۱-در چه سنی باید جهت اولین معاینه ارتودنسی اقدام کنیم ؟
دندانپزشکان سن هفت سالگی را سن مناسب ارتودنسی برای انجام اولین معاینه ارتودنسی پیشنهاد می کنند. از مهمترین سوالات رایج ارتودنسی ، بهترین سن ارتودنسی میباشد ، در این سن علی رغم حضور غالب دندانهای شیری، معمولا” تعدادی از دندانهای دائمی رویش پیدا کرده و برای دندانپزشک امکان ارزیابی دقیقتری را فراهم می کند.

۲-سن مناسب انجام درمان ارتودنسی چه زمانی است؟
در گذشته تقبل  هزینه های ارتودنسی دندان معمولا به کودکان و نوجوانان محدود می شد ولی واقعیت این است که دندان ها در هر سنی می توانند حرکت کنند و شیوه حرکت دادن دندان ها در تمام سنین یکسان است. بنابراین درمان ارتودنسی در بزرگسالان و سنین بالا نیز امکان پذیر است. با این حال بهترین زمان برای ارتودنسی دندان اغلب افراد وقتی است که تمام دندان های شیری کودک افتاده باشند و بیشتر دندان های دائمی وی ( بجز سومین آسیای بزرگ یا همان دندان عقل) درآمده باشند که در حدود ۱۲-۱۱ سالگی می شود.دانستن زمان ارتودنسی باعث می شود که برخی اوقات با انجام اقدامات ساده از بروز مشکلات شدیدتر پیشگیری و طول درمان و پیچیدگی آن را کوتاه تر کرد.
با درمان اولیه می توان نتایج مطلوبی را به دست آورد که پس از پایان یافتن رشد فک ها و صورت ( حدود ۱۲-۹ سالگی) دیگر قابل دستیابی نیستند. در این میان روش هایی برای درمان های پیشگیرانه وجود دارد که مراجعه بیمار در سن پایین امکان انجام این روش ها را برای هر دو دسته از ناهنجاری های دندانی و اسکلتی میسر می سازد که این امر نه تنها در جلوگیری از انجام درمان های پیچیده کمک می کند بلکه طول درمان را کوتاه تر کرده و به هزینه ارتودنسی دندان در  خانواده نیز کمک می کند.
در صورتی که کودک دچار ناهنجاری اسکلتی ( ونه فقط دندانی) همانند کوچک ویا بزرگ بودن هر یک از فک ها نسبت به یکدیگر، باریک بودن فک بالا و یا انحراف فک پایین به طرفین باشد درمان وی باید در محدوده سنی ۱۲-۷ سالگی انجام شود.زمان شروع درمان بر اساس نوع مشکل و شدت آن متفاوت است و گاه زمان آغاز درمان یک مشکل یکسان در دو کودک به دلیل تفاوت های فردی یکسان نیست. این امر نیز دلیل مهمی را جهت انجام معاینه اولیه در سن هفت سالگی توسط دندانپزشک ارائه می دهد.
اصولا” مقوله چگونگی رفع کجی و ناردیفی های دندانی در مدت ارتودنسی (بالاخص از حیث کشیدن یا نکشیدن) به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که از آن جمله می توان به طول درمان- نیمرخ بیمار- ابزار مورد استفاده، ثبات نتیجه درمان و هزینه‌های ارتودنسی بزرگسالان … بستگی دارد.

۳-آیا رویش دندانهای عقل باعث کجی دندانهای جلویی می گردد؟
در خصوص نقش دندانهای عقل در بهم ریختن و کج شدن نظم دندانهای جلویی اتفاق نظر وجود ندارد. با این وجود کشیدن آنها قبل از ۲۵ سالگی در اغلب بیماران (صرفنظر از تقبل  تعرفه ارتودنسی یا خیر) توصیه می گردد زیرا بشر کنونی عمدتا” برای دندانهای عقل فضای کافی در فک ندارد. مشکل اورجت که به عنوان جلو بودن فک بالا نیز شناخته می‌شود، در عمل باعث می‌شود دندان‌های فک پایین در دهان عقب‌تر از دندان‌های فک بالا باشند. جلو بودن فک بالا می‌تواند مشکلاتی را در ارتباط با قرارگیری مناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر و نیز فرآیند جویدن غذا ایجاد کرده و در صورت ادامه یافتن، درد دندان یا فک را برای فرد به همراه داشته باشد. مشکل جلو بودن دندان های بالا در بین افراد بسیار شایع است.

۴-آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی باعث ایجاد مشکل نمی شود؟
کشیدن دندانها گاهی ضروری است . البته این نگرانی همیشه برای بیمار و یا والدین مطرح است که از دست دادن یک یا چند دندان سالم می تواند بواسطه کاهش دندانها در آینده باعث مشکلاتی برای بیمار گردد.

لیکن علم ارتودنسی پس از گذشت دو قرن از ابداع خود چنین نگرانی را قویا مطرود می داند.ضمنا باید توجه داشت که فضای خالی ناشی از کشیدن دندانها طی مراحل ارتودنسی دندان کاملابسته می شود . گاهی نیز درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان ها انجام خواهد شد.

۵-طول مدت درمان ارتودنسی چقدر است؟
یکی دیگر از سوالات رایج ارتودنسی، طول مدت زمان درمان ارتودنسی است. طول مدت درمان ارتودنسی کاملا به نوع مشکل دندانی و یا اسکلتی شما بستگی دارد. طول مدت درمان می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد. البته اکثر درمانهای ارتودنسی ثابت دندان کودکان و بزرگسالان بین ۶ تا ۱۸ ماه به طول می انجامد.

۶-فاصله مراجعات ارتودنسی چگونه است؟
جلسات درمانی بر اساس شرایط بیمار و طرح درمان وی برنامه ریزی می شود . تقریبا اغلب افرادی که تحت درمان ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی نامرئی دندان قرار می گیرند، بایستی هر ۳تا ۵ هفته برای ادامه روند درمان خود به مطب مراجعه کنند . گاهی نیز فواصل بین جلسات کمتر یا بیشتر خواهد بود.

۷-آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟
خیر . درد درمانهای ارتودنسی خفیف و گذرا است و با دردی که در سایر درمانهای دندانپزشکی مثل کشیدن ، پر کردن و یا عصب کشی وجود دارد، اصلا قابل ملاحظه نیست .

۸-آیا می توان فقط دندانهای یک فک را مورد درمان ارتودنسی قرار داد؟
به شرایط شما بستگی دارد . ارتودنسی تنها مرتب کردن دندانهای کج و نامرتب را دنبال نمی کند . مسائلی مانند طریقه جفت شدن دندانهای بالا و پایین بر روی هم، انحراف از خط وسط صورت ، اصلاح روابط فکی و اسکلتی نیز در درمان ارتودنسی مد نظر قرار می گیرند. بنابراین هرچند ممکن است دندانهای یک فک شما مرتب باشند، ولی به دلیل اصلاح مشکلات دیگر بایستی در بعضی موارد بر روی دندانهای هر دو فک براکت قرار داده شود.

۹-آیا درمان ارتودنسی در سنین بالا قابل انجام است؟
چنانچه مشکل بیمار تنها نامرتب بودن و کجی دندانها باشد، می توان در هر سنی به شرط سلامت لثه دندانها اقدام به درمان ارتودنسی نمود . ولی در مواردی که ناهنجاری های فکی وجود دارد، با توجه به پایان یافتن رشد در افراد بالغ ممکن است نیاز به درمان های مشترک ارتودنسی و جراحی فک وجود داشته باشد. در اینگونه موارد روند درمان به این شکل خواهد بود که ابتدا بیمار یک دوره حدود ۶- ۱۲ ماهه تحت درمان ارتودنسی ثابت قرار می گیرد. طی این درمان دندانها مرتب گردیده و شرایط برای انجام جراحی فک مهیا می گردد. سپس یک متخصص جراحی فک و صورت عمل جراحی فک را انجام می دهد. پس از دوره نقاهت مجددا درمان ارتودنسی برای یک مدت کوتاه چند ماهه جهت ایجاد تغییرات جزئی و درعین حال مهم ادامه می یابد.

۱۰-آیا ارتودنسی به درمان دندان قروچه کمک می کند؟
اصولا” ماهیت دندان قروچه هنوز کاملا” روشن نیست. با این وجود استرس و تماس های نامناسب دندانی با عنوان عوامل تاثیرگذار شناخته شده اند. از اینرو به نظر می رسد درمان ارتودنسی با بهم زدن موقعیت پیشین تماس های دندانی دست کم طی درمان با کاهش محسوسی در شدت دندان قروچه همراه باشد.

۱۱-هزینه درمان ارتودنسی چقدر است؟
هزینه سیم کشی دندان کودکان و درمان ارتودنسی بزرگسالان بستگی به فاکتور هایی از قبیل نوع درمان (ثابت یا متحرک)، میزان پیچیدگی درمان و … دارد. بسیاری از افراد در سنین بالا پرداخت هزینه ارتودنسی در بزرگسالان برای اصلاح طرح لبخند خود را از نظر اجتماعی و حرفه‌ای پر منفعت می‌دانند. با این حال قیمت ارتودنسی در ایران نسبت به کشورهای حاشیه خلیج فارس و بالاخص کشورهای غربی به طرز محسوسی پایین تر می باشد

با پوزش در شرایط فعلی در مطب فقط کار ایمپلنت دندان و روکش انجام میشود