روش های ترمیم دندان عصب کشی شده برای بازسازی شکل طبیعی دندان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

ترمیم عصب کشی

عصب کشی یک عمل ریشه درمانی است که در آن خمیر دندانی آسیب دیده از “کانال” ریشه دندان خارج شده، سپس کانال با مواد خاصی پر می‌شود و سپس “ترمیم نهایی” روی دندان قرار داده می‌شود (تاج یا پل دندانی). با توجه به ماهیت ظاهری دندان‌هایی که تحت درمان عصب کشی در این فرآیند قرار می‌گیرند، دندانپزشک می‌ـواند طیف وسیعی از گزینه‌ها را با توجه به ترمیم نهایی توصیه کند تا شما راه‌حل‌هایی را در نظر بگیرید که به بهترین نحو با رنگ و ظاهر سایر دندان‌های سالمتان همخوانی داشته باشد. درمان عصب کشی به این شیوه را می‌توان برای هریک از شش دندان جلوی هر دو فک بالا و پایین انجام داد که نیازمند حداقل دو جلسه درمانی برای تکمیل درمان است. این عمل شامل ترمیم نهایی نمی‌شود و برای ترمیم باید تعداد جلسات بیشتری مراجعه کرد. روش‌های مختلفی برای بخش آخر درمان عصب کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به ماهیت ترمیم تجویز شده و بودجه شما بستگی دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_accordion color=”turquoise” c_align=”right” c_position=”right” active_section=”1″][vc_tta_section title=”عصب کشی و لزوم روکش کردن دندان بعد از انجام کار” tab_id=”1531715920159-39bfd65a-8d90″][vc_column_text]

به زبان ساده، عصب کشی یک عمل دندانی است که بر روی دندانی انجام می‌شود که دیگر نمی‌توان با پر کردن دندان آن را حفظ کرد. دندان آسیب دیده در صورت که درمان عصب کشی روی انجام نگیرد، در معرض خطر کشیده شدن قرار می‌گیرد. بسیار مهم است که تاج (روکش) روی دندانی که تحت درمان عصب‌ کشی قرار گرفته، نصب شود. پس از اتمام درمان عصب کشی، یکبار دیگر باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا به خوبی آن را پر کرده و فضای بوجود آمده را با روکش (تاج) بپوشاند. برای پوسیدگی‌های کوچک در دندان‌های جلویی، پس از درمان عصب کشی دندانپزشک احتمالاً از ماده‌ای همرنگ دندان برای پر کردن جای آن استفاده می‌کند. سوراخی که در پشت دندان نیز برای پیدا کردن کانال عصب ایجاد می‌شود نیز نیاز به پر شدن خواهد داشت. معمولاً دندان نیاز به تاج (روکش) دارد. روکش را می‌توان در مطب دندانپزشک با استفاده از دستگاه‌های خاصی تهیه کرد یا می‌توان آن را در لابراتور دندانپزشکی ساخت. روکش‌ها می‌توانند تماماً از جنس فلز، پروسلین جوش خورده به فلز یا تماماً سرامیکی باشند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”ارتباط با ما” tab_id=”1531715920221-6e17d5b3-3c4a”][vc_column_text]برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

چه زمانی به درمان عصب کشی نیاز است؟


ترمیم عصب کشی هنگامی دندان با کرم خوردگی یا پوسیدگی دندانی آسیب می‌بیند، ساختار دندان از بین می‌رود زیرا پوسیدگی  دندان را خورده و همینطور به عمق دندان و بافت آن می‌رود، که در نهایت مغز دندان را درگیر می‌کند. در چنین مواردی، درمان عصب کشی می‌تواند مشکل را برطرف کرده و هرگونه علائم درد بیمار را بدون ریسک کشیدن دندان برطرف کند. در درمان عصب کشی، مغز دندان با استفاده از مجموعه‌ای از سوهان‌ها خارج شده و با مواد سازگار با بدن جایگزین می‌شود. با انجام این کار، دندان کرم خورده تسکین می‌یابد، زیرا ارتباط عصب و دندان از لحاظ فنی از بین می‌رود زیرا تغذیه خونی آن بریده می‌شود.

آیا درمان عصب کشی واقعاً اهمیت دارد؟


ترمیم عصب کشیبرخلاف سایر بخش‌های بدن، وقتی که یک دندان دائمی از دست می‌رود، دندان دیگری جای آن را نمی‌گیرد.  با انجام درمان عصب کشی، شما اساساً سعی می‌کنید دندان طبیعی خود را حفظ کرده و توانایی دندان برای کارکرد موثر خود را باز می‌یابید. درمان عصب کشی می‌تواند درد مشقت بار شما را از بین ببرد، که قطعاً باعث می‌شود تمام عمل ارزش سختی اولیه را داشته باشد. با این درمان، شما فرصت خواهید یافت تا دندان خود را نجات دهید. مغز دندان آسیب دیده کاملاً خارج می‌شود که شما از فشار ناشی از عفونت نجات می‌دهد.

دندان آسیب دیده چگونه تقویت و بازسازی می‌شود؟


پس از درمان عصب کشی، دندان آسیب دیده ممکن است شکننده شود. این اتفاق به این خاطر می‌افتد که در حین درمان، دندانپزشک برای درست کردن یک راه دسترسی به مغز دندان، یک سوراخ را روی دندان ایجاد می‌کند که باعث ضعیف شدن دندان خواهد شد. برای بیمارانی که کانال عصبی دندانشان به سختی قابل تشخیص است، دندانپزشک شاید مقادیر بیشتری از ساختار داخلی دندان را بردارد که باعث می‌شود روی دندان سوراخ بسیار بزرگی پدید آید.

تاج‌های دندان

ترمیم عصب کشی وقتی که عمل عصب کشی به اتمام رسید، احتمال زیادی وجود دارد که دندان آسیب دیده در معرض خطر بنیادین شکستن قرار داشته باشد. در نتیجه، دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا از یک تاج دندانی برای تقویت دندان‌ها و جلوگیری از شکستن آن استفاده کنید. تاج دندانی از جنس پروسلین است و غالباً با هسته‌ای فلزی تقویت می‌شود. این هسته فلزی یک شالوده برای تقویت دندان و حمایت از تاج است. این هسته تقویت شده فلزی می‌تواند دندان شکننده را حفاظت کند تا در حین جویدن نشکند. به این تاج‌ها روکش دندانی نیز گفته می‌شود، از جنس پروسلین هستند که روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند تا تاج دندان را تقویت کنند. تاج‌های پروسلین هنگامی که درمان عصب کشی باعث شده دندان به طرز چشمگیری بخاطر از دست رفتن ساختار دندانی ضعیف شده است، بهترین تأثیر را دارند. درمان عصب کشی سوراخی را برای رسیدن به مغز دندان ایجاد می‌کند که باعث می‌شود احتمال شکستن دندان بالا رود، ولی تخلیه بافت نرم دندان این احتمال را بیش از پیش بالا می‌برد. هرچند پر کردن دندان می‌تواند سوراخ را مسدود کند ولی ساختار دندان بطور چشمگیری ضعیف باقی خواهد ماند، که این ساختار را می‌توان با تاج پروسلین تقویت کرد. ضمناً در دندان‌هایی شامل شکستگی‌های زیادی هستند، ممکن است نسبت به نفوذ باکتری و عفونت مستعد باشند، حتی وقتی که عمل پر کردن دندان انجام شده‌اند.

بریج‌های دندان

ترمیم عصب کشیراه دیگر تقویت دندانی که عصب کشی شده، نصب بریج یا پل دندانی است.  بریج دندانی به دندان سالم وصل می‌شود تا بتواند با استفاده از قدرت و ثبات آن وظیفه خود را انجام دهد. هرچند این نوع بریج‌ها در همه موارد ضروری نیستند، ولی همیشه می‌توانید به انتخاب این گزینه فکر کنید.

پر کردن دندان

ترمیم عصب کشیهرچند تاج‌ها بهترین روش برای بازسازی دندان‌ها هستند، فارغ از اینکه دندان عصب کشی شده یا خیر، مبلغ این روکش‌ها کافی است که اکثر افراد را از انجام آنها پشیمان کند. ضمناً وضعیت همیشه به گونه‌ای نیست که استفاده از تاج‌های پروسلین ضروری باشد. برای مثال اگر بخش زیادی از ساختار دندانی حفظ شده باشد، پس دیگر تنها کاری که باید انجام داد بستن حفره ایجاد شده برای دسترسی به مغز دندان است. اکثر اوقات، دندان‌هایی که در جلوی دهان قرار دارند یا آن دسته از دندان‌هایی که در لبخند دیده می‌شوند تنها به یک پر کردن ساده دندانی نیاز دارند. به این خاطر که ساختار این دندان‌ها زیاد در معرض نیروی ناشی از جویدن قرار نمی‌گیرد پس خطر شکستن در آنها کمتر است.

پیش از آن که از این ترمیم‌ها استفاده شود چه اتفاقی می‌افتد؟


به منظور بستن حفره دسترسی و برطرف کردن زمینه عفونت دندان، دندانپزشک احتمالاً بلافاصله پس از اتمام عصب کشی دندان از پر کردن موقتی استفاده می‌کند. هرچند، این کار به معنای اجازه دندانپزشک برای کار کشیدن بیش از حد از دندان تازه درمان شده نیست. خاصیت مواد موقتی پر کردن دندان این است که در مقایسه با مواد پر کردن دندانی که بطور دائمی طراحی شده‌اند و همچنین تاج‌های پروسلین، به سادگی می‌شکنند. پس تا وقتی که دندان شما کاملاً بازسازی نشده، به دندان خود سخت نگیرید. نیروهای جویدن را به سمت دیگر دهان منتقل کنید و اگر به دندان قروچه و سایش دندان‌ها مبتلایید از گارد دهان استفاده کنید.

به چند جلسه برای درمان عصب کشی و ترمیم دندان نیاز است؟


ترمیم عصب کشی

قطعاً باید پس از اتمام درمان عصب کشی به دندانپزشک مراجعه کنید. برای تمام فرآیند ترمیم دندان حداقل باید دو بار به پزشک مراجعه کرد. در جلسه اول، دندانپزشک قالبی از دندان شما می‌گیرد تا بتواند هسته دندان را بسازد. در جلسه دوم مراجعه، دندانپزشک هسته را به دندان می‌چسباند. در نهایت، وقتی که تاج دندانی آماده شد، دندانپزشک آن تاج را به هسته می‌چسابند. بدترین بخش در این مرحله پیش سر گذاشته شده، ولی این به معنای تمام شدن تمام فرآیند نیست. حتی وقتی که درمان عصب کشی به پایان برسد، دندانپزشک باز هم باید تمام پروسه را برای بازسازی دندان شما از سر بگیرد. در ادامه برخی از گزینه‌های پیشروی شما آورده شده است:

چه مواردی در انتخاب روش ترمیم دندان عصب کشی شده دخیل است؟


در اینجا برخی از مسائلی که شما باید در هنگام انتخاب میان این دو در نظر داشته باشید آورده شده است.

دندان شاید نیاز به صاف شدن داشته باشد

دندان‌هایی که عصب کشی شده‌اند آسیب پذیر هستند، احتمالاً به طرز شگفت انگیزی آسیب پذیر خواهند شد. در اینجا چند دلیل آن آورده شده است:

آسیب رسیدن در حین درمان

هنگامی انجام درمان عصب کشی، دندانپزشک باید یک حفره دسترسی (دهانه) در دندان ایجاد کند که از طریق آن کار خود را انجام دهد (به تصویر مراجعه کنید). ایجاد کردن این سوراخ باعث تضعیف دندان خواهد شد. این مسئله در دندان‌هایی بیشتر دیده می‌شود که کانال عصب دندان را به سختی می‌توان یافت. هنگامی که این وضعیت رخ می‌دهد، دندانپزشک احتمالاً نیاز خواهد داشت تا مقادیر نسبتاً بیشتری را از ساختار داخلی دندان جدا کند، تا جایی که دندان بشدت خالی می‌شود.

مصدومیت‌های قبلی

بسیاری از دندان‌هایی که نیازمند عصب کشی هستند پیش از این نوعی از فاجعه را پیش سر گذارنده‌اند (همچون داشتن یک سوراخ بزرگ یا آسیب جدی ناشی از شکستگی) و در هنگام ترمیم از پیش بخاطر این اتفاق تضعیف شده‌اند.

تغییرات در دنتین (عاج) دندان

قدرت فلکسورال عاج (بافت سخت، کلسیمی که بدنه دندان را شکل می‌دهد) احتمالاً با عوامل شیمیایی مختلفی که در مرحله نظافت درمان عصب کشی استفاده می‌شود، کاهش خواهد یافت. هر یک از موارد بالا نشان دهنده این نکته است که بعد از اتمام درمان عصب کشی، دندان احتمالاً در معرض خطرات اساسی شکستگی است، حتی وقتی در معرض معمولی‌ترین نیروهای جویدن قرار می‌گیرد. در این صورت، دندانپزشک توصیه می‌کند که باید روی دندان، از تاج دندانی استفاده شود. تاج‌های دندانی تأثیر تقویتی را فراهم می‌کنند که می‌تواند به پیشگیری از شکستگی کمک کند.

دندان باید به خوبی مهر و موم شود

اگر مواد آلوده موجود در دهان راهی برای خزیدن به زیر ترمیم دندانی بیابند (پدیده‌ای که به آن “نشت کرونال” گفته می‌شود) درمان عصب کشی شکست خواهد خورد. تاج دندانی، بیشتر از هر نوع ترمیم دیگری، می‌تواند به پیشگیری از این نوع اتفاق کمک کند. (از لینک بالا برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید)

طول عمر ترمیم / دوام یکی از مهمترین عوامل است

ترمیم نهایی که دندانپزشک روی دندان نصب می‌کند باید به گونه‌ای باشد که بتواند خدمات طولانی مدتی را به بیمار ارائه دهد. هرچند خصوصیات بخصوص فیزیکی که ترمیم نیاز دارد، برای هر مورد متغیر است.

چه زمانی باید ترمیم دائمی را تعویض کرد؟


ترمیم عصب کشیدندانپزشک توصیه‌های در مورد چارچوب زمانی که برای تعویض ترمیم نهایی دندان شما (تاج دندانی یا پر کردن دندان) مناسب است به شما ارائه خواهد کرد. عبارت “به محض اینکه از لحاظ منطقی مناسب باشد” (یعنی یک مورد اورژانسی نیست ولی قطعاً اولویت دارد)، معمولاً در پاسخ به این پرسش مناسب است. به طور کلی، ترمیم موقتی نیز دقیقاً همین شرایط را دارد. چرا؟ دلیلش را می‌توان اینگونه بیان کرد:

  • نمی‌توان بر ترمیم موقتی تکیه کرد تا حفاظت یا تقویت کافی را برای دندان در طولانی مدت فراهم کند، به همین خاطر دندان را در معرض شکستگی قرار خواهد داد.
  • در مقایسه با ترمیم‌ دائمی، مهر و مومی که با مواد موقتی ایجاد می‌شود طولانی مدت نیست، به همین خاطر دندان را در معرض خطر آلودگی مجدد قرار خواهد داد.

“کپی فقط با ذکر منبع بلامانع است”

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Comments are closed.