی مانع این امر گردیده و بنابراین شکل طبیعی فک حفظ خواهد گردید. در طب سنتی کمبود دندان از دست رفته را با جایگزینی یک پلاک دندانی متحرک یا با تراش در دندان مجاور و استفاده از پل Bridge جبران می‌نمایند، اما در هنگام استفاده از ایمپلنت دندانی علاوه بر آنکه از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌شود، از صدمه به دندان‌های مجاور نیز جلوگیری شده و زیبایی یک دندان طبیعی را به دهان بیمار باز می‌گرداند. همچنین در نحوه صحبت‌کردن بیمار تغییری ایجاد نمی‌گردد. مزیت دیگر آن آسایش بیشتر می‌باشد، زیرا ایمپلنت‌های دندانی اتصال محکمی با استخوان فک پیدا می‌کنند هیچ گونه لغزندگی و حرکت دندان مصنوعی وجود نخواهد داشت. این امر ناراحتیهای مربوط به استفاده از دندان مصنوعی از قبیل اتصال ضعیف ، تحریک لثه و درد را برطرف خواهد نمود.

 

ایمپلنت پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده که درون استخوان فک گذاشته می شود.
دندان متحرک، قابل اتصال به این ایمپلنت ها هستند. حدود ۳ تا ۶ ماه زمان لازم برای رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت است.
هنگام انتخاب ایمپلنت میزان استخوان در دسترس، میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت در نظر گرفته می شود. اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.همچنین بر حسب میزان سختی استخوان انواع پیچ دار و بدون پیچ ایمپلنت انتخاب می شود. ایمپلنت می تواند بلافاصله پس از از دست رفتن دندان و کشیدن آن یا پس از زمان طولانی ترمیم، جایگزین شود. شکل ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی است. پس از از دست رفتن دندان در صورت عدم جایگزینی سریع با ایمپلنت امکان تحلیل استخوان و کاهش توانایی جویدن و کج شدن دندانهای کناری است. اگر گذاشتن با تاخیر ایمپلنت پیشنهاد می شود ایمپلنت های کوچکتر و استوانه ای به دلیل در دسترس بودن استخوان کمتر استفاده می شود.


مکان گذاشتن ایمپلنت و نوع سیستم مناسب تنها بوسیله معاینه ای که دندانپزشک انجام میدهد با در نظر گرفتن سایر شرایط قابل بیان است. میزان حجم و دانسیته استخوان فک، تعداد و موقعیت و استحکام دندانهای طبیعی فرد، شرایط لثه، شرایط و تعداد دندانهای فک مقابل از عوامل مهم حین معاینه است.

چرادست دندان؟چراپلاک متحرک 

در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می شود:
۱- فاصله بین دندانهای جلو در اثر از دست رفتن یک دندان بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
از دست رفتن دندان می تواند به دلیل پوسیدگی، بیماری لثه و یا تصادفات باشد. اگر دندان در منطقه زیبایی باشد علاوه بر زیبایی سلامتی دندان نیز متاثر می شود. فاصله طولانی بی دندانی باعث رویش دندانهای فک مقابل به این فاصله و جابجایی دندانهای بالا و پایین و از دست رفتن اکلوژن مناسب می شود. عمل جویدن نیز متاثر شده و مفاصل فک پایین در طولانی مدت دردناک می شود.
درمان:
* بریج سه واحدی که مستلزم قربانی کردن دو دندان سالم مجاور است.
* بریجی که به دندانهای مجاور چسبیده ولی عمر آن محدود است.(Maryland Bridge)
* بریج تنها تاج دندان را جایگزین می کند ولی ریشه را جایگزین نمی کند و نیروهای جویدن به استخوان زیرین منتقل نمی شود و و در طول زمان حجم و ارتفاع استخوان کاهش می یابد .
ایمپلنت درمان بهتری است چون هم دندانهای کناری تراش نمی خورند و هم بطور کامل ساختار دندان حفظ می شود و نیروهای جویدن به استخوان منتقل می شود و حجم استخوان بدون تغییر می ماند.

۲- فاصله زیاد بین دندان ها در اثر از دست رفتن یک یا بیش از یک دندان بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
فاصله بیشتربین دندانها همان اثرات ازدست رفتن یک دندان را بصورت شدیدتر نشان می دهند. عدم زیبایی، مشکلات پخش نیروی جویدن ، درد در مفاصل فک پایین و مشکلات تکلمی از موارد مورد شکایت بیماران می باشد.
درمان:
* بریج های چند واحـدی ( با تراش دندان های پایه کناری ) که تعـداد دندان های پایـه باید متنـاسب با طول بی دندانی باشد.
* پارسیل متحرک که مشکلات تکلمی، جویدن و اجتماعی ایجاد می کند.
* بریج ها یا روکشهای ساپرت شونده با ایمپلنت به تنهایی یا در ترکیب با دندان طبیعی.

۳- زمانی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.
از دست دادن دندانهای قوی در عقب قوس دندانی که وظیفه جویدن و آماده کردن غذا برای هضم دارند باعث آسیب به حرکات جویدن می شود. دندانهای باقیمانده به سمت فضای خالی حرکت می کنند و تماس بین دندانها از دست می رود. همچنین دندانهای قوس مقابل نیز به طرف فضا حرکت می کنند و مشکلات مفاصل فک پایین نیز رخ می دهد.
درمان:
درمان فکهای انتهای آزاد سخت می باشد چون تنها در یک سمت دندان وجود دارد.
* پارسیل متحرک فک بالا یا پایین. پارسیل ممکن است به عنوان جسم خارجی احساس ناخوشایندی ایجاد و مشکلات تکلمی و جویدن ایجاد نماید.
* ایمپلنت به عنوان دندان پایه دوم بریج. در حالیکه پایه اول دندان طبیعی است، یا اینکه بریج کلا بوسیله ایمپلنت در هر دو طرف ساپرت شود.
۴- زمانی که کلیه دندانهای یک یا هر دو فک از دست رفته باشد.
بی دندانی کامل فک بالا و پایین با هم یا به تنهایی منجر به مشکلات بسیار زیادی می شود. جویدن و صحبت کردن  از مشکلات اصلی بیماران بی دندان می باشد. از آنجا که دندان ها که عامل ساپرت عضـلات صورت هستند دیگر وجود ندارد، بیمار حالت صورت مسنی خواهد داشت.
درمان:
* پروتز کامل متحرک. با وجودی که اکثر بیماران مشکلی از لحاظ گیر پروتز در فک بالا به دلیل نیروی مکشی در کام ندارند ولی مشکلات تکلمی و جویدن همچنان باقی است. عدم گیر یا ثبات پروتز فک پایین مشکل اساسی بیماران بی دندان می باشد و با گذشت زمان و تحلیل بیشتر استخوان بدتر هم می شود که تا حدودی با ریلاین پروتز و گذاشتن آستر تا مدتی برطرف می شود. ریلاین کردن متعدد منجر به لق شدن شدید پروتز و سخت تر شدن صحبت کردن و جویدن می شود.
* ایمپلنت بعنوان ثبات دهنده پروتز کامل. برای مثال میله ای که به دو یا چهار ایمپلنت وصل است و باعث گیر مناسب پروتز می شود حتی شش یا هشت ایمپلنت می تواند بعنوان پایه های پروتز ثابت شود.
امروزه می توان حجم کم استخوان را طی عمل بازسازی در شرایط خاص برای پذیرش ایمپلنت آماده ساخت.
بیماری های انعقادی خونی، متابولیک، مخاطی و استخوانی، فاصله کم بین دندان، یا موقعیت نامناسب دندانهای فک بالا و پایین از عوامل محدود کننده در گذاشتن ایمپلنت می باشد.
-کلیه افراد بالغی که دوران رشد را به پایان رسانیده اند، می توانند ایمپلنت بگذارند.
-افراد سیگاری حداقل تا ماههای اولیه پس از گذاشتن ایمپلنت باید سیگار را ترک کنند.
-ایمپلنت مانند دندان طبیعی نیاز به رعایت بهداشت و مراقبت دارد.

 

 

برطرف کردن لقی دندان های مصنوعی با استفاده از ایمپلنت


خوشبختانه با کاربرد روش های پیش گیری ودرمانی دندانپزشکی کاربرد دندان های مصنوعی کامل کمتر از گذشته شده است ولی متأسفانه هنوز عده ای وجود دارند که یه علت پوسیدگی یا بیماری های لثه ویا در اثر تصادفات تمامی دندان ها ی خود را از دست می دهندد وناچار باید از دست دندان یا همان پروتز کامل استفاده کنند.به طور معمول پس از ساخت این نوع دندان مصنوعی توسط دندانپزشک پس از چند روز سختی وناراحتی بیمار به استفاده از آن عادت کرده وزندگی جدیدی را با دندان های مصنوعی آغاز می کند.
دندان های مصنوعی کامل در دهان به جائی متصل نیستند وگیر وثبات خود را از بافت های دهان می گیرند.پس از کشیده شدن دندان ها استخوان در برگیرنده دندان با بافتی لثه مانند پوشیده می شود و ظاهری برجسته در دهان ایجاد می کند که ما دندانپزشکان به آن ریج بی دندانی می گوئیم.دست دندان بر روی این ریج بی دندانی قرار می گیرد .

هنگامی که این ریج به طور طبیعی وجود داشته باشد ودندانپزشک به خوبی با اصول ساخت دندان های مصنوعی آشنا باشد گیر وثبات پروتز ساخته شده خوب بوده وشخص می تواند به راحتی با آن غذا خورده وحرف بزند.البته باید توجه داشت از یک دندان مصنوعی نیاید انتظار داشت که عین دندان طبیعی قدرت جویدن وتکلم و… داشته باشد ولی در بسیاری از موارد انتظارات افراد را تأمین می نماید.
متأسفانه با گذشت زمان قسمتی از استخوان فک ها که وظیفه نگهداری دندان ها را به عهده داشته اند تحلیل می رود وریج بی دندان ضعیف تر وباریک تر می شود وقدرت نگهداری دندان مصنوعی را از دست می دهد.در چنین موقعی مشکلات بیمار آغاز می شود.دندان مصنوعی درهنگام غذا خوردن در دهان جابجا می شود.فرد توانائی جویدن کامل را از دست می دهد وغذا خوردن برای وی عذاب آور می شود.برخی مواقع ممکن است دندان مصنوعی در هنگام صحبت کردن از دهان بیرون بیفتد واعتماد به نفس شخص را خدشه دار نماید.
تعویض دندان مصنوعی در چنین مواقعی به بهتر شدن اوضاع کمک می کند وتا حدودی به بیمار کمک می نماید .دندان مصنوعی جدید با بافت تحلیل رفته منطبق بوده و راحتی وآرامش بیشتری را برای بیمار به ارمغان می آورد .
با این وجود در تعدادی از افراد تحلیل لثه زیاد ولقی دندان ها با پروتز جدید نیز ممکن است وجودداشته باشد ونیاز به روش های دیگری برای ایجاد گیر وثبات در پروتز داشته باشیم.

خوشبختانه ایمپلنت های دندانی در این موارد می توانند نقش بسیار مؤثری را ایفا نمایند وکاربرد آن ها کمک بسیار شگفت انگیزی به بیمار می باشد.
در این موارد از دوتا چهار ایمپلنت در هر فک استفاده می شود وپروتز به گونه ای طراحی می شود که علاوه بر تکیه بر ریج باقیمانده گیر وثبات خود را از ایمپلنت ها تأمین کند.هنگامی که پروتز در دهان قرار می گیرد به کمک گیره های مخصوصی به ایمپلنت ها متصل می شود .بیمار می تواند پروتز ها را برای تمیز کردن درآورد ودوباره سر جای خود بگذارد ولی هنگام غذا خوردن دندان ها در دهان ثابت است و قدرت جویدن غذا افزایش می یابد.

خوشبختانه قراردادن ایمپلنت ها در فک ساده است وناراحتی خاصی دربرندارد ودر هر سنی

می توان این کار را انجام داد.

11 دیدگاه ‌ها

 • سلام
  جهت فک بالا ۸ ایمپلنت جهت ۱۴ دندان و در فک پایین هر طرف سه ایمپلنت و ۴ دندان

 • سلام
  من دندانهایه فک بالام باید کامل کشیده بشه و فک پایین شش تا جلو سالمن خاستم بپرسم اگه فک بالا رو کامل مصنوعی کنم که هزینش کمتر بشه فقط میشه با ایمپلنت ثابتش کنم که لقی نداشته باشه ثابت بمونه؟ اگه میشه چندتا ایمپلنت میخاد؟ و نظرتون در مورد فک پایینم با این شرایط چیه؟
  ممنون.

 • سلام جهت بررسی نیاز به عکس رادیوگرافی بنام cbct داریم

 • با سلام برادر من حدود ده سال پیش دندان مصنوعی کامل گذاشته به مرور زمان که لق میشده وحرکت میکرده زیرشان پنبه میگزاشت الان استخوان فک وصورتش خیلی کوچک شده لطف راهنمایی بفرمایید چه روشی برای جبران این تحلیل استخوان وکوچک شدن وبدشکلی صورتشان وجود دارد…ممنون

 • در پاسخ به علی
  سلام
  در صورت بی دندانی کامل
  برای ۱۲ روکش ۷ پایه ایمپلنت و برای ساخت ۱۴ دندان نیاز به ۸ تا ۹ پایه ایمپلنت داریم
  اگه عکس رادیوگرافی opg ارسال کنین میشه دقیقتر جواب داد.

 • در پاسخ به باران
  سلام
  میگین عفونت شدید کرده ….ایمپلنت و ماندگاری اون یعنی وجود استخوان سالم کافی اطراف اون……در حالیکه عفونت یعنی اسیدی که بسرعت استخوان رو از بین میبره
  پلاک متحرک هم برای ۴ سال استخوان زیرش رو تحلیل میبره
  به نظرم
  ۱- خارج کردن ریشه ها در صورت رسیدن به تشخیص دقیق
  ۲- قرار دادن پودر استخوان در ناحیه پس از خارج شدن ناحیه از شکل عفونی
  ۳-ساخت پلاک مریلند بریج (تو گوگل سرچ کنید maryland bridge )
  در پناه حق

 • سلام.من۱۴سالمه وحدود۵سال پیش دوتاازدندونای جلوم دراثر برخورد بازمین نصف شدن.همون موقع عصب کشی کردم وبدلیل عصب کشی ناقص الان عفونت شدید کرده.من به چندتا از دندون پزشک مراجعه کردم یکیشون به من گفت باید دوتا دندونامو رو بکشم و متحرک بزارم تا۱۸سالگی که بکارم.اما من به دیگری مراجعه وعصب کشی مجددکردم اما به من قول ندادن که درست در بیاد آیا کار درستی انجام دادم؟دندون متحرک برای من دراین سن خوبه؟

 • در پاسخ به آقاي رضا
  سلام
  در فک بالا با نصب تنها ۲ پایه چون ناحیه جلو دهان است و میزان نیروها متوسط میشه ۴ روکش نصب کرد .
  در مورد دندان های سالم مورد اشاره تون نکته اینجاست که نظیر صحبت بالا یکی اینکه ممکنه نگهداری دندان تان تعداد ایمپلنت های مورد نیاز رو افزایش بده
  دیگه اینکه رنگ و سایز شون با بقیه روکش های نهایی خصوصا اگه بخواین رنگ روکش ها مثل بقیه دندان های موجود خیلی تیره نباشه ممکنه همخوانی خوبی پیدا نکنه و دیگه اینکه بسیاری مواقع اینها هم دارای پوسیدگی و یا دارای بیماریهای لثه ای هستند که ممکنه یکی دو سال بعد از دست برن به همان دلبلی که بقیه از دست رفتن
  و طرح درمان باید حد اقل ۵ سال رو در بر بگیره.

 • سلام آقای دکتر خسته نباشید خدمت جنابعالی خواستم عرض کنم در فک بالا یا پایین برای ایمپلنت کامل کردن حتما باید تمام دندانها کشیده شود یعنی اگر ۲ تا دندان سالم در فک هست وضعیت اونا چی میشه میشه نگهشون داشت یا که نه باید اونارو کشید و همچنین خواستم بدونم که در فک بالا در جلو برای ۴ دندان از پروتز استفاده میکنم امکان ایمپلنت کامل دارم

 • سلام تحلیل استخوان را در تمامی مواردی که زمان زیادی از کشیدن دندان گذشته است نمیبینیم و با وجود بسیاری از تحلیل ها امکان بازسازی جزیی و نصب ایمپلنت وجود دارد و بعضا نیاز به کارهای جدی تر نظیر جابجا کردن استخوان از نقاط دیگر دهان و یا از لگن خواهیم داشت و یا با جابجا کردن عصب امکان نصب ایمپلنت فراهم میشود ولی در صورت محدودیت شدید بودجه بهترست از دندانهای پلاستیکی مصنوعی که هر دندانسازی به سادگی و سرعت و کم هزینه در اختیارتان میگذارد استفاده کنید و از مزایای ایمپلنت صرف نظر کنید.

 • سلام.میشه برای فک پایین که البته دردوطرف دچار تحلیل استخوان شدید هست و مدت زیادی از کشیدن دندانهای آن میگذره روش درمانی که خیلی هم هزینه اش زیاد نباشه معرفی بفرمایید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× پنج = 30