دندان قروچه – براکسیزم

دندان قروچه – براکسیزم

اگر شما دندان هایتان را بهم بسائید و یا فکهایتان را بهم فشار دهید ، این کار دندان قروچه نامیده   می شود که اغلب هنگام خواب رخ می دهد و علاوه بر استرس و اضطراب بواسطه خواب، جفت شدن غیر طبیعی دندانها و شکستن یا از دست رفتن دندانها را بدنبال دارد.

     علائم آن عبارتند از:

درد در فک و یا داشتن سردردهای مبهم می باشد و حتی ممکن است به علت سایش شدید، دندانها دردناک و یا لق باشند، در حدی که حتی منجر به بروز شکستگی آنها گردد.

     برای محافظت دندانهای شما در طول خواب، دندانپزشک می تواند برای شما یک محافظ دهانی بسازد.

     اگر استرس علت اصلی آن می باشد، لازم است تا راهی برای ریلکس شدن خود بیابید. درمانهای فیزیکی، شل کننده های عضلانی، مشاوره و حتی ورزش ممکن است به شما کمک کند تا از این فشارهای روانی رهایی یابید. گاهی نیز علت دندان قروچه جفت شدن ناصحیح دندانها و وجود نقاط تماس مخرب می باشد، در این خصوص متخصصین پروتز با ساخت پلاکهای خاص، قادر به درمان شما می باشند.

دندان قروچه – براکسیزم

طرز مراقبت از محافظ‌های دهانی
۱ قبل و پس از هر بار مصرف، محافظ دهانی‌تان را با آب سرد و صابون بشویید. می‌توانید از خمیر دندان و مسواک نیز برای تمیز کردن آن استفاده کنید. استفاده از آب گرم می‌تواند موجب تغییرات حجمی در آن شده و تطابق خودش را با بافت‌های دهان شما از دست بدهد.

۲ قبل از کنار گذاشتن محافظ دهانی‌تان، آن را برای چند دقیقه درون یک دهان‌شویه قرار دهید تا به طور کامل ضدعفونی شود.

۳ محافظ دهانی‌تان را در یک ظرف پلاستیکی نگهداری کنید. این ظرف باید به گونه‌ای باشد که محافظ به راحتی درون آن هوا بخورد. بهتر است سوراخ‌هایی در دیواره آن وجود داشته باشد تا هوا درون ظرف عبور کند، در غیر این صورت محافظ خشک خواهد شد.

۴ حرارت می‌تواند محافظ دهانی را خراب کند، پس ظرف محتوی آن را در برابر تابش مستقیم نور خورشید و یا درون اتومبیل نگذارید.

۵ محافظ دهانی‌تان را خم نکنید چون دچار تغییر شکل دایمی می‌شود و دیگر در دهان‌تان تطابق نخواهد داشت.

۶ محافظ دهانی‌تان فقط مخصوص شماست. آن را به دیگری قرضی ندهید.

۷ اگر مشکلی در رابطه با محافظ دهانی‌تان دارید، از دندانپزشک‌تان بخواهید تا آن را برای‌تان اصلاح کند.

۸ محافظ دهانی باید خصوصیاتی داشته باشد تا استفاده از آن، راحت، مفید و موثر باشد: باید راحت باشد؛ به آسانی در دهان جای بگیرد و لق نزند؛ ضخامت آن مناسب باشد و در مناطق حساس،‌ حداقل ۴ میلی‌متر ضخامت داشته باشد تا بتواند نیروهای مخرب را خنثی کند؛ محافظی برای ورزشکار مناسب است که وقتی با دندان‌هایش روی آنها فشار می‌آورد، تقریبا تمام دندان‌های فک مقابل هم با محافظ در تماس باشد. در این شرایط احتمال شکستن استخوان فک هنگام ضربه به حداقل می‌رسد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *