عصب کشی چگونه انجام می شود؟

عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان یا  روت کانال تراپی یا همان RCT  از شایعترین درمان های دندانپزشکی می باشد .

دندان درد ممکن است خیلی بی موقع برای هرکسی پیش آید که شخص معمولا جهت تسکین درد دندان سراغ خرید مسکن درد دندان و یا استفاده از اسپری های دندانپزشکی و یا دهانشویه ها ضدعفونی کننده و یا مسکن می روند . درد شدید دندان معمولا بعلت دندان پوسیده ای ست که به عصب رسیده یعنی پوسیدگی به عصب دندان خیلی نزدیک شده است که شاید اگر این دندان به موقع ترمیم می شد و پوسیدگیهای دندان برداشته و دندان ترمیم می شد با هزینه ی کمتر و زحمت و زمان کمتری انجام می شد.  

مراحل انجام عصب‌کِشی

هنگام عصب‌کِشی، دندان‌پزشک بعد از برداشتن پوسیدگی‌ها یا نسج دندانی، به کانال‌هایی که داخل ریشه دندان قرار دارند، دسترسی پیدا می‌کند و ابتدا پالپوتومی صورت می‌گیرد یعنی با سوراخ کردن سقف پالپ و جاری شدن خون، فشار داخل پالپ کاهش پیدا کرده و درد کم می‌شود. (تعداد کانال‌ها بستگی به دندان دارد مثلاً دندان نیش تک‌کاناله است ولی دندان آسیا سه یا چهار کانال دارد)

کاری که دندان پزشک انجام می‌دهد، این است که جلوی این روند را قبل از اتفاق افتادن بگیرد یا اینکه بعد از اتفاق افتادن، آن را درمان کند. این کار با خارج کردن محتویات کانال ریشه و تمیز کردن آنها، شکل دادن کانال‌های ریشه به نحوی که مواد دارویی شستشودهنده تا انتهای کانال‌ها برسد و در آخر با پرکردن کانال‌های ریشه طوری‌که کاملاً بسته شوند و امکان عبور میکروب‌ها و محصولاتشان از مسیر آن‌ها کاهش یابد، انجام می‌شود.

در عصب‌کشی این مواد به‌طور کامل برداشته و تخلیه می‌شوند و سپس تمیز می‌شوند و آنگاه به وسیله یک سوهان کوچک، شکل‌دهی و با محلول شست‌وشو، عفونت‌زدایی می‌شوند و پس از قرار دادن میله‌ای بسیار نازک بنام گوتا که جنس پلاستیکی دارد در داخل پالپ، عاج دندان را با ماده‌ای (مثل آمالگام) که با مواد دیگر (مثل غذاها) واکنش نمی‌دهد پر می‌کنند. بعد از این عمل، دندان می‌میرد و اگر بعد از این، دندان عفونی شود باید تحت درمان ریشه (عصب‌کشی) مجدد یا عمل جراحی انتهای ریشه قرار گیرد.

اگر چه گاهی اعمال مذکور در بیش از یک جلسه درمانی انجام می‌شود، اما زیاد بودن فاصلهٔ زمانی بین تخلیه مواد عفونی و پر کردن دندان شانس عفونت‌های بعدی را بالا می‌برد.


پس از انجام عصب کشی امکان بروز درد و تورم تا حد زیادی طبیعی بوده و جای نگرانی نیست


• 
چنانچه درد وجود نداشت از دارو استفاده نشود.
• 
چنانچه درد مختصری وجود داشت از دارو استفاده شود.
• 
چنانچه درد شدید و یا تورم  وجود داشت علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده آمپول پیروکسیکام  (piroxicam ) بصورت عضلانی تزریق و با دندانپزشک  جهت انجام معاینه و کنترل تماس حاصل فرمایید.
• 
در صورتیکه احساس کردید دندان شما نسبت به دیگر دندانهایتان بلندتر و برآمده می باشد این حالت بعد از عصب کشی طبیعی است.
• 
چنانچه برآمدگی غیر طبیعی و بیش از حد بود جهت کوتاه کردن پانسمان با مطب هماهنگ فرمایید .

root canal therapy به معنی درمان ریشه دندان است که اصطلاحا به آن عصب کشی گفته می شود.

عصب کشی یعنی، برداشتن بافت عصبی و عروقی یک دندان و جایگزین کردن آن به وسیله موادی که بدن با آن سازگار یا به عبارتی Biocompatible باشد.

برای بسیاری این سوال پیش آمده که کلمه عصب کُشی صحیح است یا عصب کِشی؟

باید گفت در این عمل قطع عصب صورت می گیرد یا به عبارتی عصب از داخل کانال ریشه بیرون کشیده می شود که می توان واژه عصب کِشی را به آن اطلاق کرد و گاهی هم به وسیله مواد شیمیایی عصب داخل کانال کشته می شود و یا به عبارتی فلج می شود پس می توان واژه عصب کُشی را نیز به آن اطلاق کرد، پس هر دو واژه صحیح است ولی اصطلاح علمی آن درمان ریشه است.

مواردی که باید عصب کشی انجام شود :

  1. هنگامی که پوسیدگی از مینا و عاج گذشته باشد و به عصب رسیده باشد، در این مواقع عصب دندان عفونی شده و باید تخلیه گردد. اغلب برای خارج کردن آبسه، عصب کشی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در غیر این صورت، عفونت از راه کانال دندان به بافت زیر ریشه انتقال پیدا می کند و منجر به تشکیل کیست های عفونی شده و نسوج و استخوان فکین را درگیر می کند.مزمن شدن این حالت ممکن است درمان ریشه را با اشکال روبرو کند و نهایتاً، به از دست رفتن دندان و مقداری از بافت همجوار آن منجر بشود.

  2.  درشکستگی دندان، اگر خط شکست از عصب گذشته باشد در این صورت، عصبی که با محیط خارج در تماس قرار گرفته باید تخلیه شود.

  3.  وارد شدن ضربه به دندان، این ضربه می تواند در گذشته ها اتفاق افتاده باشد یا اینکه به علت وارد شدن ضربات سبک ولی مزمن، که گاهی به علت مرتب نبودن دندان ها از یک دندان به دندان دیگر وارد می شود اتفاق بیفتد. ضربه وارده در انتهای ریشه التهاب ایجاد می کند و باعث قطع خون رسانی به دندان ومرگ عصب دندان یا به اصطلاح، نکروز عصب می شود.

  4. در بعضی موارد به دلیل عدم مراجعه بیمار برای ترمیم پوسیدگی دندان ( تعویق در پرکردن پوسیدگی دندان ) پوسیدگی از تاج به عصب ریشه سرایت میکند و منجر به مرگ عصب ( نکروز ) و تجمع بافت عفونی درون ریشه می شود در این حالت با وجود بی درد بودن دندان حتما باید درمان عصب کشی انجام شود.

  5.  عصب کشی به منظور زیبایی، گاهی اوقات ممکن است که دندان در جای خود قرار نگرفته باشد مثلاً خارج از قوس فکی قرار گرفته باشد. اگر این دندان را تراشیده و با یک روکش آن را در فضای مناسب قرار دهیم خواه نا خواه عصب دندان را درگیر خواهیم کرد و به همین دلیل، قبل از ساخت روکش باید دندان عصب کشی شود.

  6.  از مواد نادر عصب کشی زمانی است که، بیمار به هر دلیل دندان دردناک دارد که با ترمیم، درد از بین نمی رود و چاره ای جز قطع و بیرون کشیدن عصب نداریم.

جهت مشاوره خدمات عصب کشی و پرکردن و روکش دندان ها و زمان و هزینه ها در تلگرام بر روی عکس زیر کلیک نمایید