Edit

درباره ما

جراح – دندانپزشک زیبایی ایمپلنتولوژیست ایمپلنت دندان در دسترس همگان در مطب دندانپزشکی تخصصی کاشت ایمپلنت دندان ما درمان ایمپلنت را با ویژگی های زیر خواهید داشت : تاکید بر انجام خدمات بدون درد تاکید برخالی نماندن جلوی دهان و حفظ لبخند شما در طی مراحل ایمپلنت امکان کشیدن و کاشت همزمان ایمپلنت بدون جراحی انجام کار برای شما در راس ساعت تعیین شده قیمت های صفر تا صد از ابتدا شفاف کل کار ایمپلنت در سه جلسه

با ما تماس بگیرید

بهترین سن ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان همراه بیان ضرورت انجام

  • خانه
  • -
  • مرکز مجهز دندانپزشکی
  • -
  • بهترین سن ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان همراه بیان ضرورت انجام
 بهترین سن ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان همراه بیان ضرورت انجام
بهترین سن ارتودنسی در کودکان

سن تنها یک عدد است. مخصوصاً وقتی صحبت از لبخند شما در میان باشد. هیچ ملزومات سنی یا محدودیتی وجود ندارد وقتی می‌خواهید از مزایای لبخندی زیبا و پرطراوت بهره‌مند شوید. چه بخواهید برای خودتان از ارتودنسی استفاده کنید، چه برای یکی ازعزیزانتان، باید بدانید که این درمان بسیار ثمربخش است. درمان زودهنگام برای بهداشت دهان و همینطور اعتمادبنفس کودک شما مهم است. مزایای تشخیص زودهنگام و درمان مشکلات دندانی بسیار زیاد است و می‌تواند به طور قابل توجهی از اتلاف وقت، پول و وارد آمدن فشار روانی در آینده جلوگیری کند. توصیه می‌شود که اولین معاینه ارتودنسی کودکتان در سن ۷ سالگی انجام شود تا مشکلات احتمالی دندان‌های او ارزیابی شوند. با ترمیم مشکلات کوچک در همان مراحل ابتدایی، از بروز مشکلات بزرگتر در آینده جلوگیری خواهید کرد. علائم مشکلات محتمل دندان‌ها در کودکان کم سن و سال شاید در ابتدا ملموس یا واضح نباشد، به همین خاطر توصیه می‌شود که حتما معاینه ابتدایی انجام گیرد. با تشخیص سریع مشکلات احتمالی دندان، می‌توان با حفظ زودهنگام فاصله و ترمیم زودهنگام مشکلات کراس بایت، درمان دو مرحله‌ای را به حداقل رساند. درمان دو مرحله‌ای، پروسه‌ نصب بریس و سایر انواع درمان برای دندان‌های شیری کودک است و احتمالاً پس از توقف رشد صورت و دندان کودک نیز تکرار می‌شود.

متخصصین ارتودنسی بایت نامناسب یا مال اکلوژن را ترمیم می‌کنند. وقتی دندان‌ها کاملاً مرتب باشد، دندان‌های جلویی ردیف بالا اندکی از روی دندان‌های جلویی ردیف پایین جلوتر است ولی دندان‌های آسیا (مولار) کاملاً روی هم قرار خواهد گرفت. دندان‌ها ممکن است صاف باشند. شاید دندان‌ها کج، متراکم یا پیچ خورده باشند (مال اکلوژن کلاس ۱) شاید دندان‌های ردیف بالا بسیار جلو بوده و دندان‌های ردیف پایین خیلی عقب‌تر باشد (مال اکلوژن کلاس ۲) شاید دندان‌های ردیف پایین بسیار جلو بوده و دندان‌های ردیف بالا خیلی عقب‌تر باشد (مال اکلوژن کلاس ۳ یا آندر بایت). شاید دندان‌های ردیف بالا در هنگام جفت شدن دندان‌‌های کودک روی دندان‌های ردیف پایین قرار نگیرد، ولی با فاصله‌ای کم داخل یا بیرون آنها قرار بگیرد (کراس بایت). یا شاید دندان‌ها کودک حتی در هنگام چفت شدن دندان‌ها با فاصله از هم قرار بگیرند (اُپن بایت). چنین کودکانی در جویدن غذا یا تلفظ حروف مشکل دارند و شاید نوک زبانی صحبت کنند. علل بایت نامناسب چیست؟ عادات بدنی همچون فشردن زبان یا مکیدن شست یا انگشتان یا لب پایین. علل دیگر آن شامل سوانح، از دست دادن دندان شیری یا دائمی یا ورائث است.

سن مناسب مراجعه به دندانپزشک برای کودکان


سن مناسب مراجعه به دندانپزشک برای کودکاناگر دختر یا پسر شما اعتماد بنفس خود را بخاطر دندان‌هایش از دست داده یا بطور تصادفی زبان یا لپ خود را گاز می‌گیرد پس باید به فکر ارتودنسی باشید، ولی چه زمانی حقیقتاً برای شروع این دوره درمانی و مراجعه به دندانپزشک مناسب است؟ حقیقتاً پاسخ این سوال برای هر بیمار متفاوت است و از این گذشته شما نمی‌توانید حدس بزنید چه چیزی برای کودکتان مناسب است تا زمانی که به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. با این حال سیر زمانی خاصی را باید در نظر داشته باشید. اولین اقدام برای شروع ارتودنسی مراجعه برای جلسه مشاوره است. ولی چه زمانی برای نصب ارتودنسی مناسب است؟ معمولاً بهترین زمان برای معاینه ارتودنسی کودکتان در سن ۷ سالگی اوست. شاید دندانپزشک توصیه کند که زودتر از این سن مراجعه کنید یا کمی دیگر نیز صبر کنید، حتماً توصیه پزشک را در نظر بگیرید، زیرا پزشک مناسبترین روش برای درمان کودک شما را می‌داند. شدت مال اکلوژن تعیین می‌کند که چه زمانی باید از برریس استفاده کرد، روند درمان چند مرحله خواهد داشت و روند درمان چه مدت طول خواهد کشید. متخصص ارتودنسی کودک شما یک معاینه کامل انجام خواهد داد و یک طرح درمان مخصوص به کودک را توصیه خواهد کرد. اگر در مورد هرکدام از بخش‌های طرح پیشنهادی پزشک اطمینان خاطر ندارید، ضرری ندارد که برای جلسه مشاوره دوم به متخصص ارتودنسی دیگری نیز مراجعه کنید. متخصصین ارتودنسی مختلف شاید رویکردهای متفاوتی برای درمان داشته باشند. این به معنای درست یا نادرست بودن نظر یکی از متخصصین نیست، بلکه احتمالاً چندین روش برای صاف کردن دندان‌های کودک شما وجود دارد.

اکثر کودکان در چه سنی از ارتودنسی استفاده می‌کنند؟


اکثر کودکان در چه سنی از ارتدونسی استفاده می‌کننداکثر کودکان یا بزرگسالان درمان ارتودنسی خود را زمانی آغاز می‌کنند که اکثر دندان‌های شیری خود را از دست داده و اکثر دندان‌های دائمیشان رشد کرده باشد. یعنی زمانی بین هشت تا چهارده سالگی. درمان می‌تواند از فک در حال رشد و رشد کلی کودک شما نیز کمک بگیرد تا به بهترین نتیجه برسد. هنگامی که استخوان سر و فک در حال رشد هستند، راحت‌تر می‌توان دندان‌ها را مرتب کرد. به عبارت دیگر درمان زودهنگام همیشه بهتر است (یا حداقل انجام جلسه مشاوره در سنین پایین). حتی اگر نیازی به استفاده بریس نبود، باز هم فکر عاقلانه‌ای است که بدانید باید انتظار چه چیزی را داشته باشید و نگرانی‌هایتان را برطرف کنید. پیش از درمان ارتودنسی، ممکن است اقدامات آماده‌سازی ضروری باشد تا در دهان به اندازه کافی فضا وجود داشته باشد که دندان‌ها تغییر مکان دهند. این مهم شاید از طریق استفاده از اسپیسر یا اکسپندر محقق شود. در برخی موارد، ممکن است پزشک بخواهد چند دندان را بکشد.

کدام درمان مناسب فرزند شما است؟


کدام درمان ارتودنسی مناسب فرزند شما استاگر به چندین جلسه مشاوره ارتودنسی مراجعه کنید، احتمالاً به توصیه‌های ضد و نقیضی در مورد شیوه انجام درمان، مدت زمان مورد نیاز برای درمان و زمان شروع درمان می‌رسید. برخی از متخصصین رویکرد درمانی با یک فاز را توصیه می‌کنند، در حالیکه سایرین رویکرد درمانی با دو فاز را بهتر می‌دانند. درمان متشکل از دو فاز شامل استفاده از تجهیزات در سن پایین است هنگامی که کودک هنوز دندان‌های شیری دارد. هنگامی که دندان‌های دائمی کودک درآمد، پزشک فاز دو درمان را شروع می‌کند که معمولاً شامل بریس می‌شود. فاز اول برای کاهش میزان زمانی که کودک باید از بریس استفاده کند، به کار می‌رود. هر دو رویکرد ثمربخشی خود را ثابت کرده‌اند، شما باید کار خود را با متخصصی پیش ببرید که طرح درمانش برای شما و کودکتان بنظر قابل مدیریت رسیده و شما نیز در کار کردن با او راحت باشید. شما زمان زیادی را با متخصص ارتودنسی سپری خواهید کرد زیرا شما و کودک باید هر ماه حداقل یکبار به او مراجعه کنید تا دوره درمان طی شود. حتماً مطمئن شوید که می‌توانید با او ارتباط برقرار کنید تا در باقی مسیر درمان بتوانید رابطه خوبی با او داشته باشید.

ارتودنسی برای بزرگسالان


ارتدونسی برای بزرگسالانامروزه بریس‌ها خیلی راحت‌تر و شیک‌تر از قبل شده است. نوجوانان به اندازه کافی دغدغه‌های بلوغ و بزرگ شدن را دارند، آخرین چیزی که نیاز دارند ناخوشایند شدن ظاهر و لبخند آنهاست. یک لبخند زیبا یکی از عوامل مهم در اعتماد بنفس و استقلال او برای تبدیل شدن به یک جوان شاد و سالم است. این زمان فرصتی مناسب برای درمان و مراقبت است، زیرا دندان‌ها در سنین پایین‌تر راحت‌تر درمان می‌شود. هرچه سریع‌تر دندان‌ها حرکت کنند، زمان کمتری به استفاده از بریس نیاز است و نوجوان شما خوشحال‌تر خواهد بود. درمان ارتودنسی برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها همچون اوربایت، آندربایت، خنده کج یا چانه عقب رفته یا جلو آمده ثمربخش است. ترمیم این مشکلات برای مرتب شدن صحیح دندان و فک ضروری است، که نکته کلیدی در سلامت مناسب و دراز مدت دهان و دندان است.

۶ دلیل اساسی در مورد چرایی استفاده بزرگسالان از بریس


آیا فکر می‌کنید بریس‌ها تنها برای کودکان و نوجوانان است؟ باید بگوییم که اشتباه فکر می‌کنید. امروزه، به طور فزاینده‌ای بزرگسالان بیشتری در حال مراجعه برای درمان ارتودنسی به دلایل مختلف هستند. برخی افراد می‌خواهند لبخند خود را زیباتر کنند و برخی دیگر می‌خواهند بایت خود را درمان کنند. برخی می‌خواهند سلامت عمومی خود را بهبود بخشند و برخی دیگران در پی افزایش اعتمادبنفس خود هستند. هر روزه بزرگسالان زیادی برای نصب بریس به پزشک مراجعه می‌کنند حتی سلبریتی‌ها. شاید شما نیز بخواهید از بریس استفاده کنید یا شاید مادرتان یا کس دیگری در زندگیتان به شما گفته که نیاز به مرتب کردن دندان‌هایتان دارید. ولی هنوز تصمیم خود را در مورد ترمیم لبخند خود نگرفته‌اید. بیش از این معطل نکنید.

لبخند زیبا بسیار حائز اهمیت است

بزرگسالان باید به این دلیل ارتدونسی کنند که لبخند زیبا بسیار حائز اهمیت استلبخند شما یکی از اولین چیزهایی است که مردم به آن توجه می‌کنند. وقتی لبخند می‌زنید تأثیر مثبتی روی مردم پیرامون خود خواهید گذاشت. ولی اگر از خندیدن بترسید یا سعی کنید در هنگام لبخند دهان خود را بپوشانید، دیگر این تأثیر را روی دیگران نخواهید داشت. شاید از ابتدا نیز دندان‌هایتان کج بوده ولی وقتی جوانتر بودید نتوانسته‌اید ارتودنسی کنید. یا شاید درد زیادی در فک خود حس می‌کنید. یا شاید در نظافت مناسب دندان‌های خود مشکل دارید. همچنین سلامت دهان و دندان می‌تواند بر توانایی شما در پیدا کردن کار و بهبود زندگی اجتماعی‌تان اثرگذار باشد. بسیاری از افراد می‌گویند که دندان‌های کج و ناخوشایندشان آنها را از رسیدن به بیشترین حد از زندگیشان محروم کرده است. چرا همین حالا از ارتودنسی استفاده نکرده و دندان‌های خود را ترمیم نکنید؟ البته، ممکن است چند ماه یا احتمالاً چند سال مجبور به استفاده از ارتودنسی در دهان خود باشید. ولی نتیجه حاصله شما را شگفت زده خواهد کرد و دیگر نیازی نیست در آینده از دندان‌های خود خجالت بکشید.

دندان‌ها در هر سنی می‌توانند جابجا شوند، حتی اگر سالم باشند

ندان‌ها در هر سنی می‌توانند جابجا شوند، حتی اگر سالم باشندندان‌ها در هر سنی می‌توانند جابجا شوند. شاید در اثر سانحه، بیماری یا تنها رشد طبیعی آنها این جابجایی رخ دهد. شاید در گذشته دندان‌های صافی داشته‌اید ولی الان با لبخندی کج و با دندان‌های متراکم روبرو هستید. حتی اگر در گذشته نیز از ارتودنسی استفاده کرده‌اید، شاید دوباره به آن نیاز داشته باشید. برخی افراد که در کودکی یا نوجوانی از ارتودنسی استفاده کرده‌اند، در بزرگسالی نیز باید برای بار دوم از آن استفاده کنند. می‌پرسید چرا؟ زیرا برخی افراد فراموش می‌کنند به اندازه‌ای که باید از نگهدارنده ارتودنسی (ریتینر) خود استفاده کنند. همچنین دندان‌های فرد بطور طبیعی تغییر می‌کنند. ضمناً متخصصین ارتودنسی امروزه به افراد می‌گویند تا مدت طولانی‌تری نسبت به چند سال قبل از ریتینرها استفاده کنند. برخی افراد حتی مجبورند در تمام طول عمر از این ریتینرها استفاده کنند.

بزرگسالان باید ارتودنسی کنند تا از مشکلات جدی با دهان و دندان خود پیشگیری کنند

مشکلات جدی با دهان و دندان خود پیشگیری کنندتحقیقات نشان داده که تناوب عدم صافی دندان‌ها در بزرگسالان قابل قیاس با تناوب آن در کودکان و نوجوانان است. اگر مبتلا به کراس بایت یا دندان‌های نامرتب هستید، احتمال تشکیل پلاک و تجمع غذا میان دندان‌هایتان بیشتر است. به عبارت دیگر، احتمال ابتلای شما به بیماری‌های دندانی یا بیماری‌های لثه زیاد است. همچنین می‌توانید از پوسیدگی دندان، لثه و از دست دادن استخوان، فرسودگی غیرطبیعی مینای دندان و درد TMJ یا TMD (اختلالات مفصل گیجگاهی فکی) پیشگیری کنید.

بزرگسالان باید ارتودنسی کنند تا از سایر بیماری‌ها پیشگیری کنند

اگر دندان‌های صافی نداشته باشید یا بایت نامناسبی داشته باشید، مشکلات دهان و دندان شاید تنها مشکلات سلامتی نباشند که شما را درگیر کنند. شاید از سردرد و گوش‌درد نیز رنج ببرید اگر به دنبال درمان مشکلات دهان و دندان خود نباشید. همچنین، بایت نامناسب یعنی نمی‌توانید به درستی غذای خود را بجویید، که احتمالاً منجر به بیماری‌های معدی روده‌ای خواهد شد. اگر بصورت اتفاقی لپ خود یا سقف دهان خود را بطرز غیرعادی گاز می‌گیرید، پس احتمالاً مشکل ارتودنسی دارید و باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

ارتودنسی امروزه بهتر، ارزان‌تر و کمتر قابل تشخیص است

ارتدونسی امروزه بهتر، ارزان‌تر و کمتر قابل تشخیص استارتودنسی به مرور زمان تکامل یافته است. دیگر نیازی نیست بخاطر وجود سیم و براکت زیاد در دهان خود خجالت بکشید. براکت‌های امروزی کوچکتر بوده و دیگر باندهایی که به اطراف دندان پیچیده می‌شد استفاده نمی‌شود. بریس‌های سرامیکی بخاطر جاذبه‌های بصری خود در میان بزرگسالان محبوبیت فراوانی دارند. این نوع بریس‌ها از مواد شفاف (بی‌رنگ) ساخته ‌شده‌اند. یکی دیگر از پیشرفت‌های دندانی که در میان بزرگسالان محبوبیت زیادی دارد ارتودنسی شفاف است. این الاینرهای پلاستیکی، متحرک و شفاف روی دندان‌ها را پوشانده و از هیچ سیم یا فلزی در آن‌ها استفاده نشده است. وقتی که ارتودنسی شفاف سفارشی شما آماده شده، دیگر هیچ محدودیت تغذیه‌ای ندارید و می‌توانید مطابق معمول دندان‌هایتان را مسواک کنید و نخ دندان بکشید. امروزه استفاده از بریس‌ها درد کمتری دارد و زیاد طول نمی‌کشد. تقریباً تمامی بیماران ارتودنسی در این مرکز از شروع درمان برای ترمیم دندان‌های خود راضی‌اند.

بزرگسالان باید ارتودنسی کنند زیرا طول عمر انسان‌ها افزایش یافته است

مردم بیشتر عمر می‌کنند و اکثر مردم در تمام طول عمر خود دندان‌هایشان را حفظ می‌کنند. دیگر مردم دندان‌های خود را از دست نمی‌دهند، پس منطقی به نظر می‌رسد تا هزینه‌ای را برای صاف کردن دندان‌های کج و متراکم پرداخت کنید. حتی میانسالان نیز امروزه از ارتودنسی استفاده می‌کنند. طبق گزارش انجمن متخصصین ارتودنسی آمریکا، هر ساله افراد بیشتری در گروه سنی ۶۰، ۷۰ و ۸۰ سال در حال نصب ارتودنسی هستند.

چه موقع ارتودنسی زمان بیشتری طول می‌کشد؟


چه زمانی ارتدونسی زمان بیشتری طول می‌کشدهمیشه استثناهاییی در طرح درمان ارتودنسی وجود دارد. با تعداد غیرقابل باور عواملی که باید در حین تهیه طرح درمان در نظر گرفته شود، متخصص ارتودنسی توصیه‌هایی را به شما می‌کند که مخصوص احتیاجات کودک شماست. انواع مختلفی از مال اکلوژن و سایر بیماری مرتبط با آن وجود دارد. اگر بیمار دندان نیش نهفته، تراکم بیش از حد، اووربایت یا آندربایت شدید یا سایر بیماری‌های پیچیده را داشته باشد، درمان نیز احتمالاً بیشتر طول کشیده و اقدامات بیشتری را می‌طلبد. اگرچه پزشک تمام تلاش خود را می‌کند تا طبق برنامه از پیش تعیین شده پیش برود، ولی هنگام مرتب شدن دندان‌ها، فاکتورهای مشکل‌آفرینی می‌تواند پیش آید. ضروری است که شما و کودکتان تمام جلسات درمانی را تکمیل کرده و طبق تجویز پزشک از تمام باندهای پلاستیکی استفاده کنید. همچنین مراقبت از بهداشت خوب دهان و دندان به شما کمک خواهد کرد تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید، که این عامل می‌تواند پروسه را به تعویق بیاندازد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

دکتر سید احمد رضا هاشمی

https://www.drhashemi.com

مطب تخصصی کاشت ایمپلنت دندان و بازسازی استخوان فک

تماس با ما: