Edit

درباره ما

جراح – دندانپزشک زیبایی ایمپلنتولوژیست ایمپلنت دندان در دسترس همگان در مطب دندانپزشکی تخصصی کاشت ایمپلنت دندان ما درمان ایمپلنت را با ویژگی های زیر خواهید داشت : تاکید بر انجام خدمات بدون درد تاکید برخالی نماندن جلوی دهان و حفظ لبخند شما در طی مراحل ایمپلنت امکان کشیدن و کاشت همزمان ایمپلنت بدون جراحی انجام کار برای شما در راس ساعت تعیین شده قیمت های صفر تا صد از ابتدا شفاف کل کار ایمپلنت در سه جلسه

با ما تماس بگیرید

اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت (کاشت دندان) در روند بهبودی و سلامت آن

 • خانه
 • -
 • مرکز مجهز دندانپزشکی
 • -
 • اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت (کاشت دندان) در روند بهبودی و سلامت آن
 اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت (کاشت دندان) در روند بهبودی و سلامت آن

اهمیت تغذیه بعد از ایمپلنت (کاشت دندان) در روند بهبودی و سلامت آن

داشتن یک رژیم غذائی متعادل برای جذب انرژی و درمان فوری درد ناشی از ایمپلنت، ضروری است. اگر برای دندان های مصنوعی بالائی یا پائینی خود به طور کامل، ایمپلنت های متعددی را انجام داده اید، رژیم غذائی شما باید تا چند روز حاوی مایعات کافی و غذاهای پوره باشد و سپس به حالت عادی بازگردد. اگر تنها یک ایمپلنت انجام داده اید، رژیم غذائی شما باید شامل غذاهای نرمی باشد که نیاز به جویدن نداشته و این رژیم غذائی نباید بیشتر از ۵ روز به طور بیانجامد. آب زیاد بنوشید. تا ۲۴ ساعت از خوردنی های شیرین پرهیز کنید.

بعد از جراحی دندان، چه غذائی بخورم؟ این سوال، سوالی رایج است که بیماران زیادی آن را می‌پرسند. جراحی دندان ممکن است ترسناک باشد، اما بدون آگاهی از رژیم غذائی بعد از جراحی،  فرآیند ریکاوری، می‌تواند بسیار پر استرس باشد. در این مرحله استراحت بسیار مهم است، غذا خوردن نباید برای بیمار دردآور باشد، بنابراین انتخاب غذای مناسب برای افراد مختلف، تغییر می‌کند اما دستورات کلی باید رعایت شوند. بیمارانی که در حال ریکاوری هستند نباید تا زمانی که حس زبان برنگشته است، غذای جویدنی بخورند و نیز از خوردن غذاهائی مانند، پاپ کورن، برنج، تخمه های آفتاب گردان، آجیل و … که ممکن است در محل جراحی باقی بمانند، پرهیز نمایند.

اهمیت ایمپلنت دندان

اهمیت ایمپلنت دندان

فرآیند جراحی دهان و ایمپلت دندان به ما کمک می‌کند تا بتوانیم جایگزینی دائمی برای دندان و ریشه ی از بین رفته بیابیم. ایمپلنت، با دندان های مصنوعی و روش های پر کردن جای خالی دندان نظیر پل دندانی، فرق دارد. ایمپلنت بادوام ترین روشی است که هنگام از بین رفتن دندان ها می‌توانید از آن استفاده کنید.همچنین، هر بار که ایمپلنت جای گذاری می‌شود، از استخوان فک محافظت می‌کند و قدرت آن را بالا می‌برد، که موجب تحریک بیشتر می‌شود. به همین دلیل و دلایل زیاد دیگر، ایمپلنت بهترین راه حل برای پر کردن جای خالی دندان به حساب می‌آید. از آنجائی که در فرآیند ایمپلنت باید یک قطعه ی تیتانیومی را زیر لثه قرار دهیم، این عمل باید با بیهوشی انجام شود، بنابراین شما چیزی حس نمی‌کنید و جراحی را به خاطر نخواهید آورد. با توجه به اینکه لثه ها باز هستند، یک زمان ریکاوری طبیعی وجود دارد که طی آن شما باید مراقب خوراکی و میزان فعالیت کلی خود باشید. این زمان ریکاوری برای هر شخص متفاوت است و تحت تاثیر سلامت کلی، سن و نحوه ی جایگذاری ایمپلنت می‌باشد. ما پیش از انجام این عمل، توصیه های لازم را به شما ارائه خواهیم کرد.

اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی دهان و دندان


اهمیت رژیم غذایی بعد از جراحی دهان و دندان

پس از جرائی ایمپلنت، باید با استفاده از مواد غذائی مفید زمان ریکاوری را به سرعت طی کنید. بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که پس از جراحی ایمپلنت نباید چیزی بخورند یا خیلی کم غذا بخورند. اگر مواد غذائی ضروری به بدن شما نرسد، فرآیند ریکاوری به تاخیر می‌افتد.

 • اولین نکته ای که باید در نظر گرفته شود، اهمیت به وعده های غذائی و جذب مواد مغذی است تا بدن انرژی بگیرد و سریع تر بهبود یابد. اگر رژیم غذائی خاصی مربوط به وضعیت داروئی خود دارید، برای مثال رژیمی که برای افراد دیابتی است، باید این رژیم غذایی را ادامه دهید یا طبق نسخه ای که به شما داده شده است عمل کنید.
 • بهترین کار شروع با خوراکی های نرم و مایعات و سپس استفاده از غذاهای دیگر بعد از گذشت چند روز است. استفاده از مرکبات بسیار مهم است. با اینکه برخی پزشکان توصیه می‌کنند که فقط از مایعات یا غذاهای پوره مثل بستنی، سوپ، دسر، شیر و بستنی در روزهای اول استفاده کنید، این موارد الزامی نیستند.
 • در روز جراحی، نوشیدن مایعات فراوان (تا ۲ پیمانه در روز) و پرهیز از خوردن مایعات و غذاهای داغ توصیه می‌شود، چرا که باعث خونریزی و متورم شدن می‌شود.
 • از غذاهای داغ باید پرهیز شود و بیماران نباید در روزهای ابتدائی پس از جراحی شیرینی جات بخورند.
 • از استعمال دخانیات بپرهیزید.

پیشنهادی برای صبحانه بعد از جراحی ایمپلنت


پیشنهادی برای صبحانه بعد از جراحی ایمپلنت

بسیاری از افراد با وجود اهمیت وعده ی صبحانه، حتی پیش از عمل جراحی نیز از آن چشم پوشی می‌کنند. یکی از راه های دریافت مواد مغذی، ترکیب میوه، سبزیجات، ماست و پودر پروتئین است. می‌توانید در راه آن را بخورید و اگر نسبت به این فرآیند احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که بدون جویدن غذا، وعده ای سالم را میل می‌کنید. شما می‌توانید این ترکیب غذایی را چند بار در  روز میل کنید. یک گزینه ی دیگر، خوردن تخم مرغ آب پز یا املت برای صبحانه است. این مواد حاوی پروتئین فراوان هستند و برای بسیاری از بیماران مناسب می‌باشند. برای راحتی کار می‌توانید تخم مرغ ها را با همزن به خوبی هم بزنید.

پیشنهادی برای وعده ناهار


پیشنهادی برای وعده ناهار

نخود پخته و نان نرم بخورید. نخود پخته، مغذی و بسیار نرم است. حتی اگر دوست داشته باشید می‌توانید آن را به تنهایی میل کنید. یک قاشق غذا خوری ماست سرد و یا یک سیب زمینی را برای متعادل کردن وعده ی غذائی خود میل کنید.

پیشنهادی برای شام بعد از جراحی ایمپلنت


پیشنهادی برای شام بعد از جراحی ایمپلنت

می‌دانید که این وعده ی غذائی به ساختی قابل جبران است. به جای خوردن گوشت هایی که حویدن آن ها سخت است، مانند بیف، مرغ یا گوشت خوک، ماهی های فلسی را بخورید که چندان نیازی به جویدن ندارند. همچنین می‌تواند سوپ سبزیجات یا سیب زمینی میل کنید. بسیاری از سوپ ها را می‌توان با مخلوط کردن، راحت تر خورد.

مواد غذایی که روند بهبودی شما را تسریع می‌بخشند


مواد غذایی که روند بهبودی شما را تسریع می بخشند

 • ماکارونی و پنیر، نان نرم، سیب زمینی نرم و پخته شده.
 • املت، پنیر دلمه شده، پوره ی سیب
 • گوشت چرخ کرده، ماهی آب پز شده، مرغ پخته یا آب پز شده (به خوبی ریز شده باشد).
 • غلات پخته شده مثل جو دو سر یا گندم، ماست.
 • شربت، آب، شیر، قهوه، چای.
 • دسر، کیک، شیر و شربت، بستنی
 • سوپ و آبگوشت های خانگی

تا چه مدت باید به استفاده از غذاهای نرم ادامه داد؟


به طور کلی، هر چه بیشتر صبر کنید و حین ریکاوری تماس کمتری با محل ایمپلنت داشته باشید، استحکام ایمپلنت بیشتر خواهد بود، چرا که دور ایمپلنت استخوان تشکیل می‌شود. بنابراین به خاطر داشته باشید که:

 • اگر ایمپلنت دندان، زیر بافت لثه پوشانده شود، جای نگرانی وجود نخواهد داشت. حدودا دو هفته رژیم غذائی نرم پیش از بازگشت به رژیم غذائی قبلی، کافیست.
 • اگر اطراف ایمپلنت را لثه بپوشاند یا جراحی شما تک مرحله ای بوده باشد و یک سرپوش موقت روی آن قرار گرفته شده باشد، باید بیشتر مراقب باشید و حداقل تا ۶ هفته از خوردن مواد غذائی سفت (سیب، آجیل و …) بپرهیزید. علاوه بر این، باید مراقب باشید که تا ۳ الی ۴ ماه پس از زمان ایمپلنت با دندان های سمت ایمپلنت غذا نجوید.

غذاهائی که پس از ایمپلنت یا جراحی دندان باید از آنها پرهیز کرد


غذاهائی که پس از ایمپلنت یا جراحی دندان باید از آنها پرهیز کرد

 • گوجه فرنگی یا سس گوجه فرنگی: اسیدی بوده و می‌تواند موجب سوزش یا ایجاد درد لحظه ای پس از عمل جراحی شود.
 • شربت پرتقال: از شربت هائی که خاصیت اسیدی دارند، بپرهیزید. اگر پس از جراحی دندان بنوشید، ممکن است دچار سوزش یا درد شوید.
 • تخمه: تخمه می‌تواند محل جراحی شده را دچار درد کند و یا دچار عفونت شود.
 • فلفل خرد شده: مانند تخمه است و می‌تواند منجر به درد شود.
 • پاپ کرن: پوست غلات می‌تواند در محل جراحی باقی بماند.
 • غذاهای فلفلی: می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود.
 • غذاهای سفتی که جویدن آنها مشکل است: این مواد غذائی می‌توانند منجر به لخته شدن خون شود.
 • استفاده از ضدعفونی کننده های دهان: خاصیت غذائی ندارد اما بیماران معمولا پس از جراحی از آن استفاده می‌کنند که موجب التیام درد می‌شود و بنابراین قابل توجه است.

مصرف غذاهای سخت با ایمپلنت دندان بعد از دوران بهبودی مجاز است؟


بسیاری از بیماران موافق هستند که استفاده از ایمپلنت در مقایسه با دندان‌های مصنوعی، مشابهت زیادی به دندان اصلی دارد. این به این دلیل است که ایمپلنت‌ها در استخوان فک قرار می‌گیرند و بنابراین در دهان حرکت نمی‌کنند. پس از این که ایمپلنت‌ها مستحکم شدند، بیمار می‌تواند بدون محدودیت از هر رژیم غذائی دلخواه استفاده کند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

 

دکتر سید احمد رضا هاشمی

https://www.drhashemi.com

مطب تخصصی کاشت ایمپلنت دندان و بازسازی استخوان فک

تماس با ما: