عصب کشی

عصب کشی

توضیحات ضروری قبل از عصب کشی دندان

1- عصب کشی دندان درمانی غیر قابل پیش بینی است و احتمال درد و عفونت بعد از عصب کشی و متعاقب آن کشیدن دندان وجود دارد.

2- در صورتیکه مقدار عفونت کم بوده و ریشه دندان را درگیر نکرده باشد و فقط مربوط به استخوان و لثه اطراف دندان باشد.بعد ازاستفاده ی داروهای ضد عفونت مشکل برطرف می شود.

3- یکی از علل عفونت و تورم بعد از عصب کشی ، نفوذ مواد ریز شده  باقیمانده عصب در هنگام عصب کشی به نوک ریشه دندان و داخل بافت دور دندان است که معمولاً غیر قابل پیشگیری است، و در صورتیکه مقاومت بدن مناسب باشد سریع این مواد جذب و درد وعفونت بر طرف خواهد شد .

4- یکی دیگر از علل عفونت ودرد بعد از عصب کشی وجود ضایعه و عفونت در استخوان و لثه اطراف دندان عصب کشی شده است ، ترشحات این عفونت معمولاً قبل از عصب کشی از طریق حفره موجود در پوسیدگی دندان خارج شده و به همین دلیل این عفونت قبل از عصب کشی خود را نشان نمی دهد و بعد از عصب کشی و بسته شدن راه خروجی ترشحات عفونت ، این ترشحات در جستجوی راهی برای خروج بوده که ایجادفشار در نوک ریشه دندان شده و باعث تورم و درد می شود.

5- ممکن است بگویید مگر دندان عصب کشی نشده پس چرا باید درد داشته باشد؟

در حالت طبیعی دندان جلو دارای یک عصب، دندانهای آسیا دو ، سه ویا بعضی اوقات چهار عصب هستند،علاوه بر این عصب ها دندان ممکن است دارای چندین عصبچه یا عصب کوچک ویا عصب فرعی باشد، به وسیله عکس و پیشرفته ترین وسایل می توان عصب های اصلی و بزرگ را پیدا کرد ولی پیدا کردن و کشیدن عصبچه ها بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است .و عدم بر داشتن این عصبچه ها یکی از دلایل درد بعد از عصب کشی است که معمولا بعد از چند روز برطرف می شود و تقریباً مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد .”عصب‌ کشی ممکن است یک یا دو جلسه طول بکشد، این فرایند بستگی به وضعیت دندان و شدت عفونت دارد.

6- اگر دندانی قبلاً عفونت داشته و متورم شده است تقریباً میتوان گفت که عصب کشی آن دندان ناموفق خواهد بود .

پس از انجام عصب کشی امکان بروز درد و تورم تا حد زیادی طبیعی بوده و جای نگرانی نیست ، لذا در صورت تجویز دارو ، موارد ذیل رعایت شود :


• 
چنانچه درد وجود نداشت از دارو استفاده نشود.
• 
چنانچه درد مختصری وجود داشت از دارو استفاده شود.
• 
چنانچه درد شدید و یا تورم  وجود داشت علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده آمپول پیروکسیکام  (piroxicam ) بصورت عضلانی تزریق و با دندانپزشک  جهت انجام معاینه و کنترل تماس حاصل فرمایید.
• 
در صورتیکه احساس کردید دندان شما نسبت به دیگر دندانهایتان بلندتر و برآمده می باشد این حالت بعد از عصب کشی طبیعی است.
• 
چنانچه برآمدگی غیر طبیعی و بیش از حد بود جهت کوتاه کردن پانسمان با مطب هماهنگ فرمایید .


root canal therapy به معنی درمان ریشه دندان است که اصطلاحا به آن عصب کشی گفته می شود.

عصب کشی یعنی، برداشتن بافت عصبی و عروقی یک دندان و جایگزین کردن آن به وسیله موادی که بدن با آن سازگار یا به عبارتی Biocompatible باشد. برای بسیاری این سوال پیش آمده که کلمه عصب کُشی صحیح است یا عصب کِشی؟

باید گفت در این عمل قطع عصب صورت می گیرد یا به عبارتی عصب از داخل کانال ریشه بیرون کشیده می شود که می توان واژه عصب کِشی را به آن اطلاق کرد و گاهی هم به وسیله مواد شیمیایی عصب داخل کانال کشته می شود و یا به عبارتی فلج می شود پس می توان واژه عصب کُشی را نیز به آن اطلاق کرد، پس هر دو واژه صحیح است ولی اصطلاح علمی آن درمان ریشه است.

مواردی که باید عصب کشی انجام شود :

  1. هنگامی که پوسیدگی از مینا و عاج گذشته باشد و به عصب رسیده باشد، در این مواقع عصب دندان عفونی شده و باید تخلیه گردد. اغلب برای خارج کردن آبسه، عصب کشی می تواند مورد استفاده قرار گیرددر غیر این صورت، عفونت از راه کانال دندان به بافت زیر ریشه انتقال پیدا می کند و منجر به تشکیل کیست های عفونی شده و نسوج و استخوان فکین را درگیر می کند.مزمن شدن این حالت ممکن است درمان ریشه را با اشکال روبرو کند و نهایتاً، به از دست رفتن دندان و مقداری از بافت همجوار آن منجر بشود.

  2.  درشکستگی دندان، اگر خط شکست از عصب گذشته باشد در این صورت، عصبی که با محیط خارج در تماس قرار گرفته باید تخلیه شود.

  3.  وارد شدن ضربه به دندان، این ضربه می تواند در گذشته ها اتفاق افتاده باشد یا اینکه به علت وارد شدن ضربات سبک ولی مزمن، که گاهی به علت مرتب نبودن دندان ها از یک دندان به دندان دیگر وارد می شود اتفاق بیفتد. ضربه وارده در انتهای ریشه التهاب ایجاد می کند و باعث قطع خون رسانی به دندان ومرگ عصب دندان یا به اصطلاح، نکروز عصب می شود.

  4. در بعضی موارد به دلیل عدم مراجعه بیمار برای ترمیم پوسیدگی دندان ( تعویق در پرکردن پوسیدگی دندان ) پوسیدگی از تاج به عصب ریشه سرایت میکند و منجر به مرگ عصب ( نکروز ) و تجمع بافت عفونی درون ریشه می شود در این حالت با وجود بی درد بودن دندان حتما باید درمان عصب کشی انجام شود.

  5.  عصب کشی به منظور زیبایی، گاهی اوقات ممکن است که دندان در جای خود قرار نگرفته باشد مثلاً خارج از قوس فکی قرار گرفته باشد. اگر این دندان را تراشیده و با یک روکش آن را در فضای مناسب قرار دهیم خواه نا خواه عصب دندان را درگیر خواهیم کرد و به همین دلیل، قبل از ساخت روکش باید دندان عصب کشی شود.

  6.  از مواد نادر عصب کشی زمانی است که، بیمار به هر دلیل دندان دردناک دارد که با ترمیم، درد از بین نمی رود و چاره ای جز قطع و بیرون کشیدن عصب نداریم.