توصیه های پس ازایمپلنت

توصیه های پس ازایمپلنت

آیا ایمپلنت عوارضی هم دارد؟

در این مطب معمولا ایمپلنتها بدون انجام جراحی و یا همزمان با خارج کردن ریشه های فرسوده نصب می شود و حتی بصورت عملکردی کاملا متفاوت با دیگر مراکز شما با روکشهای نصب شده روی ایمپلنتها جهت خالی نبودن جلوی دهان در همان جلسه اول از مطب تشریف خواهیدبرد.

 در مواردی که استخوانها در مرور زمان آب شده باشند و نیاز به بازسازی ، تزریق یا پیوند استخوان داشته باشیم نصب ایمپلنت با جراحی خواهد بود .

عکس العمل های بیماران در برابر کاشت ایمپلنت از فردی به فرد دیگر متغیر است و به طور مستقیم با تعداد ایمپلنت ها در ارتباط است. مشکلات مربوط به کاشت ایمپلنت در حد عوارض کشیدن یک یا چند دندان می باشد و شما قادر خواهید بود به راحتی و به تنهایی مطب دندانپزشکی را ترک کنید. اما می بایست مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان را جدی بگیرید تا از ورم و کبودی پس از آن جلوگیری شود. شما باید درصورت صلاحدید دندانپزشک دوز مناسبی از داروها مثل  مسکن ها ، ضد التهاب ها ویاآنتی بیوتیکها دریافت کنید. معمولا شما پس از عمل قادر خواهید بود تمامی فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید بسته به تعداد ایمپلنت ها و عکس العمل شما طی یکی دو روز همه چیز به حالت عادی بر می گردد.

در صورت جراحی بعضی اوقات تا حدودی ورم در ناحیه جراحی دیده می شود که طبیعی است و به طور معمول پس از ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از عمل کاهش پیدا می کند و در طول ۴ الی ۵ روز آینده کاملا بر طرف می شود. برای جلوگیری از تورم غیر عادی و کاهش آن داروهای استروئیدی برای یک یا دو روز تجویز خواهد شد

به علاوه توصیه می شود که در صورت جراحی وسیع در مراحل کاشت دندان حتما از کمپرس سرد ( کیسه یخ، حوله سرد یا حوله نازکی که به دور یخ پیچیده شده است) از سمت خارجی صورت هر بار به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه با فاصله های زمانی ۵ دقیقه ای فقط در روز جراحی استفاده کنید. بعد از ۷۲ ساعت اگر تورم ادامه داشت می توان در صورت لزوم از کمپرس گرم استفاده کرد.

 

معمولا خونریزی پس از ۱۰ دقیقه از بین می رود و به خوبی با اعمال فشار و کمپرس آب سرد و بخیه قابل کنترل است. ترشح بزاق بیشتر و با رنگ صورتی کمرنگ و خونابه کاملا عادی است و نباید با خونریزی تیره تر که دارای لخته است اشتباه گرفته شود.

در طی ۲۴ ساعت اول از خوردن غذاهای سخت و گرم خودداری کنید زیرا موقع جویدن و خوردن ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود. از رژیم غذایی نرم و مایعات حاوی مقادیر لازمی از پروتئین،ویتامین و کلسیم استفاده کنید. در طول فرآیند ترمیم و یکپارچگی استخوانی شما بهترین فرد برای تعیین کیفیت رژیم غذایی خود شما هستید.
ممکن است کبودی جزئی در جراحیهای وسیع در اثر خونریزی پدیدار شود که بعد از چند روز بهبود یافته و در طول یک هفته تا ۱۰  روز ناپدید می شود.

 درپی جراحی ممکن است دمای بدن شما به صورت مختصر افزایش یابد که کاملا طبیعی است و این عکس العمل طبیعی بدن به راحتی با آسپیرین بزرگسالان به صورت یک یا دو عدد قرص هر ۴ الی ۶ ساعت قابل درمان است.

اکثر بخیه ها از نوعی است که بخیه ابریشمی و سیاه هستند و باید بعد از حدود دو هفته توسط دندانپزشک برداشته شوند. از اتفاقات نادر در نصب ایمپلنت فک پائین خواب رفتگی، گز گز و یا حساسیت بیش از حد در اطراف لب و گوشه های دهان ممکن است افزایش یابد که معمولا موقتی است .

 سعی نماییدجهت حفظ لخته های تشکیل شده دور ایمپلنتها ، در محل دندانهای خارج شده و زیر بخیه ها  در ۱۲ ساعت اول بعد از عمل جراحی شستشوی ناحیه و یا استفاده از دهان شویه ها و یا مسواک زدن دور بخیه ها  خودداری کنید باقیماندن لخته های کوچک دور بخیه ها به سرعت ترمیم زخم ها کمک شایانی می نماید.

 ازروز دوم به بعد می توانید محلول آب نمک ولرم( یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم) به تکرار در یک هفته اول و نیز از محلول ۲% کلروهگزیدین ۳ بار در روز پس از غذا و بعد از شستشوی دهان جهت ضدعفونی کردن دهان استفاده کنید.

پس از عمل جراحی،ما با شما در ارتباط خواهیم بود تا اطمینان حاصل شود که بیمار با هیچگونه مشکلی مواجه نیست سپس ایمپلنت بدون اعمال هیچگونه فشاری به مدت ۲ تا ۳ ماه رها خواهد شد و بعد از آن روی ایمپلنت ها باز می شوند و برای مرحله قالبگیری آماده می شوند.