توصیه های پس ازایمپلنت

آیا ایمپلنت عوارضی هم دارد؟

در این مطب معمولا ایمپلنتها بدون انجام جراحی و یا همزمان با خارج کردن ریشه های فرسوده نصب می شود و حتی بصورت عملکردی کاملا متفاوت با دیگر مراکز شما با روکشهای نصب شده روی ایمپلنتها جهت خالی نبودن جلوی دهان در همان جلسه اول از مطب تشریف خواهیدبرد.

 در مواردی که استخوانها در مرور زمان آب شده باشند و نیاز به بازسازی ، تزریق یا پیوند استخوان داشته باشیم نصب ایمپلنت با جراحی خواهد بود .

عکس العمل های بیماران در برابر کاشت ایمپلنت از فردی به فرد دیگر متغیر است و به طور مستقیم با تعداد ایمپلنت ها در ارتباط است. مشکلات مربوط به کاشت ایمپلنت در حد عوارض کشیدن یک یا چند دندان می باشد و شما قادر خواهید بود به راحتی و به تنهایی مطب دندانپزشکی را ترک کنید. اما می بایست مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را جدی بگیرید تا از ورم و کبودی پس از آن جلوگیری شود. شما باید درصورت صلاحدید دندانپزشک دوز مناسبی از داروها مثل  مسکن ها ، ضد التهاب ها ویاآنتی بیوتیکها دریافت کنید. معمولا شما پس از عمل قادر خواهید بود تمامی فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید بسته به تعداد ایمپلنت ها و عکس العمل شما طی یکی دو روز همه چیز به حالت عادی بر می گردد.

در صورت جراحی بعضی اوقات تا حدودی ورم در ناحیه جراحی دیده می شود که طبیعی است و به طور معمول پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از عمل کاهش پیدا می کند و در طول ۴ الی ۵ روز آینده کاملا بر طرف می شود. برای جلوگیری از تورم غیر عادی و کاهش آن داروهای استروئیدی برای یک یا دو روز تجویز خواهد شد

به علاوه توصیه می شود که در صورت جراحی وسیع در مراحل کاشت دندان حتما از کمپرس سرد ( کیسه یخ، حوله سرد یا حوله نازکی که به دور یخ پیچیده شده است) از سمت خارجی صورت هر بار به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه با فاصله های زمانی ۵ دقیقه ای فقط در روز جراحی استفاده کنید. بعد از ۷۲ ساعت اگر تورم ادامه داشت می توان در صورت لزوم از کمپرس گرم استفاده کرد.

 

معمولا خونریزی پس از ۱۰ دقیقه از بین می رود و به خوبی با اعمال فشار و کمپرس آب سرد و بخیه قابل کنترل است. ترشح بزاق بیشتر و با رنگ صورتی کمرنگ و خونابه کاملا عادی است و نباید با خونریزی تیره تر که دارای لخته است اشتباه گرفته شود.

در طی ۲۴ ساعت اول از خوردن غذاهای سخت و گرم خودداری کنید زیرا موقع جویدن و خوردن ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود. از رژیم غذایی نرم و مایعات حاوی مقادیر لازمی از پروتئین،ویتامین و کلسیم استفاده کنید. در طول فرآیند ترمیم و یکپارچگی استخوانی شما بهترین فرد برای تعیین کیفیت رژیم غذایی خود شما هستید.
ممکن است کبودی جزئی در جراحیهای وسیع در اثر خونریزی پدیدار شود که بعد از چند روز بهبود یافته و در طول یک هفته تا ۱۰  روز ناپدید می شود.

 درپی جراحی ممکن است دمای بدن شما به صورت مختصر افزایش یابد که کاملا طبیعی است و این عکس العمل طبیعی بدن به راحتی با آسپیرین بزرگسالان به صورت یک یا دو عدد قرص هر ۴ الی ۶ ساعت قابل درمان است.

اکثر بخیه ها از نوعی است که بخیه ابریشمی و سیاه هستند و باید بعد از حدود دو هفته توسط دندانپزشک برداشته شوند. از اتفاقات نادر در نصب ایمپلنت فک پائین خواب رفتگی، گز گز و یا حساسیت بیش از حد در اطراف لب و گوشه های دهان ممکن است افزایش یابد که معمولا موقتی است .

 سعی نماییدجهت حفظ لخته های تشکیل شده دور ایمپلنتها ، در محل دندانهای خارج شده و زیر بخیه ها  در ۱۲ ساعت اول بعد از عمل جراحی شستشوی ناحیه و یا استفاده از دهان شویه ها و یا مسواک زدن دور بخیه ها  خودداری کنید باقیماندن لخته های کوچک دور بخیه ها به سرعت ترمیم زخم ها کمک شایانی می نماید.

 ازروز دوم به بعد می توانید محلول آب نمک ولرم( یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم) به تکرار در یک هفته اول و نیز از محلول ۲% کلروهگزیدین ۳ بار در روز پس از غذا و بعد از شستشوی دهان جهت ضدعفونی کردن دهان استفاده کنید.

فعالیت: فعالیت‌های فیزیکی خود را پس از انجام عمل جراحی به حداقل برسانید. اگر شما ورزش کنید ممکن است دچار خونریزی شوید. در این صورت باید تمرینات را قطع کنید. به یاد داشته باشید که احتمالاً تغذیه شما عادی نیست و به همین دلیل ممکن است ضعیف شده و توانایی‌های ورزشی شما محدود شوند.

استفاده از پروتز: دندان‌های مصنوعی جزئی، فلیپر ها یا دندان‌های مصنوعی کامل را حداقل به مدت ۱۰ روز پس از انجام عمل جراحی نباید استفاده کنید. در این مورد در جلسه مشاوره قبل از عمل صحبت خواهد شد.

مراقبت از ایمپلنت دندان بعد از دوران بهبودی جراحی

مراقبت از ایمپلنت دندان بعد از دوران بهبودی جراحیایمپلنت‌های دندانی باید به طور تخصصی تحت مراقبت قرار گیرند و در منزل نیز باید به دقت از آنها مراقبت کنید. مراقبت صحیح از ایمپلنت‌های دندانی برای موفقیت‌آمیز بودن بلند مدت درمان حیاتی و ضروری است.

بهداشت دهان و دندان 

بهداشت دهان و دندانرعایت کامل و صحیح بهداشت دهان و دندان پیش‌نیاز موفقیت‌آمیز بودن عمل کاشت ایمپلنت‌های دندانی است. در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی انجام نشود، احتمال شکست در درمان افزایش می‌یابد. پس از کاشت باید ایمپلنت‌ها (مانند دندان‌های طبیعی) با ابزار تفلونی (یا انواع دیگر) تمیز شوند تا پلاک‌ها از روی آنها برداشته شود. از آنجا که خونرسانی به لثه ضعیف است، در هنگام نخ دندان کشیدن باید بیشتر مراقب باشید. ترمیم ایمپلنت‌های ثابت (روکش‌ها و بریج ها) باید به دقت تمیز شوند. به عنوان مثال، بریج را باید حداقل دو مرتبه در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک کرده و بین دندان‌ها و زیر بریج ها را نیز باید با نخ دندان، شوینده‌های بین دندانی و واترجت تمیز کرد.

معاینه‌های دوره‌ای

معاینه‌های دوره‌ایچک آپ های منظم باید حداقل دو مرتبه در سال انجام شوند. در خلال جلسه چک آپ، پزشک وضعیت عمومی، ثبات و یکپارچگی ایمپلنت‌ها و وضعیت تجهیزات پروتز را بررسی کرده و در صورت لزوم آنها را تنظیم می‌کند. مخاط دهانی نیز معاینه شده و دندان‌ها به طور تخصصی جرم‌گیری می‌شوند. بیماران باید هر گونه درد، ناراحتی یا علائم غیر عادی را به پزشک اطلاع دهند.

 نباید بار بیش از حد به ایمپلنت‌ها وارد شود.

پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت نباید بیش از حد مورد استفاده قرار گیرند. توصیه می‌شود از خوردن غذاهای سخت مانند بادام زمینی و پسته، نان سخت و… پرهیز کنید. علاوه بر آن، بیماری‌های و عارضه‌هایی هستند که برای ایمپلنت‌های دندانی و تجهیزات پروتز بسیار مضر هستند. به عنوان مثال، دندان قروچه یک بیماری است که در آن معمولاً در هنگام خواب دندان‌ها به طور غیرارادی به هم ساییده می‌شوند. توصیه می‌شود که زمانی که افراد اولین علائم ابتلا به این بیماری‌ها و عوارض را دیدند بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

پس از عمل جراحی،ما با شما در ارتباط خواهیم بود تا اطمینان حاصل شود که بیمار با هیچگونه مشکلی مواجه نیست سپس ایمپلنت بدون اعمال هیچگونه فشاری به مدت ۲ تا ۳ ماه رها خواهد شد و بعد از آن روی ایمپلنت ها باز می شوند و برای مرحله قالبگیری آماده می شوند.