u

دندانپزشک زیبایی،  لمینیت یا لامینیت دندان 

با استفاده از روش‌های مدرن ، دندانپزشکی زیبایی جهت  درمان بدشکلی و بدرنگی دندان و ایجاد لبخندی زیبا بکار می‌رود که در مواردی مثل:

نامرتبی  و چرخش یک یا دو دندان‌،

پوسیدگی ،

پریدگی

 بدرنگی

 زردی کلی دندان‌ها 

و یا ترجیح مراجعه کننده به دلیل محدودیت زمانی یا ملاحظات اجتماعی

 بجای ارتودنسی از روش‌های دندانپزشکی زیبایی استفاده می کنیم.
حال بهتر است در اینجا از زبان

دکتر  هاشمی 

مشاور دندانپزشکی زیبایی هنرمندان

و

بازیگران سینما با این علم آشنا شویم.

در مطب تخصصی کاشت و زیبایی دندان دکتر هاشمی

درمان بدشکلی دندان‌ها با استفاده از مواد همرنگ (ونیرهای کامپوزیتی یا لمینت دندان) در یک جلسه به سادگی صورت می‌گیرد. تنها راه براي آنکه يک فرد بتواند با اطمينان بداند که آيا فرد مناسبی براي استفاده از لامينت‌هاي دنداني هست يا خير، آن است که يک وقت ملاقات با دندانپزشک  زيبايي باتجربه‌ی ما تعيين کند. دندانپزشک بعد از بررسي سوابق پزشکي و وضعيت قرارگیری دندانهای فکین بیمار روی هم و شرایط فعلي سلامت دندان‌ها وميناي دندان‌هاي بيمار، مي‌تواند تصميم آگاهانه‌اي در مورد مناسب بودن وضعیت کلي بيمار براي لامينت دندان بگيرد. ايشان همچنين مي‌تواند روش‌هاي جايگزين ديگري را براي بيماراني که شرايط لازم براي اين عمل را ندارند، توصيه نمايد.

لمینت و  ونیر دندان چیست؟


untitled

امروزه در دندانپزشکی زیبایی مرتب با کلمات لامینیت دندان، لمینت دندان  dental laminate یا ونیر دندان dental veneer روبرو می‌شوید در کل این کلمات به مفهوم پوشاندن سطح بیرونی و لبه‌های دندان‌ها بصورت ساخت و نصب پوسته‌هایی از جنس مواد مورد کاربرد در دندانپزشکی زیبایی می‌باشد که بسته به شرایط دندان‌ها و امکان پرداخت شما، دندانپزشکتان جهت طراحی لبخندی زیبا، درخشان و ‌ماندگار یکی از دو مورد معمول لمینیت کامپوزیتی (مواد همرنگ دندان ) و یا لمینیت سرامیکی را به شما پیشنهاد می‌دهد .

ونیر چیست ؟
نوعی ترمیم است که بیشتر جهت زیبایی دندان استفاده می شود . معمولا افرادی مثل بازیگران سینما / خوانندگان و ستاره های هنری در مجریان تلویزیون و حتی بعضی از سیاستمداران که لبخندهای زیبایی دارند از ونیرها جهت زیباتر شدن دندانهایشان استفاده می کنند. ونیر که از جنس سرامیک یا کامپوزیت های دندانی (ترمیم های همرنگ دندان) ساخته می شوند مثل یک پوسته ای نازک روی دندان بیمار قرار می گیرد( شبیه ناخن مصنوعی که روی ناخن طبیعی چسبانده می شود و باعث زیبایی ناخن ها می شود)

 ونیرهای کامپوزیتی 

۱- برای درمان بد رنگی ها و اصلاح لکه ها یا خطوط زرد و قهوه ای و سفید که روی بعضی دندان هاست و در اثر زیادی فلوراید آب آشامیدنی بوجود می آیند، می توان بدون تراش دندان براحتی با استفاده از یک لایه کامپوزیت با رنگ سفید و روشن روی دندان را پوشاند و رنگ روشن و زیبایی را بوجود آورد.

۲- یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا براحتی با ونیرهای کامپوزیتی حل می شود بستن فاصله بین دندانی (دیاستم) توسط این ترمیم ها می باشد. این فواصل بین دندانی که نمای نا زیبایی ایجاد می کند خیلی راحت و سریع (طی یک جلسه ) و با هزینه ای اندک برای همیشه برطرف می شوند و پس از درمان لبخند بسیار زیبایی برای بیمار ایجاد می کند.

۳- از دیگر معایبی که به راحتی با این درمان برطرف می شود رفع نامنظمی های دندان جلو در مواردی است که این نامرتبیها  کم هستند و بیمار تمایلی برای انجام درمان زمانبر ارتودنسی ندارد. در مواردی که دندانهایی به شدت نامرتب باشند بایستی حتما توسط ارتودنسی مرتب شوند ولی در مواردی جزیی یا مواردی که فقط یک دندان از ردیف خارج است می توان با تراش آن دندان و ترمیم های کامپوزیتی با راحتی و خیلی سریع (طی یک جلسه ) و با هزینه اندک برای همیشه این مساله را حل کرد.

۴- یکی دیگر از مواردی که می توان با استفاده از ونیرهای کامپوزیتی لبخندی زیباتر ایجاد کرد وقتی است که بعضی از دندانها کوتاه یا کوچک و یا داخلتر از سایر دندانها هستند و باعث نمای نا منظمی در لبخند می شوند که براحتی می توان با کامپوزیت حجم یا طول آن دندانها را زیاد کرد و تناسب را بین اندازه دندانها برقرار کرد.

۵- از دیگر مسائلی که می توان با کامپوزیت براحتی حل کرد ترمیم دندانهای شکسته یا لب پر شده است که اگر با دقت و ظرافت کار شود پس از درمان اصلا قابل تشخیص نخواهد بود .

 انواع مواد برای ونیرهای دندان:

مواد کامپوزیت

آماده‌سازی سطح دندان و قرار دادن لایه ای از مواد همرنگ با اشعه در یک جلسه بوده که همزمان نامرتبی، بدرنگی و بدشکلی دندان‌ها نیز اصلاح می‌شود.

علی‌الخصوص دندان هایی که در اثر پوسیدگی، تصادف و یا تغییر رنگ آسیب دیده‌اند.

پرسلن لمینت ونیر (Porcelain Laminate Veneer)

همین روکش پس از آماده‌سازی سطح دندان و قالب‌گیری از سطح دندان در لابراتوارهای تخصصی ساخته شده و توسط دندانپزشک با چسب‌های مخصوص روی سطح دندان چسبانده می‌شود . در هراین روش تراش محدود به سطح دندان بوده و بسیاری از مواقع نیازی به بی‌حسی نیز نمی‌باشد .

کاربرد و مزایای لمینیت یا لامینیت دندان


لمینیت‌ها در موارد زیر بکار می‌روند:

  • اصلاح نامرتبی و بدشکلی،پوسیدگی، چرخش, بد رنگی دندانها بدون ارتودنسی با لمینت کردن دندان ، بدون بی حسی در یک یا دو جلسه

  • بستن فواصل میان دندان‌ها

  • حذف لکه‌ها، ترک‌ها،پریدگی‌ها، سایشها، بدرنگی کلی دندان‌ها با اضافه کردن مواد همرنگ روی تک تک دندان‌ها توسط اشعه بدون تراش و بدون بی حسی

  • حذف پوسیدگی‌ها و ترمیم با مواد همرنگ دندان در یک جلسه

  • ترمیم شکستگی‌ها و پریدگی‌ها، اصلاح شکستگی دندان‌ها بدون دیده شدن خط شکستگی

فرد مناسب برای استفاده از لامينت دندان


فرد مناسب براي اين عمل بايد حتماً دندان‌ها و لثه‌هاي سالمي داشته باشد تا بتواند از لامينت يا ونيرهاي دندانی استفاده کند. افرادي که از عادات فکی نامناسب مانند دندان قروچه و یا فشار دادن دندانها روی هم و بيماري‌هاي لثه رنج مي‌برند، معمولاً شرايط لازم براي استفاده از لامينت دندان را ندارند. با اين حال اگر اين مشکلات به طور موفقي توسط دندانپزشک درمان شوند، بيمار شرايط لازم براي عمل‌هاي دندانپزشکي زيبايي را پيدا خواهد کرد. افرادي که قصد دارند از لمينت ونيرها استفاده کنند، بايد به خاطر داشته باشند که این ونيرها عموماً حالت دائمي خواهند داشت و براي هميشه بايد آن را داشته باشند. زيرا دندانپزشک معمولاً قبل از چسباندن ونيرسرامیکی ، يک لايه از مينای دندان را مي‌تراشد. بنابراين بيمار بايد در آينده ونيرهای خود را با ونيرهاي جديد يا يک روش زيبايي ديگر جايگزين کند. به همين دليل است که هيچ کس نبايد قبل از آنکه از تصميم خود کاملاً مطمئن شود، نسبت به استفاده از ونير اقدام کند.

بعضي افراد که عادت دارند دندان‌های خود را روي هم بسايند (دندان قروچه) يا فک‌هاي خود را روي هم فشار دهند، ممکن است فرد مناسبی براي استفاده از ونيرهای دندانی نباشند. اگر چه لامينت ونيرها از استحکام و دوام بالايي برخوردارند، اما نيروي زياد ناشي از دندان قروچه مي‌تواند فشار زيادي را روی آنها وارد کند و باعث شکستگي يا کنده شدن آنها از روي دندان شود. با اين حال در بسياري از موارد يک دندانپزشک مي‌تواند عامل زمينه‌اي اصلي که باعث ايجاد دندان قروچه شده است را درمان کند و نهايتاً امکان استفاده بيمار از ونيرهاي دنداني را فراهم نمايد. علاوه بر آن، مواد دنداني جديدی که امروزه عرضه شده‌اند سازندگان لامينت‌ها و ونيرهای دنداني را قادر مي‌سازد تا انواع قوي‌تری از اين وسايل بسازند که براي بيماران مبتلا به دندان قروچه مناسب‌تر باشد.

روش کار ونيرهای دندانی


هنگامی که بيمار براي استفاده از لامينت و ونيرهای دندانی به مطب ما مراجعه مي‌کند، ما يک قالب از دندان‌هاي او تهيه مي‌کنيم و سپس در آزمايشگاه از روی اين قالب، ونيرهاي دنداني ساخته مي‌شوند. ونيرها به گونه‌اي ساخته مي‌شوند که اندازه، شکل و رنگ آنها دقيقاً منطبق با دندان‌های اصلي شما باشد، بنابراين کار ساخت آنها ممکن است يک هفته يا بيشتر طول بکشد.

u2

قبل از آنکه لامينت بر روي دندان شما قرار داده شود، ابتدا متخصص ما سطح دندان شما را آماده مي‌کند. براي اين منظور قسمتي از ميناي دندان برداشته مي‌شود. اين کار براي نصب لمينت ونير ضروري است، زيرا بايد کاملاً صاف بر روي دندان و در امتداد بافت لثه شما قرار بگيرد. پس از آنکه کار آماده‌سازی دندان به پايان رسيد، يک ونير موقتي با استفاده از چسب‌های ساده بر روي دندان چسبانده مي‌شود. در طول مدتي که اين ونيرهای موقتي بر روی دندان‌هاي شما قرار دارد، بايد دندان‌ها را خيلي آرام مسواک بزنيد و از خوردن غذاهايي که روی آنها فشار مي‌آورد و يا باعث کنده شدن آنها مي‌شود، خودداري کنيد. زيرا اين ونيرها با چسب‌های موقتي چسبانده شده‌اند و به راحتي ممکن است کنده شوند.

هنگامي که ونيرهای دائمي شما آماده شد، شما يک بار ديگر به کلينيک ما مي‌آييد تا ما ونيرهای موقتي را برداريم و ونيرهاي جديد را بر روی دندان‌هاي شما امتحان کنيم. ونيرهاي دائمي هم معمولاً ابتدا با چسب‌هاي بر پايه آب چسبانده مي‌شوند تا شکل ظاهري آنها بررسي شود. در اين مرحله هر تنظيم و اصلاحي که لازم باشد بر روي ونيرها انجام مي‌گيرد. در غير اين صورت، سطح دندان تميز مي‌شود و ونير به شکل دائمي بر روي دندان چسبانده مي‌شود. ونيرها بر روي دندان کاملاً سخت و محکم هستند و شما مي‌توانيد بلافاصله بعد از چسباندن آنها، شروع به لبخند زدن کنيد.

مراقبت از ونيرهاي لمينتي دندان


مراقبت و نگهداری از ونيرهای سرامیکی، در عمل اصلاً کار سختي نيست. در واقع از ونيرها هم بايد دقيقاً مثل دندان‌هاي اصلي خود مراقبت کنيد، يعني به طور عادي آنها را با مسواک و نخ دندان تميز کنيد. معمولاً دندانپزشک به شما توصيه مي‌کند که از خميردندان‌هاي غيرساينده و حاوي فلورايد استفاده کنيد.

يک هفته بعد از آنکه ونيرها بر روي دندان‌های شما چسبانده شد، شما بايد يک بار ديگر به دندانپزشک مراجعه کنيد تا وضعيت دندان‌هاي شما را بررسي کند و ببيند واکنش دهان و دندان شما به ونيرهاي جديد چگونه بوده است. دقت کنيد که حتي در صورتي که خودتان فکر مي‌کنيد ونيرها کاملاً موفق بوده و مشکلي ندارد، اما باز هم مراجعه به دندانپزشک در اين زمان اهميت بسيار زيادي در سلامت دهان و دندان شما در آينده خواهد داشت.

اگر شما هم دندان قروچه يا عادت به ساييدن و فشار دادن دندان‌ها بر روي هم داريد، ممکن است دندانپزشک يک محافظ دهاني براي استفاده در شب‌ها برايتان تجويز کند تا آسيبي به ونيرهاي دنداني شما وارد نشود.

همچنين لازم است شما در آينده به صورت منظم براي انجام معاينات و مراقبت‌هاي دوره‌اي به دندانپزشک مراجعه کنيد. زيرا لامينت ونيرهای کامپوزیتی بايد با استفاده از يک خمير مخصوص و غيرساينده تميز و جلادهي شوند. علاوه بر آن، دندانپزشک بايد به طور منظم دندان‌های شما را از نظر وجود هر گونه نشانه‌های آسيب‌ديدگي ونيرها بررسي کند.

هزينه ونير و لمينت دندان


هزينه لمينت ونيرها براي بيماران مختلف و نيز براي دندان‌های مختلف يک بيمار، تفاوت زيادي دارد. علاوه بر تعداد ونيرهايي که يک بيمار نياز دارد، چندين عامل ديگر هم بر هزينه کل لمينت ونير تأثيرگذار خواهند بود که مهم‌ترين آنها عبارتند از:

  • نوع ونير: ونير ممکن است از انواع مختلفي از سرامیک دنداني ساخته شده باشد. مواد جديدي که در عين حال، زيباترين و بادوام‌ترين مواد براي ساخت ونير هستند، معمولاً هزينه بالاتري نسبت به محصولات قديمي‌تر دارند. علاوه بر آن، روش‌هاي پيشرفته‌اي براي چسباندن ونيرها وجود دارد که استفاده از آنها مي‌تواند هزينه کلي ونيرها را افزايش دهد. 

  • موقعيت جغرافيايي: هزينه‌هاي دندانپزشکي هم به مانند اغلب هزينه‌هاي ديگر زندگي، در نقاط مختلف کشور متفاوت است. معمولاً نرخ خدمات ونير‌هاي دنداني در کلان‌شهرها و مناطق پرجمعيت کشور در مقايسه با شهرهای کوچک و مناطق کم‌جمعيت، بيشتر است.

  • تجربه دندانپزشک: معمولاً دندانپزشکان متخصص  زيبايي در مقايسه با دندانپزشکان زیبایی هزينه بيشتري براي نصب ونيرهاي دنداني مطالبه مي‌کنند.